شنبه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۲

Saturday, 9 December , 2023

رئیسی: نمی‌توان «به من چه، به‌ تو چه» را در مملکت اسلامی پیاده کرد

رئیس قوه قضاییه گفت: عاشورا مظهر امر به معروف و نهی از منکر است. نمی‌توان «به من چه، به‌ تو چه» را در مملکت اسلامی پیاده کرد.

به گزارش خوزآنلاین،حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی شب گذشته در جمع عزاداران حسینیه اعظم زنجان، اظهار کرد: جریان کربلا برنامه‌ریزی شده بود و از جمله فصل شهادت و اسارت را شامل می‌شد. در فصل اسارت نیز همه اسرا حواس‌شان به این موضوع معطوف بود که خون سیدالشهدا (ع) باید باقی بماند و بتواند در جامعه اسلامی انسان‌ساز باشد. تصور یزیدیان این بود که در واقعه عاشورا، همه چیز به اتمام می‌رسد و نام و کربلای امام حسین (ع) همان جا باقی می‌ماند، ولیکن اراده بر این بود که عاشورا، باعث تولد عاشورایی شود.

وی ادامه داد: ملاصدرا می‌گوید مردان بزرگ دو روز تولد دارند، یک روز تولد جسم و یک روز تولد شخصیت، همه ما حسین بن علی (ع) و یاران ایشان را به نام عاشورا می‌شناسیم. شاید هیچ‌کدام از ما تاریخ تولد یاران امام حسین (ع) را ندانیم ولی می‌دانیم که در واقعه عاشورا به شهادت رسیده‌اند.

رئیس دستگاه قضا افزود: عاشورا روز مرگ عاشورائیان نیست، بلکه روز تولد عاشورائیان است. این، تا جایی که زمین، زمین است و زمان، زمان است ادامه دارد و حیات اباعبدالله‌الحسین (ع) و یارانش جاودانه است. یزیدیان بسیار تلاش کردند عاشورا باقی نماند، اما حتی در شب قدر که بهترین زمان است، کسی که می‌خواهد به پروردگار نزدیک شود به زیارت امام حسین (ع) می‌رود.

رئیسی با تاکید بر اینکه بهترین زمان‌ها با کربلا پیوند خورده است، تصریح کرد: چرا پیامبر (ص)، امیرالمومنین (ع)، امام مجتبی (ع) و فاطمه زهرا (س) اربعین ندارند؟ چون حتی در خصوص اباعبدالله (ع) هم دشمنان تلاش کرده بودند که برکات عاشورا به جامعه بشری نرسد ولی امام سجاد (ع) زیارت اربعین را باب کردند و فرمودند یکی از علامات و نشانه‌های مومن، زیارت اربعین است و بعد از آن زیارت حسین بن علی (ع) باب شد.

وی یادآور شد: امروز راهپیمایی عظیم اربعین، غوغایی است و میلیون‌ها انسان از سراسر عالم با تحمل گرسنگی، تشنگی و نداشتن جا و مکان، حماسه بزرگی را خلق می‌کنند و چنین چیزی جلوه بزرگی از حضور دلدادگان اباعبدالله (ع) است. سختی در عالم خیلی زیاد است ولی هر کس که دچار سختی می‌شود می‌گوید «من کارم سخت‌تر از زینب (س) نبود».

رئیسی با تاکید بر اینکه امروز، عاشورا و کربلای حسین بن علی (ع)، نماد همه مظاهر عالی انسانی است، افزود: قریب چهل سال امام سجاد (ع) برای عاشورا اشک ریختند؛ چرا که عاشورا باید می‌ماند. همه ائمه تا امام عصر (عج) برای امام حسین (ع) اشک ریختند و امام عصر (عج) می‌فرمایند «اگر اشک چشمانم خشک شود، برای تو حسین خون گریه خواهم کرد».

وی ادامه داد: در زمان غیبت کبری، همه انبیا، علما و بزرگان دین بر زنده نگاه داشتن عاشورا تاکید کرده‌اند. مرحوم علامه طباطبایی تبریزی از آیت‌الله قاضی نقل کرده است که «پرده از جلوی چشمم کنار رفت و دیدم همه کاره در هر دو عالم حسین بن علی (ع) است». دشمنان همیشه با عاشورا در ستیز بوده‌اند. در زمان پهلوی، در خانه‌ها و مساجد و تکایا را می‌بستند؛ چرا که روضه امام حسین (ع) پیام دارد و عاشورا قرار است حرکت بزرگی در عالم بشریت ایجاد کند.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: حسین بن علی (ع) فقط مربوط به سال ۶۱ هجری نیست. پیام عاشورا این بود که مرد و زن مسلمان، در طول حیات بشریت با یزیدیان و ظلم و فساد نباید کنار بیایند. عاشورا امید برای بشریت و تصمیم برای نبود ظلم، استکبار و ستم است. عاشورا نقطه دلدادگی به خدا است و انسان باید با الگو قرار دادن اباعبدالله (ع) عاشورایی فکر کرده و عاشورایی عمل کند.

وی با اشاره به اینکه در عاشورا همه مظاهر عالی انسانی نقش بسته است، تصریح کرد: در عاشورا همه گروه‌های سنی از مرد و زن نقش دارند. عاشورا جلوه خوش‌عاقبتی و بدعاقبتی است. عاشورا جلوه ایثار و گذشت و ایستادگی در راه خدا است. امام حسین (ع) در روز عاشورا راضی بود به رضای خداوند و هر چه که خداوند می‌پسندید، ایشان هم می‌پسندید. گویی امام حسین (ع) هیچ پسندی جز پسند حق ندارد و در برابر هر چه خداوند می‌خواست، سر تعظیم فرود آورد.

رئیسی یادآور شد: تفکر و زندگی همه ما باید عاشورایی باشد. عاشورا باید مظهر امید، دلدادگی و تعهد در جامعه بشری باشد. یکی از جلوه‌های عاشورا، انقلاب اسلامی است. به نام عاشورا انقلاب شد و فرزندان‌مان شهید شدند. خون شهدای ما به ثارالله متصل و ماندگار شد. منتقم خونی که به ثارالله متصل شود، خداوند متعال و صاحب این خون، الله است.

رئیس قوه قضاییه افزود: عاشورا مظهر امر به معروف و نهی از منکر است. نمی‌توان «به من چه، به‌ تو چه» را در مملکت اسلامی پیاده کرد. نظام ما، نظام امر به معروف و نهی از منکر است و جامعه‌ای که امر به معروف و نهی از منکر نکند، جامعه مرده است. فردی که بگوید «به من چه» مرده محسوب می‌شود و عاشورا مظهر همه تحولات اجتماعی است. «هیهات من الذله» شعار جهانی شده است.

وی خاطرنشان کرد: هیچ‌کس حاضر نیست زیر بار ذلت برود. یک جلوه از عاشورا حزن و اندوه است و یک جلوه عقلانیتی است که در عاشورا حکم‌فرما بود. عزت و اقتدار امروز ما در برابر دشمن به خاطر تفکر عاشورایی و ایستادگی و مقاومت است. در مقابل دشمن نباید کوتاه آمد و باید مقاوم بود. اندیشه و عمل عاشورایی باید در همه جوانب زندگی‌مان جلوه گر باشد.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار