دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳

Monday, 27 May , 2024

تلاش شبانه‌روزی در مرزچذابه برای آماده‌سازی مواکب مردمی

تلاش شبانه‌روزی در مرز چذابه برای آماده‌سازی مواکب مردمی برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی با ورود به ماه محرم‌الحرام وارد مرحله جدیدی شد.

به گزارش خوزآنلاین،موکب داران با مشارکت فعالانه جوانان داوطلب مشتاق که سر از پا نمی شناسند به صورت تمام وقت مشغول آماده سازی و ساخت و ساز مواکب دایمی هستند.
با وجود گرمای هوا در منطقه بیابانی چذابه ، این عشق و شور حسینی است که به جوانان نیرو می بخشد و کارها را با روحیه جهادی به پیش می برد.
مصالح ساخت و ساز مواکب در چذابه همگی از محل نذورات و مشارکت های مردمی است که با کامیون به شهرک اربعین چذابه حمل می شود.
هدف همه این تلاش ها این است که مواکب دست کم ۲ هفته پیش از روز اربعین برای پذیرایی از زائران آماده شود.
مجوز ساخت ۳۰۰موکب دارای کد شناسایی با استفاده از سازه های دایمی امسال برای نخستین بار در مرز چذابه از سوی کمیته تغذیه ، اسکان و جذب مشارکت های مردمی ستاد اربعین خوزستان صادر شده است.
گرمای هوا و ضرورت استحکام مواکب در برابر وزش باد شدید که هرساله خسارات سنگینی به مواکب که بیشتر از جنس برزنت بودند موکب داران را بر آن داشت تا مواکب خود را از سازه های بهتر بسازند تا امکان پذیرایی بهتر از زائران اربعین در هوای گرم منطقه فراهم شود.
سازه های دایمی و بتنی مواکب این امکان را به موکب داران می دهد می کند تا بتوانند با به کارگیری وسایل سرمایشی و مفروش کردن آنان پذیرایی بهتری از زائران اربعین حسینی داشته باشند و زمینه را برای اسکان راحت زائران فراهم کنند.
اربعین پارسال تنها تعدادی انگشت شمار از مواکب در مرز چذابه به صورت فوری موفق به ساخت بناهای دایمی شدند و توانستند امکانات بهتری برای زائران حسینی فراهم کنند.

۱۵۰موکب مجهز و دائمی در چذابه آماده می شود
براساس برآورد کمیته اسکان ، تغذیه و جذب مشارکت های مردمی ستاد اربعین خوزستان ، حدود ۱۵۰ موکب مجهز و دایمی در مرز چذابه تا پیش از حرکت کاروان های اربعین حسینی آماده سازی می شود.

حرکت تدریجی کاروان های اربعین حسینی از اول صفر شروع و تا روز اربعین ادامه می یابد.

رییس کمیته اسکان ، تغذیه و جذب مشارکت های مردمی ستاد اربعین خوزستان با ابراز رضایت از روند ساخت و ساز مواکب در مرزچذابه می گوید:بخش مهمی از کمک های و نذورات مردمی و مشارکت خیرین برای رونق بخشیدن به ساخت و ساز مواکب ارسال می شود.

حجت الاسلام سید محمود موسوی با اشاره به کشیده شدن ایام اربعین به فصل گرما در سال های آینده افزود: با تغییر شرایط آب و هوایی نیازهای مواکب نیز متفاوت خواهد بود ولی ساخت سازه های دایمی در شهرک اربعین چذابه ضرورتی اجتناب پذیر بود که موکب داران از این طرح استقبال کردند.

وی با بیان اینکه زیرساخت های مرز چذابه با وجود خسارات زیادی که سیلاب اوایل امسال در این منطقه به بار آورد بازسازی شده ادامه داد:درزمینه آب و برق ، سوخت ، روشنایی و توقفگاه خودرویی مشکلی نداریم.

حجت الاسلام موسوی در ادامه با بیان اینکه وظایف هرکدام از دستگاه های اجرایی و بخش مردمی مشخص شده و کارها به خوبی پیش می رود افزود: آماده سازی مواکب در چذابه از ماه گذشته شروع شده ولی در روزهای اخیر روند آماده سازی مواکب به نحو چشمگیری و خیره کننده ای شتاب گرفته است.

طبق تقویم رسمی کشور ۲۷مهر روز اربعین است و کمتر ۵۰ روز دیگر فرصت برای آماده سازی مواکب است.

نیاز به ۶ تا هشت میلیون بطری آب معدنی
رییس کمیته اسکان ، تغذیه و جذب مشارکت های مردمی ستاد اربعین خوزستان گفت: نیاز مواکب مردمی در شهرک اربعین چذابه ۶ تا هشت میلیون بطری آب معدنی ۳۰۰ سی سی است.

حجت الاسلام موسوی ضرورت بر راه اندازی پویش مردمی “هر خوزستانی یک آب معدنی” مورد تاکید کرد و افزود: اگر هر شهروند خوزستانی یک آب معدنی برای زائران اربعین حسینی اهدا کند یکی از دغدغه های اساسی ما برای تامین آب سالم زائران برطرف می شود.

وی با اشاره به اینکه برخی کارخانه های آب معدنی با رایزنی انجام شده مسئولیت تامین بخشی از آب معدنی مورد نیاز برای مواکب چذابه را برعهده گرفته اند گفت: با این وجود هنوز دغدغه اصلی ما برای تامین آب بهداشتی برطرف نشده است.

خوزستانی ها با ۱۵۰۰موکب از زائران اربعین حسینی پذیرایی می کنند

رییس کمیته اسکان ، تغذیه و جذب مشارکت های مردمی ستاد اربعین خوزستان گفت: در اربعین امسال یک هزار و ۵۰۰ موکب مردمی در خوزستان برپا می شود که از این تعداد۴۰۰موکب در شلمچه  ، ۳۰۰موکب در چذابه و ۸۰۰موکب در شهرها و روستاهای مسیر تردد زائران خواهد بود.

حجت الاسلام موسوی با اشاره به پیش بینی افزایش قابل توجه زائران اربعین امسال در مقایسه با اربعین پارسال گفت: به همین دلیل امسال ۵۰۰موکب به مواکب مردمی در خوزستان افزوده می شود.

وی پذیرایی و میزبانی از زائران اربعین حسینی را افتخاری ماندگار برای مردم ولایی و دوستدار اهل بین عصمت و طهارت علیهم السلام خوزستان توصیف و ابراز امیدواری کرد امسال خدمات بیشتری که در خور شان زائران عزیز باشد توسط مواکب مردمی که بیشتر توسط جوانان اداره می شود ارایه شود.

برپایی مواکب اربعین حسینی از سال ۱۳۹۲ به صورت محدود در مرزهای چذابه و شلمچه شروع شد و هرسال بر شمار آنان افزوده شده است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که با حذف روادید برای زائران اربعین حسینی ، امسال شمار زائران اربعین در شلمچه و چذابه در خوزستان به طور قابل توجهی افزایش یابد.

اربعین پارسال ۲۳۶هزار زائر از چذابه و حدود ۵۵۰ هزار زائر ایرانی و خارجی از شلمچه به عتبات عالیات مشرف شدند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار