پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲

Thursday, 22 February , 2024

احداث خانه‌های بوم‌گردی اولویت نخست سرمایه‌گذاری گردشگری در خوزستان

معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به احداث و توسعه خانه‌های بوم‌گردی به عنوان اولویت سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، گفت: هدف‌گذاری برای استان حدود ۱۲۵ خانه بوم‌گردی است.

به گزارش خوزآنلاین،پیمان نبهانی با اشاره به این‌که ظرفیت قابل توجهی مبنی بر تبدیل خانه‌های روستایی به خانه‌های بوم‌گردی در استان خوزستان وجود دارد، اظهار داشت: خانه‎های بوم‌گردی باتوجه به ظرفیت اقامت با کیفیت و کم هزینه ناشی از تنوع و بیان سنت‌ها و آداب زندگی محلی همواره مورد علاقه گردشگران بوده است.

وی با اشاره به احداث و توسعه خانه‌های بوم‌گردی به عنوان اولویت سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، بیان کرد: با اهتمام به این حوزه علاوه بر اشتغال‌زایی برای مردم بومی، سبب جلوگیری از مهاجرت مردم از روستاها به شهر می‌شود.

معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به کم توجهی و مغفول ماندن سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری به عنوان ظرفیتی قابل توجه، عنوان کرد: به پایین بودن سرمایه لازم برای راه‎اندازی کسب و کار گردشگری و در نوع بومگردی با امکانات ابتدایی هم قابل انجام است.

وی گفت: باتوجه به این‎که به ازای هر فرصت شغلی مستقیم ۱٫۵ فرصت شغلی غیر مستقیم و حدود ۹ فرصت شغلی تأمین‎کننده و پشتیبان ایجاد می‎شود، در همین راستا رونق گردشگری تا چه حد در ایجاد ثروت در منطقه و افزایش سطح اجتماعی و اقتصادی محل میزبان گردشگر کمک می‎کند.

نبهانی یادآور شد: در یکی از خانه‌های بومگردی در یکی از روستاهای شوش که در مجاورت چغازنبیل قرار دارد مسافران خارجی فراوانی تردد می‌کنند که باتوجه به متوسط خرج یک گردشگر خارجی در آسیای میانه با مبلغی بین ۱۳۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار در هر سفر، تردد ماهانه ۴ تور کم جمعیت حدود ۲۲۸ هزار دلار در ماه ارزآوری برای کشور و خوزستان به همراه دارد.

معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان ادامه داد: با این توجیه اعتبار لازم برای ایجاد زیرساخت‌های روستا در شوش پیشنهاد، تصویب و در آینده نزدیک عملیات اجرایی این پروژه شروع می‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت جلب نظر مثبت جامعه بومی میزبان در راستای فعالیت اقتصادی از جنس گردشگری و به ثمر رسیدن سرمایه‌گذاری انجام شده، گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری جلسات با جامعه بومی میزبان و تبیین اثرات مثبت ورود گردشگران و راه‌حل‌های لازم برای کاهش نتایج منفی گردشگری بر جامعه بومی صورت گرفته است.

نبهانی ادامه داد: در شهرستان‎هایی نظیر شوش، دزفول، حمیدیه و دشت‎آزادگان با همکاری فعالان بومی و سمن‎های فعال نشست‌ها برگزار شده و شاهد اثرات و نتایج خوب و مثبت از سوی جامعه بومی میزبان بودیم.

معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به علاقه و همراهی مردم روستاهای جامعه هدف بومگردی به توسعه گردشگری در محل زندگی خود، اظهار داشت: فرصت شغلی برای بانوان و نوجوانان یک خانواده از طریق ورود گردشگر به یک روستا فراهم می‌شود.

وی افزود: این فرصت‌های شغلی در قالب تهیه و عرضه سوغات محلی، فروش محصولات کاملاً ارگانیک کشاورزی و محصولات لبنی، تولید و فروش صنایع دستی ایجاد می‌شوند که سبب ارتقای درآمد و پس‎انداز خانوار خواهد شد.

نبهانی با اشاره به ۸ نفر به صورت متوسط در هر خانه بوم‌گردی، خاطرنشان کرد: در یکی از روستاهای کوچک شهرستان کارون، با برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی ۹ پروژه جهت صدور مجوز در دبیرخانه ثبت و در روند صدور مجوز قرار گرفت و پیگیری لازم انجام شد.

معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به ظرفیت بالا و علاقه مردم روستا و همگرایی آنها با سیاست‌های ملی، افزود: در شهرستان دشت‌آزادگان با اندک حمایتی این مصنوعات در قالب یک شبکه فروش در بازارهای کشور عراق در حال عرضه و دریافت سفارش هستند.

وی تأکید کرد: در روستایی در شهرستان دزفول مصنوعات با کیفیت خانه‌های بوم‌گردی آن در شوش و دزفول به صورت گسترده عرضه شده و علاقمندان خاص خودش را دارد.

نبهانی در تشریح نحوه برنامه‎ریزی و حمایت دولت از سرمایه‎های خُرد، بیان کرد: خانه‎های روستایی خوزستان از قابلیت توسعه باهدف راه‎اندازی خانه‎های بوم‎گردی برخوردار هستند و باتوجه به تنوع در سبد غذایی خانوارهای ساکن در مناطق مختلف جذابیت خوبی جای گرفته‌اند.

معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به ضرورت صدور مجوز راه‎اندازی، آموزش بهره‎برداران و پرداخت تسهیلات حمایتی متناسب علاوه بر ایجاد اشتغال، عنوان کرد: ثبت غذاهای محلی، تشویق تجاری کردن و اطلاع‌رسانی مناسب از جمله برنامه‌های این اداره کل برای معرفی روستاها با استفاده از ظرفیت غذاهای محلی و تبدیل آنها به سوغات مخصوص شهرستان است.

وی با اشاره به گردشگری در استان خوزستان به فعالیتی فرابخشی، چند وجهی و بین دستگاهی، اظهار داشت: گردشگری نیازمند هماهنگی، همدلی و همکاری تمامی دستگاه‌های متولی این حوزه است تا بتوان از همه ظرفیت‌های مغفول و بر زمین مانده در راستای تولید ثروت و اشتغال‌زایی استفاده کرد.

نبهانی با بیان این‌که تاکنون ۳۲ تقاضا برای بوم‌گردری ارائه شده که در حال حاضر ثبت شده و در روند صدور مجوز قرار دارند، تأکید کرد: امیدواریم تا پایان سال جاری باتوجه به علاقه مردم روستا و حمایت‌های دولتی بتوان این عدد را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.

معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به این‌که هدف‌گذاری برای استان حدود ۱۲۵ خانه بوم‌گردی است، ادامه داد: این عدد در بین شهرستان‌ها به تناسب ظرفیت تقسیم شده است.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار