پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲

Thursday, 30 November , 2023

  • چهارشنبه / 4 سپتامبر 2019 / 12:16
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 366
  • خبرنگار : 104

ضبط کالای وارده به منطقه آزاد اروند به عنوان قاچاق خلاف قانون است

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت:به جز کالاهای حرام و ممنوع ، سایر کالاهای وارداتی به منطقه آزاد اروند که در انبار، مغازه و حتی خانه‌ها نگهداری می‌شوند قاچاق نبوده و ضبط آنها از سوی برخی ارگان‌ها خلاف قانون است.

به گزارش خوزآنلاین، اسماعیل زمانی سه شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت:طبق قانون مناطق آزاد کشور واردات کالا به شهرهای آبادان و خرمشهر در محدوده منطقه آزاد اروند قاچاق نبوده و نباید این کالاها به عنوان کالای قاچاق ضبط و توقیف شوند.

وی استقرار گمرک ایران در گیت های ورودی و خروجی محدوده منطقه آزاد اروند را خواستار شد و گفت:گیت های گمرک در آبادان و خرمشهر تکمیل شده است و گمرک ایران با استقرار در این گیت ها باید  بر کالاهایی که از محدوده منطقه آزاد اروند به سرزمین اصلی وارد می شوند نظارت کند.

زمانی گفت:ضبط کالای شناورهای تجاری از سوی برخی  ارگان ها که در منطقه آزاد اروند هنوز ثبت سفارش نشده حلاف قانون مناطق آزاد کشور است و اگر کالایی بدون مجوز قانونی از محدوده منطقه آزاد اروند به سرزمین اصلی وارد شود قاچاق است و در این زمینه گمرک مقصر اصلی است و منطقه آزاد در خارج از سرزمین اصلی نقشی در این رابطه ندارد.

۷۰درصد درآمد منطقه آزاد اروند صرف طرح های عمرانی می شود

مدیر عامل منطقه آزاد اروند به کاهش درآمد این سازمان متاثر از نوسان نرخ ارز، محدودیت واردات کالا و تحریم  اشاره کرد و گفت: بیشتر درآمدهای سازمان منطقه آزاد اروند از محل گمرک شهرستان های آبادان و خرمشهر است که در ۲ سال گذشته شاهد کاهش ۶۰ درصدی درآمد در منطقه آزاد اروند هستیم.

وی افزود:۷۰ درصد درآمدهای منطقه آزاد اروند برای اجرای طرح ها و پروژه‌های عمرانی هزینه می شود که با توجه به کاهش درآمدها ناگزیر طرحهایی با  پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد در اولویت قرار دارند.

زمانی به  اجرای  ۲۹ پروژه و طرح اقتصادی بزرگ در منطقه آزاد اروند با اعتبار هر کدام به مبلغ یکهزار  میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت:این طرح ها در ۲ سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری می رسند.

وی به مذاکره با بانک ها برای گرفتن تسهیلات و توافق با کشورهای خارجی برای تخصیص اعتبار فاینانس و اجرای طرح های راهبردی و توسعه ای در شهرستان های آبادان و خرمشهر اشاره کرد و گفت:در حال مذاکره برای تکمیل راه آهن بندرامام به خرمشهر، فاز۲ پالایشگاه آبادان و فولاد جهان آرا هستیم که امیدواریم این طرح ها تا پایان دولت تکمیل و به بهره برداری برسند.

مدیر عامل منطقه آزاد اروند به برنامه ریزی برای احداث پارک لجستکی شلمچه به عنوان  مرکز لجستیک خاورمیانه اشاره کرد و اظهارداشت:این طرح می تواند بخش زیادی از نیازهای کشورهای عراق و سوریه و سرزمین اصلی به کالاهای اساسی را تامین کند که برای ساخت آن نیاز به سرمایه گذاری کلان در این زمینه است که امیدوایم دولت نیز در این زمینه منطقه آزاد اروند را یاری کند.

مرز تجاری شلمچه در ایام اربعین بسته است

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند نیز گفت: بنا به اعلام کشور عراق مرز تجاری شلمچه در ایام اربعین بسته است.

قدرت اله طمیمیان  به آغاز سفر زائران عتبات عالیات بدون رواید از مرزشلمچه همزمان با آغاز ماه محرم اشاره کرد و گفت:منطقه آزاد اروند برای تسهیل سفر زائران گیت های اربعین در کشور عراق را افزایش داده تا زائران ایرانی با سهولت بیشتری وارد کشور عراق شوند.

معاون سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد اروند نیز بیان داشت: ۷۶ دستگاه خودرو خارجی وارداتی در گمرک خرمشهر منع قانونی برای شماره گذاری ندارند و طبق هماهنگی باید شماره شوند.

سیدعلی موسوی افزود:۱۲۰ دستگاه خودرو بالای ۲۵۰۰ سی‌سی مطابق ماده ۱۱ باید از گمرک ترخیص شوند که در این رابطه گمرک کوتاهی کرده است.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون واقع است.
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار