پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲

Thursday, 22 February , 2024

۴۵۰ هزار تن بذر گندم آماده ارائه به کشاورزان

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از ارائه ۴۵۰ هزار تن بذر گندم گواهی‌شده آبی و دیم برای سال زراعی جدید( ۹۹- ۹۸) خبر داد.

به گزارش خوزآنلاین،«اسماعیل اسفندیارپور» با بیان اینکه بذر گندم گواهی شده در داخل کشور تولید و تامین میشود افزود: اکنون برای تامین بذر گندم گواهی شده شناسنامه دار هیچ کمبودی نداریم و بیش از نیاز استانها موجود است.
وی اظهارداشت: بخش عمده این بذرهای گندم آبی و دیم از ارقام جدید مقاوم به خشکی، بیماری و آفات است.

مجری طرح گندم تصریح کرد: هر کیلوگرم بذر گندم آبی دو هزار و ۶۵۰ تومان و بذر گندم دیم دو هزار و ۴۵۰ تومان قیمتگذاری شده است.
وی به کشاورزان توصیه کرد: برای افزایش عملکرد مناسب و کیفیت تولید در امر پروتئین و گلتون بهتر است کشاورزان از بذرهای شناسنامهدار و گواهی شده استفاده کنند و از مصرف بذرهای خود مصرفی بپرهیزند زیرا استفاده از بذرهای غیرگواهشده در کاهش عملکرد و بروز بیماریها و آفات تاثیر بسزایی دارد.
اسفندیارپور گفت: طبق برنامه ریزی برای کشت گندم در سال زراعی جدید (۹۹ – ۹۸ ) در مجموع ۶ میلیون هکتار در نظر گرفته شده که از این میزان دو میلیون هکتار به گندم آبی و چهار میلیون هکتار به گندم دیم اختصاص دارد.
خرید تضمینی گندم سال زراعی ۹۸ – ۹۷ که از اواخر اسفندماه از شهرستان جیرفت واقع در جنوب کرمان آغاز شد. میزان هفت میلیون و ۷۰۵ هزار تن گندم تا ۲۷ شهریور ماه امسال به ارزش ۱۳ هزار و ۳۴۶ میلیارد تومان از کشاورزان گندم‌کار خریداری شده است.
با پیگیری‌های صورت گرفته، مبلغ ۱۳ هزار و ۳۲۵ میلیارد تومان معادل ۹۹.۸ درصد از مطالبات کشاوزان تاکنون پرداخت شده است.
براساس آمارها در سال زراعی ۹۶ – ۹۷ نزدیک به ۹ میلیون و ۴۶۰ هزار تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال با مبلغ مصوب یک‌هزار و ۳۰۰ تومان و گندم دوروم به مبلغ یکهزار و ۳۳۰ تومان خریداری شده بود.

طبق قانون دولت مکلف است هر ساله تا پایان شهریورماه نرخ خرید تضمینی محصولات اساسی از جمله گندم را مطابق نرخ تورم و افزایش هزینه های تولید، محاسبه و به کشاورزان اعلام کند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار