دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰

Monday, 17 January , 2022

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان: ۴۵هزار تن شکر سفید در خوزستان آماده عرضه به بازار است

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت: ۴۵هزار تن شکر وارداتی که در شرکت توسعه نیشکرو صنایع جانبی خوزستان تصفیه شده آماده عرضه به بازارهای کشور است.

امید جهان نژادیان دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان شکر به سفارش شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران به منظور تنظیم بازار و تامین پایدار این کالای اساسی از طریق بندر امام خمینی وارد شده و پس از تصفیه و تبدیل آن به شکر سفید ، هم اکنون آماده عرضه به بازارهای کشور به قیمت مصوب است.
قیمت مصوب عمده فروشی (فله)هرکیلوگرم شکر سفید ۱۲۵هزار ریال و بازار خرده فروشی بین ۱۳۵ تا ۱۳۸هزار ریال است.
وی با بیان اینکه ۸۰هزار تن شکر خام وارداتی در واحدهای نیشکری خوزستان در حال تصفیه است اظهار داشت: برای تامین پایدار شکر به قیمت مصوب تا پایان سال جاری برنامه ریزی شده و چنانچه تنش یا کمبودی در شکر در بازار پیش آید بخشی از ذخایر شکر به بازار عرضه می‌شود.
جهان نژادیان افزود:واردات شکر خام به کشور از طریق بندر امام خمینی به منظور تامین نیازهای داخلی طبق برنامه زمان بندی شده پیش می رود و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
به گفته وی از ابتدای امسال تاکنون ۳۳۶هزار تن شکر خام از طریق بندر امام خمینی وارد کشور شده که بخش مهمی از آن برای تصفیه به واحدهای دعبل خزاعی ، حکیم فارابی ، امیرکبیر و دهخدا وابسته به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی حمل شده است.

شرکت مادر تخصصی شرکت بازرگانی دولتی ایران متولی انحصاری واردات غلات(گندم ، برنج ، شکر و روغن خام خوراکی) است.
طبق برنامه تا پایان امسال ۲۰۰هزار تن شکر وارداتی در واحدهای تصفیه شکر شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تبدیل به شکر سفید خواهد شد.
براساس برنامه چشم انداز سال ۱۴۰۴، حدود ۷۰ درصد شکر مورد نیاز کشور در خوزستان از تولید ۲ محصول راهبردی نیشکر و چغندرقند تامین خواهد شد.
نیاز فعلی کشور به شکر سالانه ۲.۲میلیون تن است در حالی که تولید داخلی شکر ۱.۵میلیون تن است.

گفته می‌شود بروز خشکسالی و کمبود آب در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ ، تولید نیشکر و چغندر قند در کشور را که منبع اصلی استحصال شکر هستند تا ۲۰ درصد کاهش داده است.

برچسب‌ها:

سال حمایت از کالای ایرانی

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار