پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲

Thursday, 30 November , 2023

  • دوشنبه / 3 فوریه 2020 / 12:18
  • سرویس: تیتر اول
  • کد خبر: 2922
  • خبرنگار : 2

آیت‌الله رئیسی: مفسدان آماده حساب پس دادن شوند

رئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضا چشم خود را روی ارتباطات با گروه‌ها و حزب‌ها بسته و به روابط ناسالم اقتصادی که منتهی به جرم شود رسیدگی می‌کند، بنابراین مفسدان باید آماده حساب پس دادن شوند.
دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ – ۱۲:۱۶
۱۰:۲۹ – ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
آیت‌الله رئیسی: مفسدان آماده حساب پس دادن شوند

رئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضا چشم خود را روی ارتباطات با گروه‌ها و حزب‌ها بسته و به روابط ناسالم اقتصادی که منتهی به جرم شود رسیدگی می‌کند، بنابراین مفسدان باید آماده حساب پس دادن شوند.

آیت‌الله رئیسی: مفسدان آماده حساب پس دادن شوند

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس، آیت‌الله رئیسی در جلسه شورای عالی مسئولان قضایی ضمن گرامیداشت ایام‌الله مبارک دهه فجر گفت: خداوند را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شاکریم که در ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی و در گام دوم انقلاب شاهد اقتدار، عزت، عظمت و پیشرفت در کشور هستیم. این پیشرفت به معنای آن نیست که محصولات پیشرفته شود. بلکه توانمند شدن و توانایی ایجاد پیشرفت مهم است و در این زمینه نیروی انسانی کارآمد تولید علم و فناوری اهمیت می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه ایران قوی حرکت متفاوتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌طلبد، گفت: در جهت ارزش‌های انقلاب و تحقق آن تلاش جدی باید کرد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اظهارات وزیر بازرگانی آمریکا در مورد انتشار ویروس کرونا گفت: این ویروس همه دنیا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نگران کرده و باید برای آن اقدامات بهداشتی انجام دهند اما اظهارات وزیر آمریکایی فقط رونق اقتصادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در نظر داشته تا نگاه انسانی و این همان ارزش‌های آمریکایی است، در حالی که تمام دنیا نگران ویروس شده‌اند این کشور به ارزش‌های خود فکر می‌کند.

وی افزود: امیدواریم با اقدامات مناسب بهداشتی در کشور از این آسیب مصون بمانیم. اقدامات بهداشتی از حقوق عامه است و باید مراقبت کرد تا آلودگی به کشور نیاید و سلامت مردم تضمین شود.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به آغاز به کار مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: در این سال‌ها مبارزه با مفاسد بوده اما در این کار باید چند نکته را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در نظر گرفت، ‌اول اینکه تمرکز در بخش‌ها و فرایند دادرسی در دادگاه‌های تجدیدنظر و خاص که با اذن خاص رسیدگی می‌کنند، این مجتمع باعث می‌شود فرایندها تسهیل یابد.

وی افزود: همچنین ضرورت داشت که ضمن دادرسی و کیفری، کار تخصصی نیز انجام شود و باید در دادگستری‌ها کارهای تخصصی وجود داشته باشد به طوری که اکنون در بخش مبارزه با مفاسد اقتصادی کارشناسان بانکی، پولی، مالیات،‌ بیمه، واردات و صادرات و قراردادها کارشناسانی داریم که در اتقان آرا می‌توانند به قضات کمک کنند.

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: هماهنگی ضابطان نیز در این زمینه ضروری است. همچنین شفافیت یک مطالبه است و باید علاوه بر اینکه به پرونده مفسدان رسیدگی می‌شود باید از فرایند تولید فساد هم پیشگیری کرد؛ چراکه این زیبنده کشور نیست.

آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: از بخش‌های مختلف باید این شفافیت و مبارزه با فساد خواسته شود و این شعار نیست و آنهایی که نسبیت به آن مقاومت می‌کنند باید به حاشیه کشیده شوند تا شاهد کاهش ورودی پرونده‌های فساد به قوه قضائیه باشیم.

وی افزود: اسناد، معاهدات و مجوزها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داریم، همچنین مسئله گردش پول هم اهمیت دارد، گاهی گردش وجود دارد اما کالایی نمی‌آید و این خوف پولشویی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ایجاد می‌کند. همچنین موضوع دیگر کالاست که باید این سه محور با یکدیگر مرتبط شوند و در سامانه ادارات شفاف شود تا زمینه انحرافات اقتصادی گرفته شود.

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: تسهیلات بانکی اگر به اظهارنامه مالیاتی متصل شود کم‌اظهاری وجود نخواهد داشت.

وی همچنین تاکید کرد: جلوگیری از فرار مالیاتی به ویژه برای کسانی که تمکن مالی دارند و به نحوی با ترفندهایی از دادن حقوق دولت طفره می‌روند نیز باید کمک کرد که از آن جلوگیری شود.

آیت‌الله رئیسی افزود: باید کاری کنیم که کشف موارد فساد افزایش یابد و منافع حاصل از فساد کم شود. همچنین هزینه برای فساد باید بیشتر شود و از سوی دیگر مجازات بازدارنده شود تا صرف نکند افراد به سمت فساد بروند.

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: نباید فضای کشور به سمت اتهام‌افکنی به یکدیگر برود؛ چراکه ضرر دارد. اگر گزارشاتی وجود دارد، این گزاشرات باید به مجموعه مسئولان مربوطه داده شود.

وی افزود: روابط ناسالم اقتصادی ناپسند است و اگر منتهی به جرم شود باید به آن رسیدگی کرد، بنابراین مفسدان باید آماده حساب پس دادن باشند.

آیت‌الله رئیسی اضافه کرد: پیام ایجاد مجتمع قضائیه مبارزه با مفاسد اقتصادی مجدانه است و مقطعی نیست. البته شرایط انتخابات اکنون خاص است و باید کاندیدا از زدن اتهام به یکدیگر بپرهیزند چراکه مرجع رسیدگی قوه قضائیه است و این دستگاه، ‌حزب و پیوستگی به فرد یا گروهی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌شناسد و چشم خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روی ارتباطات بسته و حق را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ملاک قرار می‌دهد.

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: قضات باید در این مجتمع ویژه با شورایی که توسط معاون اول قوه تشکیل می‌شود و بخش‌های درون سازمانی هماهنگ‌تر شوند و با دستگاه‌های برون‌سازمانی دولت نیز هماهنگ باشند. بخش جدی این مجتمع رسیدگی به پرونده‌هاست و بخش دیگر ایجاد هماهنگی با سازمان‌ها و انجام اقدامات پیشگیرانه است.

وی در پایان گفت: طبق بیانیه گام دوم رهبری در دستگاه‌ها باید بخش متولی مبارزه با فساد وجود داشته باشد که ما این کار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دنبال کرده‌ایم و اکنون نیز با ایجاد این مجتمع پیگیر جدی آن خواهیم بود.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار