شنبه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۲

Saturday, 9 December , 2023

معاون وزیر علوم: اربعین حسینی هویت‌ساز است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نهضت امام حسین(ع) و اربعین حسینی فرصتی است که می‌تواند در تولید و تقویت هویت بسیار موثر باشد چون از نمادهایی هویت‌آفرین و هویت‌ساز برخوردار است.

غلامرضا غفاری دوشنبه در آیین پایانی دومین سوگواره ملی علمی، فرهنگی و هنری اربعین در سرسرای دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: اربعین حسینی یک ظرفیت بسیار مهم به ویژه برای نسل جوان است و هویت زمانی پایدار است که با معرفت و شناخت همراه باشد.
وی افزود: اربعین حسینی واقعیتی است که مورد توجه صاحب‌نظران فرهنگی، اجتماعی و دینی و دیگر رشته ها قرار گرفته است و رشته های مختلف از فلسفی و هنری تا مطالعات مردم شناسی و اخلاقی را در بر می گیرد، در واقع مناسبت اربعین منظومه ای است که هنرمندان، دانشوران و پژوهشگران می توانند برای خود دریچه ای گشوده و نسبت به آن تامل و ورود کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه این واقعه بزرگ دارای طول و عرض تاریخی و جغرافیایی است بیان کرد: ورود به آن زمانه و بعد تاریخی می طلبد که دانشگاهیان و عالمان جامعه ورود کنند و بازکاوی اثرگذاری داشته باشد.
وی اظهار داشت: آنگاه که توازن عاقلانه و بخردانه بین بعد هویتی و ابعاد معرفتی آن برقرار می شود اثرگذاری و ماندگاری بیشتری دارد.
غفاری گفت: از این جهت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با مجموعه خانواده آموزش عالی کشور، دانشگاهها و موسسات آموزشی و پژوهشی از طریق تعامل با دیگر دستگاهها و مجموعه‌ها در صدد است که محتوا و ظاهر این جریان بلند تاریخی هر چه بیشتر مورد توجه قرار گیرد و اندیشمندان داخل و خارج کشور در آن تامل کنند.

اربعین حسینی یک میراث فرهنگی است 
رئیس کمیته فرهنگی، آموزشی ستاد مرکزی اربعین گفت: اربعین حسینی وجهه های مختلفی دارد که حضور دانشگاهیان به ارتقا و تعالی این حرکت کمک می کند.
حجت‌الاسلام حمید احمدی افزود: اربعین حسینی علاوه بر اینکه آیین مذهبی و دینی است فرصتی برای تولید سرمایه اجتماعی نیز محسوب می شود.
وی ادامه داد: حضور اقوام، فرهنگ ها و گروههای مختلف، مظهر همسبتگی و پیوستگی فرهنگ ها و همزیستی مسالمت آمیز فرهنگ های مختلف است و یک میراث فرهنگی به شمار می رود.
حجت الاسلام احمدی بیان کرد: اربعین حسینی یک پدیده جهانی، فراملی، فرا مذهبی و فراقومی است و تمام این ابعاد اقتضا می کند هنرمندان و اهالی هنر آن را ترسیم کنند.
رئیس کمیته فرهنگی، آموزشی ستاد مرکزی اربعین گفت: هنر جلوه گر ابعاد ناپیداست و هنرمندان باید اضلاع و زوایای پنهان این حرکت عظیم را ترسیم کنند و به همه جهان عرضه کنند.
وی تاکید کرد: ایجاد شوق مضاعف در اربعین حسینی کارهنرمندان و دانشگاهیان است.
حجت الاسلام احمدی از معاون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخواست کرد که سومین سوگواره علمی، فرهنگی و هنری اربعین به کنگره بین‌المللی تبدیل شود و ما نیز حمایت می کنیم چون می تواند باعث همبستگی کشورهای اسلامی و جهان اسلام باشد.

عاشورا و کربلا پایان ناپذیر است 
مسئول دفاتر نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاههای کشور نیز گفت: اصلی ترین نقطه و محور عاشورا انگیزه امام حسین (ع) بود که انجام وظیفه برای رضای خدا را نشان می دهد.
حجت الاسلام سید محسن شفیعی افزود: امام حسین (ع)، عاشورا و کربلا پایان ناپذیراست چون به سرچشمه فیض الهی گره خورده است و چرا عاشورا و قیام حسینی را شاخه ای از سرچشمه کوثر ندانیم.
وی بیان کرد: در سالهای دفاع مقدس یاد کربلا و امام حسین (ع) حال رزمندگان را متحول می کرد و بسیاری از آنها آخرین نگاهشان به سمت کربلا بود.
حجت السلام شفیعی ادامه داد: امروز ما مبتلا به خودبینی هستیم و میل به دیده و پسندیده شدن یک آفت است که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود؛ باید بدانیم اگر خدا کار را ببیند همه دیده اند.
مسئول دفاتر نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاههای کشوراضافه کرد: باید برنامه های اربعین را با عشق و شور حسینی و اخلاص پیش ببریم.
غلامحسین خواجه رییس دانشگاه شهید چمران اهواز نیز گفت: بیش از ۶۶۲ اثر در پنج بخش شعر، دلنوشته و خاطره، عکس، فیلم کوتاه، کلیپ و نماهنگ و پایان نامه از سوی دانشگاهیان سراسر کشور به دبیرخانه دومین سوگواره ملی اربعین ارسال شد که ۲۳ نفر با رای هیات های داوری برگزیدگان معرفی شدند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار