شنبه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۲

Saturday, 9 December , 2023

سازندگی و محرومیت زدایی، شعاری که بسیج به آن جامه عمل پوشاند

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان: بسیج نهادی مردمی است و به شعار سازندگی و محرومیت زدایی جامه عمل پوشانده است.

سردار حسن شاهوارپور انقلاب اسلامی را انقلابی مردمی عنوان کرد و گفت: فلسفه جمهوریت انقلاب اسلامی این بود که مردم در امور خود حضور داشته باشند و نقش آفرینی کنند.

وی افزود: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، جوانان شور خدمت رسانی داوطلبانه در عرصه‌های مختلف سازندگی، نظامی، پزشکی، بهداشت و درمان، سوادآموزی و… داشتند و حضرت امام خمینی (ره) مجموع این موارد را در سازمانی به نام بسیج تعریف کردند.

سردار شاهوارپور بسیج را عصاره‌ای از مردم و از دل آن‌ها دانست و ادامه داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به جذب، سازماندهی، آموزش و گسترش شجره طیبه بسیج اقدام کرد.

وی عامل پرکردن خلایی در جامعه را تشکیل بسیج عنوان و اضافه کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی، مشکلاتی در بدنه سپاه و ارتش وجود داشت و در این شرایط نیازمند مردمی بودیم که بتوانند به صورت نیمه حرفه‌ای به نیرو‌های مسلح کمک کنند.

سردار شاهوارپور به فعالیت مردم و به ویژه بانوان در پشت جبهه در ۸ سال جنگ تحمیلی و خدمت به رزمندگان اشاره کرد و گفت: عده‌ای که توانایی جنگیدن داشتند، داوطلبانه حضور پیدا می‌کردند و باید آموزش‌های لازم را فرا می‌گرفتند و سازماندهی می‌شدند.

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان تبدیل نیرو‌های مردمی به گردانها، تیپ ها، لشکر‌هایی که بتوانند در مقابل سازمان منظم دشمن ایستادگی کند را یکی دیگر از کار‌ها پس از انقلاب اسلامی برشمرد و افزود: خلایی که در روز‌های آغازین جنگ داشتیم و پشتیبانی‌هایی که باید از دیگر کشور‌ها دریافت می‌کردیم، با تشکیل نیرو‌های بسیجی جبران شد.

وی بسیج را عامل موفقیت در دوران دفاع مقدس عنوان کرد و ادامه داد: اگر بسیجی‌ها نمی‌آمدند، سپاه به تنهایی نمی‌توانست نیروهای بعثی عراق را شکست دهد.

۲ ابرقدرت جهان، حامی عراق در ۸ سال جنگ تحمیلی

سردار شاهوارپور به کمک‌های متعدد کشور‌های بزرگ اروپایی و اروپای شرقی از جمله ۲ ابرقدرت شامل؛ آمریکا و شوروی به صدام حسین اشاره کرد و گفت: باوجود اینکه هیچ محدودیتی برای کمک به عراق نبود، ایران با محدودیت‌های متعددی روبرو بود، ولی نیرو‌های مردمی و بسیج با حمایتها، اختراع ها، ابداع‌ها و فعالیت مهندسان در حوزه جنگ باعث شدند به موفقیت برسیم.

وی حضور نیرو‌های بسیجی را عامل حفظ خاک ایران دانست و ادامه داد: نیرو‌های بعثی عراق باوجود تلاش‌های ۸ ساله برای تصرف خاک ایران، نتوانستند وجبی از خاک میهن اسلامی را به دست بیاورند.

حضور بسیج در عرصه‌های سازندگی و محرومیت زدایی

این مقام نظامی به حضور نیرو‌های بسیجی در عرصه‌های سازندگی و محرومیت زدایی اشاره کرد و گفت: بسیج پس از جنگ برای مدتی مغفول ماند، اما مقام معظم رهبری باتوجه به فرمایش‌های امام خمینی (ره) با ابلاغ دستور‌هایی این نهاد را احیا کرد، بنابراین پس از جنگ بخشی از مسیر پیش روی بسیج جبران مافاتی بود که نهادها، سازمان ها، وزارتخانه‌هایی در گستره ایران باید خدمت می‌کردند.

وی با اشاره به شکل گیری و سازماندهی تدریجی اقشار بسیج در حوزه‌ها و رشته‌های مختلف اعم از مهندسان، پزشکی، دانش آموزی، عشایر، اساتید، دانشجویی، صنعت و ساختمان و محله‌ها و… اضافه کرد: هدف از این اقدام بهره مندی از توانمندی‌های آن‌ها بود.

بسیج نهادی منعطف با نیاز‌های جامعه

سردار حسن شاهوارپور با بیان اینکه بسیج نهادی منعطف در هر شرایطی است، ادامه داد: در دوران دفاع مقدس به نیرو‌هایی برای عملیاتی خاکی-آبی نیاز داشتیم و بهره مندی از چنین نیرو‌هایی منوط به آموزش چندین ساله آن‌ها بود، این در حالی است که نیرو‌های بسیجی در مدت ۳-۴ ماه توانستند این عملیات را آموزش ببینند.

وی به حضور نیرو‌های بسیجی در حوادث مختلف از جمله؛ سیل، زلزله، آبگرفتگی و… و خدمات دهی جهادی و ایثارگرانه به مردم اشاره کرد و گفت: البته بسیاری از خدمات مخلصانه آن‌ها قابل انعکاس نیست و تمایلی به دیده شدن ندارند.

سردار شاهوارپور می‌گوید: هفته بسیج رویدادی مهم و اساسی برای نشان دادن نقش آفرینی آن‌ها است تا گوشه‌ای از خدمات ویژه نیرو‌های بسیجی در قالب گروه‌های جهادی به تصویر کشیده شود.

وی به شکل گیری رویکردی جدید در دهه اخیر در بسیج برای جبران خلا در روستا‌ها پس از انحلال بسیج سازندگی اشاره و اضافه کرد: جهاد سازندگی از جمله نهاد‌هایی بود که پس از انقلاب اسلامی به دست جوانان برومند و فداکار ایران با هدف رسیدگی به روستا‌ها و مناطق کم برخوردار تشکیل شد، ولی به دلیل ادغام با کشاورزی و تبدیل به جهاد کشاورزی، حس کار‌های داوطلبانه‌ای که در روستا‌ها انجام می‌شد، از بین رفت.

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان حس کار‌های داوطلبانه در دانشجویان، دانش آموزان، طلاب و… را عامل ایجاد عزم خدمت رسانی به اهالی روستا‌ها برشمرد و گفت: این امر سبب شد گروه‌های جهادی شکل بگیرند و به همنوعان در حوزه‌های مختلف خدمت کنند.

فعالیت حدود ۲ هزار گروه جهادی در خوزستان

وی این اتفاق را سرچشمه شعار امسال هفته بسیج با عنوان “بسیج، خدمتگزار مردم” عنوان کرد و افزود: نیرو‌های بسیجی با حضور روستا‌ها و مناطق سخت‌گذر اقدام به ساخت پل، مدرسه، خانه بهداشت، مسجد، راه‌های روستایی و عشایری و… می‌کردند.

سردار شاهوارپور این کار‌های داوطلبانه را عامل شکل گیری و فعالیت حدود ۲ هزار گروه جهادی در خوزستان برشمرد و ادامه داد: بخشی از این گروه‌ها فعالیت‌های تخصصی در حوزه برق، گازرسانی، تعمیر و بازسازی وسایل سرمایشی و گرمایشی، ساختمان سازی و … دارند.

وی گروه‌های جهادی فرهنگی را از دیگر گروه‌های فعال بسیجی معرفی و اضافه کرد: این افراد اقدام به آموزش قرآن و مسائل دینی، مذهبی و فرهنگی به اهالی روستا‌ها می‌کنند و خدمت بی منت ارائه می‌دهند.

سردار شاهوارپور به وقوع حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه پیامد‌های این اتفاق‌ها گسترده و حجم کار بالا است و نیاز به سرعت عمل دارد، نیرو‌های مردمی و بسیجی پا به میدان می‌گذارند، همچنین وقوع پدیده ریزگرد‌ها با نهالکاری و بحرانی آبی با آبرسانی نیز با حضور این افراد به میزان قابل توجهی مدیریت شد.

وی در تشریح کار‌های گروه‌های جهادی هنگام تنش آبی امسال می‌گوید: بسیجیان با اعزام به دشت آزادگان و نصب و راه اندازی مه پاش برای گاومیش‌هایی که در حال تلف شدن بودند و همچنین آبگیری تانکرها، این دام سنگین و ارزشمند را در کوتاه‌ترین زمان از مرگ حتمی نجات دادند و از متضرر شدن دامداران جلوگیری کردند.

آبرسانی به روستا‌های محروم خوزستان

به گفته سردار شاهوارپور؛ امسال ۳۶۰ کیلومتر آبرسانی به روستا‌ها در مناطق مختلف خوزستان توسط گروه‌های جهادی دشت آزادگان، هویزه، سوسنگرد، حمیدیه و شادگان انجام شده است.

وی به آبرسانی به ۱۳ روستای شادگان، روستا‌های محروم جنوبی هفتکل، اندیکا، شمال دزفول و سایر مناطق اشاره کرد و گفت: بخشی از طرح‌ها تکمیل شده اند و به پایان رسیده اند و عملیات اجرایی بخشی دیگر از آن‌ها براساس توافقی که با وزارت نیرو داشته ایم، در قالب طرح امام حسن مجتبی (ع) با تامین لوله از سوی وزارت و انجام کار‌ها از سوی سپاه، طرح درحال اجرا است و در واقع نیرو‌های بسیجی از موانع و سختی‌ها عبور و نشدنی‌ها را شدنی می‌کنند.

عملکرد ضعیف اشتغالزایی در حوزه صنایع پایین دستی

سردار شاهوارپور در رابطه با خدمات دولت در خوزستان گفت: کار‌های زیادی بعد از انقلاب اسلامی در استان شاهد بودیم، ولی ایرادی که به ویژه در حوزه اشتغال و صنعت دیده می‌شود این است که سرمایه‌ها را در صنایع بالادستی هزینه کرده ایم، این درحالی است که مشاغل در صنایع پایین دستی هستند، برای مثال کشاورزی داریم، ولی کارخانه بسته بندی محصولات ایجاد نشده و زنجیره تولید کامل نیست.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های متعدد برای ایجاد اینگونه کارخانه‌ها و کارخانه برای فرآوری و بسته بندی محصولات و سپس صادرات آن‌ها به سایر کشور‌ها وجود دارد، افزود: در این بخش بسیار ضعیف هستیم و مواد خام به سایر استان‌ها و حتی کشور‌ها ارسال می‌شوند.

سردار شاهوارپور به ارسال خرمای تولیدی خرمشهر و آبادان به تبریز اشاره کرد و ادامه داد: سختگیری بانک‌ها و مراحل اداری پیچیده برای دریافت تسهیلات مشکلی اساسی است و باید رفع شوند، بنابراین بخشی از مشکلات اشتغال مربوط به ضعف صنایع پایین دستی و تقویت صنایع بالادستی است، اگرچه پتروشیمی‌ها در اشتغالزایی نقش دارند، ولی باید کارخانه‌ها ساخته و راه اندازی شوند تا علاوه بر جلوگیری از خام فروشی، برای جوانان اشتغال ایجاد شود.

همکاری بسیج با شرکت‌های دانش بنیان

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان تقویت اختراع‌ها و پژوهش‌هایی که منجر به تولید و اشتغال می‌شوند را یکی از اولویت‌های بسیج عنوان و اضافه کرد: معاونت علمی-پژوهشی مجموعه‌ای است که با هماهنگی با مجموعه پارک علم و فناوری، به افراد علاقمند به فعالیت در حوزه تولید‌های دانش بنیان همکاری می‌کند و دریافت تسهیلات بانکی را برای آن‌ها پیگیری می‌کنیم.

وی بخش دیگری از کار‌های بسیج را هماهنگی و ارتباط‌های دانش بنیان‌ها با صنایع مادر عنوان کرد و افزود: همچنین در بخش کارگاه‌های خانگی بسیج سازندگی ۲ کار شامل؛ تشکیل صندوق‌های قرض الحسنه محله محور و مسجدمحور با حمایت خواهران و برادران بسیجی با هدف تسهیلگری و پیگیری دریافت وام‌هایی که منجر به ایجاد شغل می‌شود، انجام می‌دهیم.

عملکرد نامطلوب بانک‌ها در اعطای تسهیلات

سردار حسن شاهوارپور از عملکرد ضعیف بانک‌ها و همکاری نکردن نامطلوب آن‌ها با متقاضیان انتقاد کرد و گفت: باتوجه به رویکرد دولت سیزدهم مبنی بر عبور از موانع اشتغال، بانک‌ها باید همکاری حداکثری داشته باشند و موانع نامربوط را از پیش روی جوانان برای اشتغالزایی بردارند.

وی بر حمایت از جوانان برای اشتغال و ازدواج تاکید کرد و ادامه داد: بسیج سازندگی درحال پیگیری برای جذب تسهیلات به منظور ایجاد و راه اندازی کارگاه‌ها و مشاغل خانگی است، زیرا بیش از ۳ هزار پرونده در بانک‌ها وجود دارد، ولی تاکنون اقدامی از سوی بانک‌های عامل انجام نشده است.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار