جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳

Friday, 24 May , 2024

  • دوشنبه / 16 سپتامبر 2019 / 20:52
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 1510
  • خبرنگار : 104

گازهای آلاینده شرق و غرب اهواز را تسخیر کرد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز با اشاره به دودگرفتگی بخش هایی از این شهر در روزهای گذشته گفت: این دود ناشی از انتشار گازهای آلاینده از مشعل های نفت و مدفن پسماند در غرب و شرق اهواز است.

به گزارش خوزآنلاین،علی بنی عگبه دوشنبه اظهار داشت: گزارش کارشناسان محیط زیست درباره علت دودگرفتگی بخش هایی از اهواز امروز ارائه شده که نشان می دهد، انتشار دود در شرق اهواز به دلیل آتش سوزی در محل دفن پسماندها در شرق این شهر در نزدیکی روستای «صفیره» است.

وی با اشاره به آتش سوزی در سایت پسماند صفیره شهرداری اهواز از اوایل تابستان، افزود: این آتش سوزی تقریبا خاموش شده بود و تنها یکی دو نقطه کوچک باقیمانده بود، در ۲ روز گذشته این آتش دوباره شعله ور شده و دود ناشی از آن به دلیل وزش باد روستاهای بخش غیزانیه تا شرق اهواز را تحت تاثیر قرار داده است.

بنی عگبه با تاکید بر ضرورت دفن زباله شهری در اهواز به صورت بهداشتی، تصریح کرد: اقدام قضایی علیه شهرداری اهواز از ۲ ماه پیش آغاز شده و پرونده در دادگستری در حال رسیدگی است.

وی اضافه کرد: شهرداری اهواز باید بر اساس طرحی که در گذشته اعلام کرده بود، زباله را بر اساس ضوابط بهداشتی و به روش «فوکوئوکا» دفن کند تا این مشکلات بوجود نیاید.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز همچنین گفت: به دلیل اختلال در سیستم انتقال گاز در واحدهای ۳ و ۵ شرکت نفت و گاز کارون در منطقه ملی راه و جاده اندیمشک، گازهای همراه نفت راهی فلرها (مشعل ها) شده و بخش هایی از غرب اهواز را دربرگرفته است.

وی افزود: اختلال در این ۲ واحد نفتی نیز طی ۲ روز پیش بوده اما امروز تعمیر شده و خروج گازهای همراه نفت از مشعل ها متوقف شده است.

به گفته وی در مورد انتشار این گازهای آلاینده نیز هشدار و اخطاریه ها در این زمینه صادر شده است.

بنی عگبه درباره نقش این گازها در آلودگی هوای اهواز گفت: هم گازهای همراه نفت و هم گازهای ناشی از سوختن زباله، جزو گازهای آلاینده به شمار می آینده که وقتی میزان آنها به بیش از حدمجاز برسد، بر محیط زیست و سلامت و محیط شهری تاثیر منفی می گذارد، البته اثرات آلودگی این گازها بر سلامتی را مراکز بهداشتی باید اعلام کنند.

بر اساس طرح جامع آلودگی هوای اهواز، صنایع نفت مهمترین عامل آلودگی هوای این کلانشهر معرفی شده اند. گازهای همراه نفت در حال حاضر در شرق و غرب اهواز ایجاد آلودگی می کنند.

سه ماه دود و آتش در «صفیره»

دهیار روستای صفیره همچنین درباره دود منتشر شده از مدفن پسماند به ایرنا گفت: آتش سوزی در زمین زباله شهرداری اهواز از خرداد ماه آغاز شده و تاکنون با شدت و ضعف ادامه داشته که این مساله مشکلات تنفسی و بهداشتی برای اهالی این روستا و سایر روستاها بوجود آورده است.

نواصری افزود: در ۲ روز گذشته آتش سوزی در سایت دفن زباله بسیار شدید شده و دود غلیظی از آن متصاعد می شود که بر اساس تغییرات جهت وزش باد در اغلب روستاهای بخش غیزانیه منتشر می شود.

به گفته وی غلظت دود، شب هنگام بیشتر می شود که امکان استراحت و آسایش را از مردم سلب کرده است.

نواصری تاکید کرد: تا کنون بارها به محیط زیست، شهرداری و شورای شهر اهواز مراجعه کرده و مکاتبه کردیم و مشکلاتی که برای مردم بوجود آمده را شرح دادیم اما هیچگونه اقدامی نشده است.

آتش سوزی در مدفن زباله شهرداری اهواز، از نیمه خرداد ماه، همزمان با برگزاری آیین های عید فطر آغاز شده بود که اعتراض اهالی روستاهای بخش غیزانیه را در پی داشت.

سایت جدید دفن پسماند اهواز در نزدیکی روستای «صفیره» در بخش غیزانیه این شهرستان، از سال ۹۱ و با تعطیل شدن مدفن قدیمی پسماند در منطقه «برومی» راه اندازی شده است.

روزانه یک هزار تن زباله شهر اهواز به سایت پسماند اهواز منتقل می شود. اگر چه روش به کار گرفته در این سایت (روش نیمه هوازی موسوم به فوکوئوکا) قرار است مانع از آلودگی زیست محیطی شود اما به دلیل دفن غیراصولی زباله، آلودگی ها همچنان ادامه دارد و از چند سال با آتش سوزی های وسیع پیش در فصل گرما مواجه می شود.

دود ناشی از این آتش سوزی تا شعاع ۲۰ کیلومتری را فرامی گیرد و روستاهای صفیره، ملیگط، مشرحات، فضله، حیاویه، حفیره بیت علی، رحمانیه، بیوض و نزهه با جمعیت هفت هزار نفر را در معرض آلودگی قرار می دهد.

دود شدید ناشی از آتش سوزی در مدفن پسماند در پنجم تیرماه ۹۵ که برخی مناطق شرقی اهواز را هم فراگرفته بود موجب کاهش دید و اختلال در پروازهای فرودگاه اهواز شد و چند پرواز را به تاخیر انداخت.

بخش غیزانیه یکی از سه بخش تابعه شهرستان اهواز در شرق این شهرستان واقع شده که در حدود ۹۰ روستا و بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت دارد.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار