پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲

Thursday, 22 February , 2024

توسعه شهری در گرو جذب سرمایه‌گذار

حضور سرمایه‌گذار و انجام پروژ‌ه‌های نوین در یک شهر می‌تواند در بهبود روند سرعت توسعه شهری و حل مشکلات عمومی شهروندان مؤثر باشد.

یادداشت/ به گزارش خوزآنلاین، حضور سرمایه‌گذار و انجام پروژ‌ه‌های نوین در یک شهر می‌تواند در بهبود روند سرعت توسعه شهری و حل مشکلات عمومی شهروندان مؤثر باشد.

کمیسیون سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها در دوره پنجم شورای اسلامی شهر اهواز به‌منظور تسهیل سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار تشکیل شد اگرچه تاکنون به گفته اعضای شورای شهر جذب سرمایه‌گذار صورت نگرفته است و صرفاً به یک سازمان نمادین تبدیل شده است.

استان خوزستان به دلیل شرایط آب و هوایی خاصی که دارد و همچنین به دلیل اینکه بیشتر اقتصاد خوزستان دولتی است به‌ندرت شاهد حضور بخش خصوصی است و بخش خصوصی نیازمند ارائه مشوق‌های خاصی متفاوت از سایر استان‌ها برای جذب سرمایه‌گذار است، سرمایه‌گذار باید جایگاه و موقعیت خود را در شهر حس کند تا رغبتی برای حضور پیدا کند و اتفاقات خوبی برای شهر رقم بزند.

درحالی‌که شهر اهواز به‌واسطه رودخانه کارون پتانسیل فراوانی برای ایجاد مراکز تفریحی و گردشگری دارد و واگذاری پارک‌ها و فضای سبز می‌تواند نقش مؤثری در زیباسازی شهر داشته باشد اما سال‌هاست مردم اهواز چشم‌انتظار راه افتادن مترو، قطار شهری، شهربازی و اماکن گردشگری و تفریحی هستند و تاکنون به‌جز وعده‌های غیرعملی از مسؤولان پاسخی نشنیدند.

بروکراسی سنگین اداری در حوزه گردشگری باعث فرار سرمایه‌گذاران می‌شود و قطعاً فرار سرمایه‌ها موجب افزایش نرخ بیکاری خواهد شد.

حوزه حمل‌ونقل در اهواز یکی از مشکلات اصلی و قدیمی است که با ورود وسایل حمل‌ونقل عمومی مدرن و جدید می‌توان شاهد کاهش بار ترافیکی به‌ویژه در مرکز شهر بود. با حضور سرمایه‌گذاران در این بخش و دیگر بخش‌ها می‌توان پروژه‌هایی را که تا دیروز به شکل سنتی انجام می‌شد با حضور بخش خصوصی پویاتر انجام داد و در راستای توسعه شهری قدم برداشت.

حضور سرمایه‌گذار در شهر اهواز می‌تواند موتور محرکی برای رونق تولید و اشتغال جوانان شهرستانی باشد که از نهادهای دولتی برای ایجاد اشتغال ناامید شدند؛ همچنین سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف شهر تا حد زیادی ظاهر شهر را به دیگر کلان‌شهرهای کشور شبیه می‌کند.

تراکم‌فروشی به یکی از راه‌های کسب درآمد شهرداری تبدیل شده بود که می‌توان آن را به‌راحتی با جذب سرمایه‌گذار جبران کرد و منبع درآمدی برای شهرداری ایجاد شود.

پیشرفت سطح شهر و افزایش خدمات‌رسانی به مردم به‌واسطه افزایش درآمد شهرداری می‌تواند رضایت‌مندی را تا حد زیادی در بین مردم افزایش دهد و مردم باور کنند که اهواز می‌تواند یکی از برترین کلان‌شهرهای کشور باشد.

حال که شهرداری جوان به صندلی شهرداری اهواز تکیه زد و از لزوم ورود سرمایه و سرمایه‌گذار به شهر اهواز سخن گفت، می‌توان امیدوار بود که با همکاری دیگر نهادها شهر اهواز شاهد قدم‌های بزرگی در این راستا باشد.

✍حسن احمدی

انتهای پیام/

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار