پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲

Thursday, 22 February , 2024

گمرک پنجم مهر در گیت‌های منطقه آزاد اروند مستقر می‌شود

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی گفت: طبق هماهنگی انجام شده، پنجم مهرماه امسال برابر با سالروز شکست حصر آبادان، گمرک به طور رسمی در گیت‌های منطقه آزاد اروند مستقر می‌شود.

به گزارش خوزآنلاین،اسماعیل جلیلی عصر شنبه در نشست بررسی آخرین وضعیت گیت های منطقه آزاد اروند در آبادان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هدف از سفر به منطقه آزاد اروند بر اساس دستور مقام وزارت برای تعیین تکلیف اختلاف موجود میان گمرک جمهوری اسلامی ایران به خصوص گمرک اجرایی در شهرستانهای آبادان و خرمشهر با سازمان منطقه آزاد اروند انجام شد افزود: تلاش خوبی از سوی سازمان منطقه آزاد اروند برای ایجاد درگاههای ورود و خروج کالا در منطقه آزاد اروند انجام شده است اما از آنجائیکه بر اساس استانداردهای گمرک ایران کمبودهایی از جمله تجهیز سیستم های الکترونیکی برای برقراری ارتباط با شبکه سراسری وجود داشت، فرآیند تجهیز و تکمیل آن نیز در دستور کار سازمان منطقه آزاد اروند قرار گرفت.

وی از نحوه واردات کالا به منطقه آزاد اروند به سرزمین اصلی به عنوان دیگر اختلاف نظر میان گمرک و سازمان منطقه آزاد اروند نام برد و گفت: مقرر شد تا این موضوع برای تعیین تکلیف ورودی و خروجی های شهرستانهای آبادان و خرمشهر به لحاظ حقوقی مورد بررسی قرار گیرد.

وی با تاکید بر وجود همکاری خوب میان گمرک اجرایی شهرستانهای آبادان و خرمشهر با سازمان منطقه آزاد اروند افزود: پیش بینی می شود با وجود حس خوب همکاری کارها به نحوی پیش برود که مقررات و اقدامات قانونی قابل انجام از سوی هر دو سازمان سبب تسهیل در فرآیند واردات و صادرات کالا شود به شکلی که مردم نیز از این اقدام به نیازهایی که در منطقه آزاد در قالب امتیازات خاص برای آنها در نظر گرفته شده، دست پیدا کنند.

جلیلی اظهار داشت: در بازه زمانی تا پنجم مهر ماه امسال سیستم های رایانه ای ارتباطی و تجهیزات اداری مورد نیاز گمرک تامین شده و در ورودی های منطقه آزاد اروند مستقر می شوند.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی با تاکید بر انجام تغییر و تحول لازم تا پنجم مهر امسال، تصریح کرد: با توجه به تفاهم و همکاری بسیار خوبی که میان گمرک و سازمان منطقه آزاد اروند رخ داد این فرآیند شرایط بهتری را نسبت به قبل طی می کند و باید تلاش کرد تا دغدغه گمرک و نگرانی سازمان منطقه آزاد اروند در این راستا تامین شود.

جلیلی در تشریح آنچه طبق قانون قاچاق کالا در مناطق آزاد نامیده می شود، گفت: ما یک درگاه قانونی داریم که چند دستگاه در آن مستقر می باشند و فرآیند واردات و صاردات کالا از این درگاههای قانونی صورت می گیرد لذا هر اقدام قانونی که از این درگاهها و تحت مدیریت بخشهای مدیریتی و نظارتی اعم از گمرک، نیروی انتظامی و سازمان های نظارتی انجام می شود، رسمی و قانونی است اما اگر کالایی خارج از این درگاه ها وارد شود به طور حتم غیررسمی و غیرقانونی است.

وی افزود:کسی که از معبری غیر قانونی کالا وارد می کند، پاسخگویش گمرک نیست و این مربوط به کسانی است که به اشکال مختلف بر مرزها نظارت دارند، کالاها در مناطق آزاد تحت کنترل است و مبداء و مقصد مشخص دارند ضمن اینکه در طول مسیر تا رسیدن به مقصد کنترل می شوند و اینگونه نیست کالایی که از درگاه گمرک بیرون می آید رها شده باشد به طور حتم برای این کالاها تعرفه نوشته می شود و کنترل می شوند تا به مقصد اصلی برسند.

به گفته وی کالایی قاچاق محسوب می شود که مسیرهای رسمی را طی نمی کند و مسئولیت اش با کسانی است که کارکردشان کنترل مرزها، بازارها و یا گریزگاههای غیر رسمی است.

وی اظهار داشت: به طور حتم گمرک و مناطق آزاد در بخش هایی که وظیفه نظارت و کنترل اش را بر عهده دارند با استفاده از امکانات و تجهیزاتی که در اختیارشان هست، با شدت نسبت به کنترل واردات و صادرات کالا اقدام می کنند و می توان با اطمینان گفت از گمرک کشور قاچاق کالا صورت نمی گیرد و اگر از سایر مبادی غیر رسمی کالایی وارد می شود پاسخگویش گمرک نیست.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی با بیان اینکه فلسفه وجودی مناطق آزاد برای تقویت صادرات در کشور، تلاش برای ایجاد فرصت برای موسسه ها و شرکت ها به نحوی که به تولید کالا یا خدماتی بپردازند که قدرت رقابتی داشته باشد و بتوانند در بازارهای بین المللی خودشان را عرضه کنند، تصریح کرد: این فرصت در مناطق آزاد ایجاد شده و این قلمروها برای مناطق آزاد کشور تعریف شده است هر چند که متاسفانه نتوانسته ایم تاکنون به این هدف به طور کامل برسیم.

جلیلی گفت: تنها منطقه آزاد موجود در کشور که مشمول دو شهر با آحاد جمعیتی زیادی است منطقه آزاد اروند با محدوده شهرهای آبادان و خرمشهر است و کسانی که این تصمیم را گرفتند علاوه بر اهداف بیان شده بالا، تبدیل این دو شهر به منطقه آزاد را در جهت ایجاد شرایط بهتر برای زندگی مردم، رونق کسب و کار، رشد اقتصادی و بهره برداری از رفاه نسبی برای مردم نیز پیش بینی کردند.

وی گفت: در حال حاضر تصمیمی برای الحاق بنارد چوئبده و اروندکنار به محدوده آزاد اروند گرفته نشده است.

 

به گزارش ایرنا مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند چندی پیش در گفت و گو با خبرنگاران استقرار گمرک ایران در گیت های ورودی و خروجی محدوده منطقه آزاد اروند را خواستار شد و گفت:سازه گیت های گمرک در آبادان و خرمشهر تکمیل شده است و گمرک ایران با استقرار در این گیت ها باید بر کالاهایی که از محدوده منطقه آزاد اروند به سرزمین اصلی وارد می شوند نظارت کند.

اسماعیل زمانی گفت:ضبط کالای شناورهای تجاری از سوی برخی ارگان ها که در منطقه آزاد اروند هنوز ثبت سفارش نشده حلاف قانون مناطق آزاد کشور است.

 

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون واقع است.

این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار