دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰

Monday, 17 January , 2022

  • چهارشنبه / 8 دسامبر 2021 / 15:34
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 18773
  • خبرنگار : 104

افراد واکسینه نشده بیشتر در معرض ابتلا به سویه اومیکرون هستند

یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: افراد واکسینه نشده بیشتر در معرض ابتلا به سویه جدید اومیکرون هستند چون واکسیناسیون از شدت بروز بیماری جلوگیری می‌کند.

دکتر شکراله سلمان زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار بیان کرد: هم اکنون اطلاعات کمی در مورد سویه اومیکرون وجود دارد اما سرایت پذیری آن ۲ برابر ویروس دلتا است اما شدت بیماری و مرگ ومیر آن بیشتر نیست.

وی افزود: این سویه از نظر علایم بالینی فرقی با سویه دلتا ندارد و نمی‌توان آن را با علامت خاصی جدا کرد.

سلمان زاده گفت: ابتدا سویه اومیکرون واکسن گریز معرفی شد اما بررسی‌ها نشان داد افراد واکسینه شده کمتر در معرض ابتلا به آن هستند و در صورت بروز، بیماری خفیف‌تری را تجربه می‌کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان بیان کرد: یک یا ۲ بار ابتلا به کرونا در ماه‌های گذشته نیز ایمنی ایجاد نمی‌کند و واکسیناسیون از شدت بیماری، احتمال بستری و مرگ و میر کم می‌کند.

وی ادامه داد: تزریق دُز سوم واکسن کرونا ایمنی بهتری ایجاد می‌کند چون پس از مدتی از تزریق دُز دوم ایمنی بدن کاهش می‌یابد.

سلمان زاده اضافه کرد: امکان تزریق هرنوع واکسنی برای دُزسوم وجود دارد و دریافت واکسن با ساختار متفاوت ۲ دُز قبلی بهتر است.

بنا به اعلام دانشگاه علوم پزشکی اهواز، مراقبت در مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خوزستان برای جلوگیری از انتقال احتمالی سویه جدید اومیکرون با دقت در حال انجام است و تاکنون نمونه مثبتی از این سویه در استان مشاهده نشده است.

هم‌اکنون تمام شهرستان های خوزستان در وضعیت آبی کرونایی هستند.

تاکنون بیش از پنج میلیون و ۳۳۵ هزار دُز واکسن کرونا در خوزستان تزریق شده است.

برچسب‌ها:

سال حمایت از کالای ایرانی

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار