سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰

Tuesday, 20 April , 2021

  • جمعه / 26 فوریه 2021 / 14:18
  • سرویس: تیتر اول
  • کد خبر: 16313
  • خبرنگار : 104

اختصاص ۵۵۰ دوز واکسن کرونا به جانبازان خوزستان

رییس مرکز بهداشت خوزستان از اختصاص ۵۵۰ دوز واکسن کرونا در مرحله دوم به جانبازان دارای مشکل ریوی استان خبر داد.

سیدمحمد علوی بامداد جمعه در یک برنامه تلویزیونی از شبکه خوزستان اظهارداشت: جمعیت کل دنیا حدود هشت میلیارد نفر است که برای ۷۰ درصد آن ۱۲ میلیارد دوز واکسن در ۲ مرحله نیاز است لذا هیچ کشوری نمی تواند برای تمام مردمش واکسن بسازد.

وی افزود: متاسفانه اکنون کشورهای سازنده واکسن، اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته و از توزیع واکسن به کشورهای نیازمند چشم پوشی می کنند.

علوی با بیان اینکه مرحله دوم واکسیناسیون در خوزستان از امروز آغاز می شود افزود: در مرحله اول ۴۰۵ نفر از کسانی که در بخش های آی سی یو کار می کردند واکسن را  دریافت کردند که از این تعداد ۲۷۷ نفر در اهواز بودند.

اختصاص پنج هزار و ۹۷۰ دوز واکسن به خوزستان

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در مرحله دوم، طبق برنامه تعیین شده، پنج هزار و ۹۷۰ دوز واکسن به استان داده می شود که از این تعداد سه هزار و ۵۳۰ واکسن به اهواز اختصاص داده می شود.

وی با بیان اینکه در این مرحله پرسنل بخش های آی سی یو، اورژانس و بخش عفونی دریافت کننده واکسن هستند، افزود: همچنین تعدادی از این واکسن ها به پرسنل بخش آی سی یو بیمارستان بزرگ نفت و فاطمه زهرا اهواز تزریق خواهد شد.

علوی گفت: افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای در مرحله بعد در اولویت هستند. این واکسن جدید است و هنوز اثربخشی آن را نمی دانیم ولی وزارت بهداشت برای حفظ سلامتی مردم تمام سعی و تلاش خود را انجام می دهد.

وی با بیان اینکه ابتلا به کرونا در  سه هفته اخیر در استان خوزستان سیر صعودی داشته است گفت: این امر موجب شد تا ۱۱ شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار گیرند. ما تنها استانی در کشور بودیم که موج اول بیماری را نداشتیم.

رییس مرکز بهداشت خوزستان اظهارداشت: پیک اول بیماری در استان از تابستان آغاز شد که هشت هفته طول کشید و بسیار سخت بود اما موج دوم بیماری با رعایت مردم و برنامه های اجرا شده باعث کنترل خوب بیماری شد.

پیک سوم بیماری با شیب صعودی در حال حرکت است

علوی گفت: بعد از اینکه اعلام کردیم استان در وضعیت آبی است مردم و مسئولان تصور کردند که استان از ویروس رها شده و همین امر باعث شد زمستان سختی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: پیک سوم بیماری با شیب صعودی در حال حرکت است البته در سه روز اخیر با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم  از شدت شیب بیماری کاسته شد.

رییس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: در دهدز موارد بیماری ۱۰ برابر نسبت به هفته قبل افزایش پیدا کرده است و همچنین در دیگر شهرستان های استان با افزایش موارد بیماری مواجه هستیم و تنها در شهرستان‌های کارون و مسجدسلیمان موارد بیماری کاهش یافته است.

افزایش ۴۵ درصدی موارد فوت ناشی از کرونا 

علوی عنوان کرد: در کل استان موارد بیماری نسبت به هفته قبل ۷۴ درصد افزایش یافته همچنین موارد بستری ۹۰ درصد و موارد مرگ ۴۵ درصد روند افزایشی داشته است.

وی افزود: در خوزستان بیشترین موارد ابتلا در دورهمی های خانواده ها رخ می دهد. همچنین تجمع مردم به  واسطه  ترددهای درون شهری بسیار خطرناک است و محل دیگر انتشار بیماری، ادارات و بانک ها هستند.

وی ادامه داد: شرکت در مراسم عزاداری و عروسی های بزرگ از موارد دیگر ابتلا به بیماری است که متاسفانه هنوز در استان به چشم می خورد. بارها دیده‌ایم که افراد در این مراسم شرکت کرده و بیماری را به دیگر اعضای خانواده انتقال داده اند.

طرح شهید قاسم سلیمانی با شدت بیشتری دنبال می شود

رییس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: طرح خوب، سنجیده و منطبق با شرایط اقتصادی، فرهنگی و قومیتی شهرهای ایران تحت عنوان طرح شهید قاسم سلیمانی از ابتدای آذرماه تدارک دیده شد که مبتنی بر مشارکت عموم مردم بود.

وی با بیان اینکه این طرح محله محور بوده و به واسطه آن، بیماری را از درون خانه ها پیگیری می کنیم، افزود: ما بنا را بر این گذاشتیم که بیماران را رهگیری و مبتلایان را در خانه قرنطینه کنیم همچنین افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای را در خانه قرنطینه معکوس کنیم.
علوی ادامه داد: این طرح از ۱۵ آذرماه در استان اجرا شد که بسیار موثر بود و به واسطه آن موارد بیماری و بستری ۸۰ درصد کاهش یافت همچنین ۸۵ درصد آمار فوتی های استان کاهش پیدا کرد و استان در وضعیت آبی قرار گرفت.

وی بیان کرد: طرح شهید سلیمانی همچنان ادامه دارد و بنا داریم ابتدا نقاط ضعف آن را برطرف و برای کنترل بیماری با شدت بیشتری طرح را اجرا کنیم.

تعطیلی و قرنطینه استان جزو تصمیمات کشوری است

علوی گفت: هر موقع موارد بیماری از کنترل خارج شود از اصطلاحی به نام “لاک داون” یعنی تعطیلی همه جانبه و گسترده هدفمند، استفاده می کنیم تا بخش درمان، پرستاران و پزشکان نفس بکشند و تخت های بیمارستانی جوابگوی مراجعین باشند و همچنین بتوانیم تغییر و تحولی بین مردم ایجاد کنیم اما تعطیلی و قرنطینه کردن جزو تصمیمات کشوری بوده و از دست استان خارج است.

وی افزود: خوشبختانه در آخرین جلسه ستاد مبارزه با کرونا استان تصمیمات خوبی گرفته شد که یکی از این تصمیمات، تعطیلی ادارات غیرضروری و فعالیت یک سوم ادارات ضروری بود  هر چند متاسفانه برخی ادارات به مصوبه ستاد کرونا استان عمل نکردند اما با قاطعیت شخص استاندار این امر در حال انجام است و با متخلفان برخورد می شود.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: تمام ادارات  استان موظف به نصب بنر در اداره مربوطه  شده‌اند و از این طریق شیوع بیماری را به مردم اطلاع می دهند همچنین به مخابرات پیشنهاد شد با ارسال پیامک به مخاطبین هشدار دهد.

منتظر جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا هستیم

علوی بیان کرد: با تمهیداتی که لحاظ خواهد شد امیدواریم بتوانیم بیماری را کنترل کنیم هر چند شواهد نشان می دهد از شدت شیب بیماری در برخی شهرهای استان کاسته شده است.

وی افزود: ما منتظر جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا هستیم و امیدواریم تصمیمات جدید و خوبی برای کنترل بیماری در خوزستان گرفته شود.

علوی اظهارداشت: قدرت انتشار ویروس جهش یافته انگلیسی ۱۰ برابر بیشتر از  ویروس چینی است. همچنین شدت بیماری زایی آن بیشتر شده و می تواند اندام های مختلف بدن را درگیر کند ضمن اینکه به تمام گروه سنی از جمله کودکان و جوانان حمله می کند.

وی افزود: با ویروسی سر و کار داریم که قدرت کشندگی آن بسیار بالا بوده و بهترین راه برای مبارزه با این بیماری پیشگیری از ابتلا است.

وجود ۶۲  مرکز جامع سلامت در استان 

رییس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: ۶۲ مرکز جامع سلامت برای بیماران مشکوک به کرونا در نظر گرفته‌ایم؛ در اهواز نیز ۱۰ مرکز منتخب داریم که به مردم خدمات می دهند وعلاوه بر آن ها کلینیک‌های حاد تنفسی را راه اندازی کردیم تا بار مراجعه به بیمارستان ها کم شود.

وی افزود: برای اینکه دسترسی مردم به تست کرونا تسهیل یابد ۲ اتوبوس آمبولانس در نادری و کیانپارس مستقر کردیم و به صورت رایگان تست سریع کرونا انجام می دهند که امیداوریم مردم به این مراکز و اتوبوس ها مراجعه کنند.

در حال حاضر ۱۱ شهرستان استان در وضعیت قرمز و هشت شهرستان نارنجی هستند.

برچسب‌ها:

سال حمایت از کالای ایرانی

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار