پنج شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۲

Thursday, 28 September , 2023

فروش اقلام خوراکی با کارت ملی

کمبود روغن و حاشیه‌های آن ادامه‌دار است. برخی از مردم از گوشه و کنار کشور خبر از توزیع روغن با قیمت دولتی با ارائه کارت ملی می‌دهند! در همین مورد برخی از مهاجران می‌گویند از آنجا که کارت ملی ندارند خرید اقلام خوراکی مانند روغن برایشان مشکل شده است و با دو برابر قیمت درج شده روی کالا و به صورت آزاد باید پول پرداخت کنند.

کمبود روغن و حاشیه‌های آن ادامه‌دار است. حالا برخی از مردم از گوشه و کنار کشور خبر از توزیع روغن با کارت ملی می‌دهند با قیمت دولتی!
آنها می‌گویند با ارائه کارت ملی روغن را ارزان‌تر و به نرخ دولتی و درج شده روی قوطی روغن می‌خرند و بدون کارت ملی دو برابر شاید هم بیشتر! از اصفهان و مشهد گرفته تا لرستان و دیگر شهرها، کم و بیش با چنین موضوعی مواجه هستند.

خرید روغن به شرط کارت ملی و خرید کالاهای دیگر
یکی از کرمان گزارش می‌دهد و آن یکی از اصفهان، یکی از اردبیل و آن یکی از فارس. تعدادشان هم کم نیست. یکی از ساکنان لرستان می‌گوید: «در استان ما هم با کارت ملی روغن توزیع می‌شود. عجیب‌تر اینکه بسیاری از فروشگاه‌ها فقط به این شرط روغن می‌فروشند که همراه روغن کالاهای دیگری هم خریداری شود.»
در این بین اما از مشهد گزارشات بیشتری به تجارت‌نیوز رسیده است. اغلب این گزارش‌ها نشان از الزام کارت ملی برای خرید روغن می‌دهد. یکی از ساکنان مشهد می‌گوید: «فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیشتر در پایین شهر مشهد، به هر نفر یه روغن ۲٫۵ لیتری با کارت ملی می‌فروشند که باعث صف‌های طولانی می‌شود.»

یکی دیگر از ساکنان مشهد هم این موضوع را تائید می‌کند و می‌گوید: «در وکیل آباد مشهد هم با ارائه کارت ملی یک روغن می‌دهند.»

در این میان گزارش‌های دریافت شده از مردم نشان می‌دهد نه تنها مغازه‌های خرده فروشی بلکه برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم در برخی از شهرها از مردم کارت ملی خواسته‌اند. یکی از ساکنان شیراز هم می‌گوید: « فروشگاهی در گلدشت معالی اباد که اصلا روغن نمی‌فروشد.» این در حالی است که برخی از مردم می‌گویند پیدا کردن روغن برایشان سخت شده و گاهی باید چندین مغازه را بگردند تا روغن پیدا کنند. البته برخی نیز می‌گویند برای خرید روغن با مشکلی مواجه نشده‌اند و بدون کارت ملی و صف، روغن خریدند.

ماجرا اما فقط به اینجا ختم نمی‌شود و برای سایر اقلام خوراکی در برخی از شهرها نیز گزارش‌هایی به دست تجارت‌نیوز رسیده است. برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز می‌گویند فروشندگان نه‌تنها روغن که برای خرید سایر اقلام از جمله شکر، مرغ و تخم‌مرغ از آنها کارت ملی خواستند

گرانی ۲ برابر برای مهاجران
حالا با این تفاسیر این سوال مطرح می‌شود که مهاجرانی که کارت ملی ندارند باید چه کنند؟ در همین مورد برخی از افغانستانی‌ها از مشهد نیز الزام کارت ملی را تائید کرده و می‌گویند: «بدون کارت ملی قیمت روغن را آزاد حساب می‌کنند. ما هم که کارت ملی نداریم و مجبوریم با قیمت گران‌تر و دو برابر روغن خرید کنیم. برای ما مهاجران هم بسیار سخت‌تر است.»

در این مورد اما دبیر انجمن صنفی روغن هم در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: «فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها در حال توزیع روغن هستند و این فروشگاه‌ها ملاک کار هستند که چنین گزارشاتی از آنها نداشتیم. اگر مغازه‌ای هم در این گوشه و کنار چنین کاری کند سازمان حمایت و دیگر مسئولان مرتبط باید موضوع را پیگیری کنند. درخواست کارت ملی هیچ جا مصوب نشده و به ما هم ابلاغ نشده است. اگر مردم با چنین مواردی مواجه شدند به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سایر نهادهای مربوطه گزارش کنند.»

امیرهوشنگ بیرشک در ادامه می‌گوید: «فروختن روغن با کارت ملی را شنیده‌ام اما فروش روغن به افغانستانی‌ها به شرط الزام ارائه کارت ملی را نشنیده‌ام.»

پیگیری‌ها از سامانه ثبت تخلف تعزیراتی ۱۳۵ نیز نشان می‌دهد درخواست کارت ملی برای فروش اقلام خوراکی مانند روغن تخلف است و قابل پیگیری از سوی تعزیرات است.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار