پنج شنبه, ۳۰ شهریور , ۱۴۰۲

Thursday, 21 September , 2023

  • چهارشنبه / 26 فوریه 2020 / 14:31
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 3348
  • خبرنگار : 104

ورود نیم میلیارد مترمکعب سیلاب به سدهای خوزستان

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به افزایش چشمگیر ورودی آب به سدهای استان، گفت: بیش از نیم میلیارد مترمکعب سیلاب از حوضه‌های بالادست خوزستان وارد سدهای این استان شده اما حجم کافی در مخازن سدها برای مهار این سیلاب‌ها وجود دارد.

داریوش بهارلویی چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: در پی بارندگی‌های شدید در حوضه‌های آبریز منتهی به خوزستان از دیروز، ورودی آب به سدهای دز، کارون و کرخه افزایش چشمگیری داشته است.

وی افزود: حداکثر دبی ساعتی ورودی به سد دز چهار هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه، در سد کرخه ۲ هزار و ۱۰۰ مترمکعب درثانیه، در سد کارون ۴، یک هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه و در سد مارون ۱۱۲ مترمکعب درثانیه بوده است.

بهارلویی با بیان اینکه بیش از نیم میلیارد مترمکعب سیلاب وارد سدهای خوزستان شده، اضافه کرد: در هشت ساعت گذشته متوسط ورودی به سد دز سه هزار و ۴۰۰ مترمکعب درثانیه، سد کرخه ۲ هزار و ۱۰۰ مترمکعب درثانیه، سد کارون۴، سه هزار و ۲۰۰ مترمکعب درثانیه و سد مارون ۸۰ مترمکعب درثانیه بوده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر حجم کلی ذخیره آب در سدهای کرخه ۳.۳ میلیارد مترمکعب، دز ۱.۵ میلیارد مترمکعب، مجموعه سدهای حوضه کارون ۳.۲ میلیارد مترمکعب و سد مارون ۴۲۲ میلیون مترمکعب است.

بهارلویی خاطرنشان کرد: خروجی سدها هنوز تغییری نداشته و هم اکنون خروجی سد دز ۲۴۰ مترمکعب در ثانیه، مارون ۱۰ مترمکعب در ثانیه و گتوند (کارون) ۲۰۰ مترمکعب درثانیه و سد کرخه ۳۵۰ مترمکعب در ثانیه است که خروجی سد کرخه امروز به ۴۰۰ مترمکعب افزایش می‌یابد.

به گفته وی رواناب ورودی به سد کرخه کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده اما با تثبیت ورودی‌ها در سه روز آینده می‌توان برآورد دقیق‌تری داشت.

هشدار افزایش خروجی سدها

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان همچنین با بیان اینکه سدهای استان ۸.۳ میلیارد مترمکعب حجم خالی دارند، تاکید کرد: سدهای خوزستان آمادگی مهار سیلاب‌های ورودی را دارند و جای نگرانی از این بابت وجود ندارد.

وی درباره تصاویر منتشر شده از وقوع سیلاب در استان‌های بالادست خوزستان، گفت: این سیلاب‌ها در پیش بینی‌ها لحاظ شده و مخازن سدهای استان می‌توانند آنها را کنترل کنند.

بهارلویی افزود: سدهای خوزستان نسبت به مدت مشابه پارسال در شرایط بهتری هستند، در هفتم اسفند پارسال حجم خالی سدهای استان ۳.۷ میلیارد مترمکعب بوده که ۴۵کمتر از نصف حجم خالی فعلی در سدهاست.

وی افزود: پس از سیلاب، خروجی سدها در حد تاب آوری رودخانه‌ها افزایش می‌یابد تا آمادگی برای بارش‌های آینده و سیلاب‌های بهاره در آنها ایجاد شود.

بهارلویی اضافه کرد: احتمال آبگرفتگی در خوزستان بسیار کم است زیرا میزان خروجی سدها بر اساس تاب آوری رودخانه‌ها تنظیم شده، تاب آوری رودخانه کرخه ۴۰۰ مترمکعب در ثانیه و دز ۷۰۰ تا یک هزار مترمکعب درثانیه است.

بر اساس این گزارش، هواشناسی خوزستان با پیش بینی بارندگی از دوشنبه تا چهارشنبه، نسبت به سیل و طغیان رودخانه ها هشدار داده است. اداره کل مدیریت بحران خوزستان نیز از روز یکشنبه گذشته در استان حالت آماده باش اعلام کرده است.

ورودی آب به سدهای استان از دیروز روند صعودی داشته است.

رابعی معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان روز دوشنبه گفت : این بارندگی‌ها مشابه باران‌های سیل آسای فروردین امسال است اما با توجه به کافی بودن حجم خالی سدها اطمینان می‌دهیم که حوادث فروردین تکرار نمی‌شود. به گفته وی بر اساس برنامه ریزی‌ها تا یک هفته آینده، خروجی سد کرخه به ۴۰۰ تا ۴۵۰ مترمکعب برثانیه و خروجی سد دز به ۷۰۰ تا ۷۵۰ مترمکعب برثانیه افزایش می‌یابد و در صورت تحقق بارش‌ها، احتمال دارد خروجی این سد به یک هزار مترمکعب برثانیه و یا بیشتر نیز برسد.

بهمن ماه پارسال، افزایش خروجی سد کرخه به ۴۰۰ مترمکعب درثانیه باعث آبگرفتگی در برخی مناطق استان به ویژه در شهرستان هویزه شد که در انتهای حوضه این رودخانه قرار دارد.

در فروردین ماه پارسال خروجی سد کرخه به بیش از ۲ هزار مترمکعب برثانیه و خروجی سد دز به بیش از سه هزار مترمکعب بر ثانیه رسید.

سال آبی گذشته (مهر ۹۷ تا پایان شهریور ۹۸) دومین سال پرآب در خوزستان طی نیم قرن اخیر بوده، در این مدت بیش از ۳۰ سیلاب بزرگ و کوچک در این استان رخ داد.

در پی طغیان رودخانه‌های کرخه، کارون و دز ۲۱ شهرستان دچار سیلاب شدند. ۱۳۳ روستا به زیر آب رفت و ۳۷۴ روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند. به گفته وزیر کشور ۴۰۰ هزار نفر در خوزستان تحت تاثیر سیل بهار امسال بودند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار