پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳

Thursday, 18 July , 2024

افزایش ۷۵درصدی صادرات غیرنفتی ازخوزستان

معاون اداره‌کل گمرکات خوزستان گفت: میزان صادرات غیرنفتی از خوزستان در پنج ماه نخست امسال چهار میلیارد و ۵۰۸ میلیون و ۸۰۴ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۵ درصد به لحاظ ارزشی افزایش و از نظر وزن هفت درصد کاهش دارد.

به گزارش خوزآنلاین، سهراب کمری روز یکشنبه در کارگروه صادرات غیرنفتی خوزستان در محل معاونت اقتصادی استانداری با بیان اینکه ارزش وزنی صادرات غیرنفتی از خوزستان در این مدت ۶ میلیون و ۴۴۱ هزارو ۵۲۶ تن بوده افزود: ارزش ریالی این میزان صادرات بیش از ۱۸۹ هزار و ۳۵۶ میلیارد ریال بوده است.

کمری ادامه داد: میزان درآمد گمرکات خوزستان از محل وارادات کالا در پنج ماه نخست امسال ۱۳ هزار و ۳۳۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۹ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: متاسفانه امسال تاکنون میزان صادرات به کشور عراق به دلیل برخی محدودیت ها از سوی این کشور کاهش داشته و بیشتر کالاهایی که به کشور عراق صادر شده با ارزش ریالی کم بوده است.

وی گفت: از مشکلاتی که همواره در بخش صادرات با آن روبه رو هستیم موضوع بازگشت ارز است؛ در مرزهایی که به صورت سنتی فعالیت دارند افرادی که به لحاظ مالی توانایی ندارند کارت بازرگانی دریافت می کنند و فردی که توانایی مالی دارد با کارت و نام این فرد فعالیت اقتصادی و صادراتی انجام می دهد، اینگونه اقدامات باعث اختلال در شفاف سازی ارز آوری و میزان درآمد در خوزستان می شود.

تهیه گزارش از وضعیت مرزهای خوزستان برای شورای امنیت ملی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان نیز بیان کرد: گزارشی از وضعیت مرزهای خوزستان برای ارایه به شورای عالی امنیت ملی در حال تهیه است تا مشکلات صادرات در مرزهای خوزستان، در سطح ملی مورد بررسی قرار گیرد.

سید نوراله حسن زاده با اشاره به کاهش میزان صادرات از خوزستان به کشور عراق در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ادامه داد: دبیرخانه کارگروه صادرات غیرنفتی خوزستان و سه اتاق بازرگانی استان گزارشی در مورد دلایل کاهش صادرات به کشور عراق و راهکارهای حل این موضوع را هر چه سریعتر ارایه دهند.

وی ادامه داد: کشور عراق هر بار به بهانه ای مانع ورود کالاهای صادراتی از سوی خوزستان می شود.

حسن زاده با اشاره به ۲ دستور کار کارگروه صادرات غیر نفتی خوزستان در سال ۹۷ بیان کرد:مقرر شده بود که گارد گمرک در مرزهای چذابه و شلمچه توسط اداره کل گمرکات خوزستان با همکاری بخش خصوصی راه اندازی شود که هنوز این کار انجام نگرفته است؛ همچنین پارسال این کارگروه مصوب کرده بود که ایکس ری کامیونی توسط منطقه آزاد در مرز شلمچه نصب شود که متاسفانه این مصوبه نیز هنوز عملیاتی نشده است.

لزوم انعقاد تفاهم نامه اقتصادی با روسیه 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان ادامه داد: از وزارت کشور نامه ای در خصوص انعقاد تفاهم نامه همکاری اقتصادی و تجاری بین ایران و روسیه ارسال شده است که باید از این ظرفیت برای تقویت و توسعه صادرات از خوزستان به کشور روسیه استفاده کرد و لازم است که بخش خصوصی از این فرصت برای صادرات استفاده کند.

وی ادامه داد: بخش خصوصی با نیاز سنجی کالاهایی که کشور روسیه لازم دارد برای توسعه صادرات به روسیه ورود کند.

حسن زاده با بیان اینکه از سال ۸۴ تاکنون در مرز چذابه مشکلاتی بر سر راه صادرکنندگان وجود دارد که هنور حل نشده اند گفت: برای حل مشکلات در مرز چذابه دادستان اهواز نیز ورود کرده و در چند روز گذشته از مرز چذابه دیدن و از نزدیک با مشکلات آن آشنا شدند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با ابراز گلایه از حضور نداشتن ۱۹ عضو کارگروه صادرات غیر نفتی در نشست امروز بیان کرد: اسامی اعضایی که در این کارگروه شرکت نداشتند به استاندار خوزستان اعلام می شود تا با این افراد به دلیل توجه نداشتن به موضوع مهم صادرات در خوزستان برخورد شود.

خوزستان با داشتن ۲ مرز بین المللی چذابه و شلمچه و چندین بندر مهم تجاری از جمله بندر امام (ره)، بندر خرمشهر و آبادان، و داشتن مرز زمینی با عراق و مرز دریایی با کشورهای حاشیه خلیج فارس ، از ظرفیت های بسیار بالایی برای فعالیت های اقتصادی و صادراتی برخوردار است.

 

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار