شنبه, ۹ اسفند , ۱۳۹۹

Saturday, 27 February , 2021

  • پنج‌شنبه / 21 ژانویه 2021 / 14:12
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 15637
  • خبرنگار : 104

ماجرای ضد و نقیض ابتلای اهالی یک روستای باغملک به هپاتیت

خبر ابتلای برخی از اهالی یک روستای باغملک به هپاتیت A با تایید مسوولان محلی و تکذیب استاندار خوزستان همراه شده است.

در پی اعلام خبر ابتلای ۱۴ نفر از اهالی روستای لالب دهستان منگشت شهرستان باغملک به بیماری هپاتیت A طبق معمول عادت مسئولان استان خوزستان شاهد تائید و تکذیب این خبر هستیم که تناقضی آشکار میان آنچه به وقوع پیوسته است با آنچه موولان دوردست تر از باغملک اعلام می کنند وجود داشته باشد!

پس از انتشار ابتلای اهالی این روستا به این بیماری، فرماندار شهرستان باغملک در مصاحبه خود با تایید این خبر آمار فعلی مبتلایان و بستریان در بیمارستان به دلیل ابتلا به این بیماری را اعلام کرد.

محمد نجاتی‌پور اظهار کرد: در ماه اخیر شاهد گزارش این بیماری در روستای لالب بوده که باعث شده است اینک ۳ نفر از آنها در بیمارستان شهید طباطبایی این شهرستان بستری باشند.

وی با اشاره به استقرار تیم واکنش سریع بهداشتی این شهرستان در روستای لالب و بررسی اوضاع افزود: در کنار تیم واکنش سریع بهداشتی شهرستان باغملک، تیم بهداشتی مرکز استان نیز در روستای لالب استقرار یافته‌اند و به منظور کنترل اوضاع نیز کار آهک‌پاشی روستا و تعطیلی مدارس انجام شده است.

نجاتی‌پور با بیان اینکه روند ابتلا به این بیماری در این روستای شهرستان ادامه دارد گفت: کار نمونه‌گیری از بیماران در حال انجام است و همچنین درخواست واکسیناسیون افراد بالای ۱۶ سال نیز انجام شده است و به این منظور نیز کار پایش و نظارت در کنار مراقبت‌ها به صورت روزانه در حال انجام است و در کنار این موارد نیز کیفیت آب نیز مورد آنالیز قرار گرفت که از این بابت مشکلی وجود ندارد.

شباهت آمار هپاتیتی‌ها به دوران شیوع کرونا/مبتلایان هپاتیت هم غیر خوزستانی‌ها هستند!

در این بین صحبت های غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در فاصله ۱۴۰ کیلومتری با شهر باغملک و مسئولانی که به صورت حضوری شاهد وقوع این بیماری در شهرستان باغملک هستند تناقض میان مستندات با احتمالات را به نمایش می‌گذارد و این تا جایی پیش رفته است که دنبال کنندگان این مطالب را به سردرگمی و دو راهی می‌کشاند.

شریعتی در این باره می‌گوید: « ۱۶ مورد ابتلا به اسهال را در صیدون باغملک داشتیم که دستور بررسی آنها را نیز صادر کردم و طی صحبت‌هایم با رئیس مرکز بهداشت گفت تا به الآن هیچ تشخیص هپاتیتی نداشتیم و آنچه فعلا به عنوان شواهد به ما گفته‌اند که دو نفر میهمان از استان مجاور سبب این بیماری‌های اسهالی شده‌اند که نوع آن در دست بررسی است.»

نظر مسوولان بهداشت و درمان خوزستان متفاوت با استاندار است!

این در حالی است که فرهاد ابول‌نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در اظهارات خود در این‌باره نظراتی نزدیک‌تر به فرماندار باغملک که به صورت میدانی در محل روستا حضور داشته و به مردم آن منطقه دسترسی دارد داشته و از شناسایی ۱۴ مورد ابتلا اهالی روستای لالب به بیماری هپاتیت A خبر می‌دهد.

وی با تاکید بر درمان ۱۰ نفر و تحت درمان بودن ۴ نفر دیگر می‌گوید: تمام افراد مبتلا شده به این بیماری دارای نسبت فامیلی هستند و در این رابطه نیز کار بررسی کیفیت آب این روستا و روستای مجاور که از یک انشعاب هستند صورت گرفت و مشخص شده که این آب مشکلی ندارد.

ابول‌نژادیان ادامه داد: یکی از بیماران درمان شده پس از بیماری به منزل بستگان خود رفته و این مساله باعث انتقال و شیوع آن شد و تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا به این وضعیت پایان دهیم.

کتمان از روی رفع مسئولیت یا عدم اطلاع از وضعیت استان؟

با وجود اینکه شواهد و مصاحبه‌های افراد آگاه در این مساله از ابتلای اهالی این روستا در شهرستان باغملک به بیماری هپاتیت A حکایت دارد، صحبت‌های مقام عالی دولت در استان خوزستان و تکذیب این مساله از سوی وی جای بسی تامل و پیگیری دارد.

این رفتار و تکذیبیه‌های شریعتی استاندار خوزستان و عادی‌سازی مشکلات استان خوزستان در مورد تلاقی آب و فاضلاب در مناطق کم‌برخورداراهواز هم تکرار شده بود که تنها کمکی به رفع مشکلات این استان نمی‌کند بلکه با این عادی‌سازی نمی‌توان به رفع محرومیت‌ها و نیازهای آن از سوی مسئولان کشوری امیدوار بود.

برچسب‌ها:

سال حمایت از کالای ایرانی

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار