پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲

Thursday, 22 February , 2024

  • پنج‌شنبه / 12 سپتامبر 2019 / 21:48
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 1240
  • خبرنگار : 104

درآمد گمرکات استان خوزستان ۹ درصد افزایش یافت

ناظر گمرکات استان خوزستان گفت: درآمد گمرکات استان در ۵ ماهه نخست سال ۹۸، ۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش خوزآنلاین،غلامرضا بلوطی میرزابا بیان این‌که درآمد گمرکات استان در ۵ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش داشته است اظهار داشت:درآمد گمرکات استان در ۵ماهه اول سال ۹۸ چیزی در حدود هزار ۳۳۳میلیارد تومان بوده است.

وی بابیان این‌که عمده درآمدهای گمرکات استان مربوط به گمرک بندر امام خمینی‌(ره) بوده افزود:در گمرکات اهواز، خرمشهر و آبادان به دلیل ممنوع بودن ثبت سفارشات برای خیلی از کالاهایی که عمده درآمد این گمرکات بوده درآمدی نداشتیم.

ناظر گمرکات استان خوزستان گفت:در بندر امام خمینی (ره)  واردات نهاده‌های دامی ۲۱درصد افزایش داشته همچنین در حوزه صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۵درصد افزایش داشته‌ایم، خرمشهر ۱۴۳درصد ازنظر ارزشی و ۵۶درصد وزنی افزایش داشته ،در گمرکات آبادان نیز شاهد افزایش ۸درصدی به لحاظ وزنی و ۱۰۹درصد ارزشی بوده‌ایم.

بلوطی میرزا با اشاره به این‌که امسال ارزش دلاری در حوزه صادرات ۴میلیارد و ۵۰۸ میلیون دلار بوده تصریح کرد: این آمار مربوط به کالاهای صادراتی کل کشور است که مرز خروج آن‌ها گمرکات استان بوده است.

عدم رعایت برخی قوانین درگذشته عامل مشکلات فعلی مرز چذابه است

وی درباره مشکلات موجود در مرز چذابه خاطرنشان کرد: باراندازی که متعلق به شهرداری است در کنار پایانه در حال فعالیت است در صورتی طبق تعریف باید کالا از پایانه عبور کند توقف یا تخلیه و بارگیری نداشته باشد که اگر باشد باید زیر نظر پایانه انجام شود.

 ناظر گمرکات استان خوزستان بابیان این‌که طبق قانون مدیریت پایانه‌ها باید بر عهده گمرک باشد ادامه داد:در چذابه متأسفانه به دلیل این‌که در گذشته شهرداری باراندازی قرار داده برخی از کالاهایی که تخلیه شدند برای آن‌ها قبض انبار صادر نشده و همین عدم رعایت برخی سازوکارها درگذشته عاملی در به وجود آمدن مشکلات فعلی شده است.

مرز چذابه اهمیت بالایی دارد اما امکانات آن ضعیف است

بلوطی میرزا اظهار داشت: باید متولی بارانداز مشخص شود تا بدانیم مسئولیت باری که اگر قاچاق بود با چه کسی است،چندین بار اتفاق افتاده که گمرک در مرز چذابه واحد متخلفی را پلمپ کرده اما آن پلمپ شکسته شده و کسی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.

وی بابیان این‌که میزان اهمیت مرز چذابه با امکانات موجود در این مرز تناسبی ندارد افزود: امروزه به دلیل نزدیکی مرز چذابه به مراکز اقتصادی عراق شاهد تردد بالای کامیون‌ها در این مرز هستیم.

ناظر گمرکات استان خوزستان گفت: درگذشته به دلیل مشخص نبود در ورودی، برای تردد دیواری را از پایانه تخریب کردن و باسکولی با اجازه پایانه اما طبق قرارداد با زمان مشخص بنا شد اما زمان این قرارداد منقضی شده که در حال حاضر با توجه به مشخص شدن درب آن دیوار باید درست و باسکول جمع‌آوری شود اما مالکین ممانعت می‌کنند.

مالکان باسکول‌ها ادعای حق آب و گل در مرز چذابه دارند

بلوطی میرزا ادامه داد: مالکان باسکول‌ها که سالیان زیادی در مرز فعالیت دارند بنا به سابقه فعالیت بالای خود ادعاهایی را دارند که در پی این موضوع دادستان نیز دستور پیگیری داد تا براساس عدالت موضوع حل شود و شاهد هرج‌ و مرج و بی‌قانونی نباشیم، در حال حاضر به دنبال ایجاد یک‌زبان تعاملی هستیم که در کنار آن قانون نیز اجرا شود.

وی با اشاره به این‌که مرز چذابه یک مرز صادراتی است عنوان کرد: اگر صادرات در این مرز سامان‌دهی شود در آینده این هدف وجود دارد که واردات نیز داشته باشیم اما در حال حاضر مسیرهای تردد، روشنایی، سکوهای تخلیه و بارگیری باید ساماندهی شوند.

دوربین‌های پلاک خوان و راه‌بند در مرز نصب می‌شود

ناظر گمرکات استان خوزستان ضمن تأکید دوباره بر لزوم مشخص شدن متولیان در مرز چذابه گفت:درآمد کسانی که در این مرز مشغول فعالیت هستند باید شفاف و به دولت پاسخگو باشند.

بلوطی میرزا از نصب دوربین‌های پلاک خوان و راه‌بند در مرز چذابه خبر داد و گفت:اجرای این طرح می‌تواند به ساماندهی خودروها کمک کند و از ورود خودروهای حامل کالای قاچاق جلوگیری کند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار