پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲

Thursday, 30 November , 2023

  • پنج‌شنبه / 26 سپتامبر 2019 / 11:24
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 2156
  • خبرنگار : 104

۶۷هزار واحد تعمیری مسکونی در مناطق سیل زده ۲۳ استان کشور به پایان رسید

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت:تعمیرات ۶۷هزار واحد مسکونی آسیب دیده ناشی از سیل در ۲۳ استان کشور ، طبق برنامه هدف گذاری شده ، شهریور ماه امسال به پایان رسید.

به گزارش خوزآنلاین،علیرضا تابش چهارشنبه شب در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی در اهواز افزود: حدود ۱۴۰هزار واحد مسکونی سیل زده در استان های کشور مورد ارزیابی کارشناسی قرار گرفت که از این تعداد ۷۰هزار واحد مسکونی تعمیری و ۶۶هزارواحد احداثی بود.
وی گفت: در مرحله نخست دولت ۲۵هزار میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی و انجام تعمیرات واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل پرداخت پرداخت کرد که با این اعتبار ۳۰هزار واحد احداثی و ۳۹هزار واحد تعمیری را پوشش دادیم و شروع به کار کردیم.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور در ادامه افزود:روند واحدهای احداثی در مناطق شمالی به علت شرایط مناسب آب و هوایی مطلوب است ولی در مناطق گرمسیر همچون خوزستان روند کند است ولی با بهبود شرایط جوی ، ساخت واحدهای احداثی در خوزستان شتاب خواهد گرفت.

همه واحدهای احداثی در مناطق سیل زده کشور تا پایان امسال به پایان می رسد
تابش گفت: طبق برنامه ریزی به عمل آمده تا پایان امسال همه واحدهای مسکونی سیل زده کشور در مناطق شهری و روستایی به پایان خواهد رسید هر چند تعدادی زیادی از واحدهای احداثی در مناطق شمالی کشور قبل از پایان امسال به سرانجام نهایی خواهد رسید.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور در ادامه با اشاره به اینکه چالش و دغدغه خاصی برای بازسازی مناطق سیل زده در بخش های اعتباری و پشتیبانی وجود ندارد افزود: مردم باید پای کار بیایند و در ساخت و ساز واحدهای احداثی مشارکت کنند تا واحدهای زودتر به پایان برسد.
وی در ادامه افزود: مرحله به مرحله واحدهای احداثی در مناطق سیل زده ۲۳استان کشور را تحویل مردم می دهیم دستگاه های همیار بازسازی مناطق سیل زده همچون سپاه ، بسیج ، بنیاد مستضعفان ، ستاد اجرایی فرمان امام ، خیرین ، هلال احمر و مجموعه نفت به صورت جدی وارد کار شده اند.
طبق مصوبه هیات دولت قرار است به هر خانوار خسارت دیده ناشی از سیلاب، ۵۰ میلیون ریال کمک بدون عوض معیشتی و ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی قرض الحسنه پرداخت شود. طبق همین مصوبه، برای بازسازی واحد مسکونی روستایی ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی و ۱۰۰ میلیون ریال کمک بدون عوض پرداخت می‌شود که این مبلغ در مناطق شهری ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات و ۱۲۰ میلیون ریال کمک بدون عوض است.
سیلاب فروردین امسال و سیل های آذر و بهمن ۱۳۹۷ خوزستان دست کم ۱۲۵ هزار میلیارد ریال به تاسیسات عمومی و زیربنایی، صنعتی، کشاورزی و مسکونی خسارت وارد کرد و بر زندگی ۴۰۰ هزار نفر در ۲۱ شهرستان این استان نیز تاثیر گذاشت.

پنج هزار و ۶۰۰ واحد احداثی سیل زده در خوزستان
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: سهمیه واحدهای احداثی سیل زده و در معرض سیلاب و تخریب در خوزستان حدود پنج هزار و ۶۰۰واحد هستند که امسال این واحدها به پایان می رسد.
وی گفت: در مجموع ۷۲۰میلیون ریال تسهیلات ، کمک های بلاعوض معیشتی و حمایتی برای هر واحد احداثی سیل زده یا در معرض تخریب و خطرآفرین پرداخت می شود.
تابش تاکید کرد: برای به سرانجام رساندن واحدهای مسکونی سیل زده در کنار مردم خواهیم بود تازندگی عادی خود را از سربگیرند.
تابش ابراز امیدواری کرد در نیمه دوم امسال که شرایط آب و هوایی بهبود می یابد روند ساخت واحدهای آسیب دیده از سیلاب مهیب بهار امسال در خوزستان شتاب گیرد.

ارزیابی واحدهای مسکونی زلزله زده مسجد سلیمان انجام شد
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این نشست خبری گفت:در زلزله تیرماه مسجدسلیمان یک هزار و ۴۱۲ واحد تخریب مسکونی تخریب و هفت هزار واحد دیگر آسیب دیده که نیاز به تعمیر دارد.
عزیزالله مهدیان با اشاره به اینکه ستاد بازسازی مناطق زلزله زده در مسجدسلیمان راه اندازی شده  و در حال تشکیل پرونده است افزود:خوشبختانه دولت تسهیلات بلاعوض به حساب استان واریز کرده است.
وی گفت:۱۲۰میلیون ریال بلاعوض برای اسکان موقت در مناطق شهری و ۶۰میلیون ریال بلاعوض برای اسکان موقت مناطق روستایی در مسجدسلیمان پرداخت می شود ضمن آنکه ۵۰۰میلیون ریال تسهیلات و ۱۲۰میلیون کمک بلاعوض معیشتی نیز ساخت واحدهای تخریب شده پرداخت خواهد شد.
وی جا به جایی نیمی از واحدهای احداثی تخریب شده مسجدسلیمان را از مشکلات پیش رو عنوان کرد و افزود: مراحل تملک زمین برای جا به جایی واحدهای تخریب شده در مناطق امن در حال پیگیری است.
مهدیان افزود: برای انجام تعمیرات واحدهای مسکونی زلزله زده مسجد سلیمان مشکل خاصی وجود ندارد.
وی با بیان ایکه ۱۰هزار واحد مسکونی فرسوده مسجد سلیمان نیاز به بازسازی کامل دارد افزود: چنانچه برنامه ریزی لازم صورت گیرد در یک فرایند سه ساله می توان این واحدهای فرسوده و خطرآفرین را بازسازی کرد.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار