پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳

Thursday, 23 May , 2024

  • دوشنبه / 23 سپتامبر 2019 / 14:49
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 1959
  • خبرنگار : 104

اینجا مردم زندگی می‌خواهند

مردم روستای سید یدیم از توابع منطقه بامدژ از مناطق سیل‌زده خوزستان چشم انتظار بازگشت امیدهای از دست رفته و حل مشکلات خود هستند.

به گزارش خوزآنلاین،وارد روستای سید یدیم از توابع منطقه بامدژ از توابع بخش مرکزی اهواز که می شوم، مردم روستایی زخم خورده از سیل را می بینم؛ پدران ، مادران و کودکانی که با امید و صبر چشم انتظار کمک و آبادی روستای خود هستند، اما گرمی دلها و محبت بی دریغ آنها ما را شرمنده می کند.

مردمانی که پیش تر سبزی گندمزارهای خود را برای برداشت ثمره نظاره می کردند اما به ناگاه سیل فروردین خوشه های زرین و در آستانه برداشت گندم را به زیر آب برد و امیدهای آنها را ناامید کرد؛ آنان با چشمان غمگین در حسرت از دست رفتن ثمره زندگی خود بودند؛

خانه هایی که محل آرامش و پناهگاه امن آنها در روزها و شب های سرد و گرم بود اما خانه و مزرعه آنها در چنگال سیل گرفتار شد.

کودکانی را می بینم که غم دارند؛ دغدغه دارند؛ دغدغه آینده دور و نزدیک…معنی نگاه معصومانه کودکان را چه کسی می داند و اینکه چه امید و آرزوهای بزرگی در سر می پرورانند.

مردم همه چشم انتظار و امیدوارند تا زندگی دوباره روی سبز خود را نشان دهد و هرچه زودتر تبعات ناشی از سیل برطرف شود و مزارع آنها دوباره سبز شود.

طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون در فروردین امسال، بر ۲۱ شهرستان خوزستان تأثیر گذاشت و ۳۷۴ روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند.

طبق گزارش جمعیت هلال احمر خوزستان، در جریان این سیل به بیش از ۲۵۶ هزار نفر در خوزستان (بیش از ۴۶ هزار و ۸۰۸ خانوار) امدادرسانی شد.

منطقه بامدژ در بخش مرکزی اهواز از جمله مناطق متاثر از سیل بود که ۱۳ روستای آن به زیر آب رفت که با وجود گذشت حدود ۶ ماه از وقوع سیل، ساکنان آن همچنان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند.

. به سراغ مردم روستا می روم تا وضعیت زندگی آنها را پس از سیل و نتیجه فعالیت های مسئولان جویا شوم.

اهالی روستا پرداخت نشدن خسارت زمین های کشاورزی را مهمترین مشکل خود بیان می کنند و می گویند: وام بنیاد مسکن نیز تنها برای تعمیر اتاق های خانه ها کفایت می کند و برای تعمیر حیاط مبلغی تعلق نمی گیرد.

تعمیر نشدن سیل بندها و تامین نشدن وسایل و امکانات مورد نیاز بچه ها برای سال تحصیلی جدید نیز از جمله دیگر مسایلی است که اهالی سیل زده با آن روبه رو هستند.

وام احداث و تعمیرات کافی نیست

یکی از اهالی روستای سید یدیم می گوید: دولت به ما رسیدگی می کند اما بنیاد مسکن پس از کارشناسی لازم فقط به اندازه تعمیر و احداث اتاق های آسیب دیده از سیل وام اختصاص می دهد اما برای حیاط و دیوارهای آن هزینه کافی نیست.

سید جاسم جعاوله افزود: بهداشت به روستا به خوبی رسیدگی کرده و مشکلات بهداشتی وجود ندارد.

ترمیم نشدن سیل بندها

عضو شورای اسلامی روستای سید یدیم نیز گفت: سیل بندها هنوز ترمیم نشده، بخشدار و معاون فرماندار از آنها دیدن کرده اند اما هنوز کاری انجام نشده است.

سید علی حامدی ادامه داد: خسارت گندم روستاییان با وجود قول پرداخت، هنوز پرداخت نشده است.

وی بیان کرد: بنیاد مسکن فقط داخل خانه ها را پوشش می دهد و ۴۰۰ میلیون ریال وام برای ساخت و ساز داخل ساختمان اختصاص می دهد و حیاط شامل آن نیست.

عضو شورای اسلامی روستای سید یدیم ادامه داد: آموزش و پرورش برای نوسازی مدرسه ابتدایی روستا سنگ تمام گذاشت، بسیج قول داده که برای تهیه وسایل مدرسه کمک کند و آمار بچه ها اعلام شده اما هنوز کمکی دریافت نشده است.

وی اضافه کرد: یخچال، اجاق گاز و یک تخته فرش ۶ متری و ظروف اهدایی رهبر معظم انقلاب به ۲۰ خانوار از ۳۸ خانوار منطقه تعلق گرفته است.

حامدی اضافه کرد: در دوران سیل بهداشت به خوب رسیدگی کرد اما همیشه نیاز به بهداشت احساس می شود.

وی ادامه داد: پس از سیل تعدادی از بچه ها به اسهال دچار شدند که با کنترل بهداشت اکنون مشکلی وجود ندارد.

حامدی ادامه داد: خانه های پایین دست روستای سید یدیم دم در حریم و بستر رودخانه هستند و وام احداثی به آنها تعلق نمی گیرد و وام فقط برای تعمیرات تعیین شده است.

پرداخت نشدن خسارت زمین های کشاورزی

یکی دیگر از اهالی این روستا گفت: بنیاد مسکن برای احداث ساختمان، سیمان، آهن و آرماتور در اختیار ما قرار می دهد و ما با وام باید هزینه آجر، سنگ، بنایی، برقکاری، لوله کشی، موزاییک کاری و سفید کاری را تامین کنیم.

حمید حسینیان با بیان اینکه برای شلتوک کاری ناچار به قرض کردن شدم ادامه داد: از خرداد گذشته پرونده های ما تکمیل شده اما تاکنون خسارتی برای زمین های کشاورزی پرداخت نشده و به گفته مسئولان مربوطه پژوهشگاه فضایی ایران باید تایید کند.

وی بیان کرد: کسی که در سیل همه زندگیش از بین رفته به همه چیز از جمله پوشاک تا نوشت افزار نیاز دارد و برای تامین وسایل آموزشی دانش آموزان قولی به ما نداده اند.

حسینیان ادامه داد: روستای سید یدیم فاقد شبکه فاضلاب و گاز است و در ۲ سال گذشته نیز هزینه کنتور آب را پرداخت کردیم و لوله کشی آب انجام شده اما تنها روزی ۲ ساعت به آب دسترسی داریم.

گذران سخت زندگی

سید هادی جعاوله یکی از اهالی پایین دست روستای سید یدیم که که خانه ش نزدیک به رودخانه است می گوید: اگر دوباره سیل بیاید آب وارد خانه ما می شود.

وی گفت: بنیاد مسکن وام اختصاص داده اما نمی توانیم خانه بسازیم چون در حریم رودخانه است.

جعاوله ادامه داد: ۲۱ هکتار از زمین های کشاورزی در سیل از بین رفت و هیچ خسارتی تاکنون پرداخت نشده است و امسال نتوانستم هیچ محصولی کشت کنم.

وی درباره تعلق گرفتن وسایل منزل به سیل زدگان هم گفت: وسایل خانه از بین چهار خانوار ما به یک خانوار تعلق گرفت.

پرداخت خسارات زمین های کشاورزی سیل زدگان در دست پیگیری است

بخشدار مرکزی اهواز در خصوص وضعیت رسیدگی به مشکلات این روستاییان به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به بروز برخی مشکلات در برخی از استان ها در خصوص خسارت های ثبت شده زمین های کشاورزی، بازرسی وزارت کشور ورود کرده و پژوهشگاه فضایی ایران برای راستی آزمایی در حال اقدام است که به همین دلیل در پرداخت خسارت تاخیر ایجاد شده است.

علی بلم چی افزود: تاکنون پنج درصد روستاهای خسارت دیده بخش مرکزی اهواز خسارت دریافت کرده اند که ۵۰ درصد خسارات را شامل می شود و بقیه در مراحل بعدی پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه خسارت پرداختی رقم قابل ملاحظه ای است گفت: به ازای هر هکتار ۵۰ میلیون ریال خسارت پرداخت می شود و به همین میزان وام قرض الحسنه در صورت تقاضا قابل پرداخت است.

بلم چی در خصوص ساخت و ساز و تعمیر خانه های روستایی گفت: بنیاد مسکن برای ساخت و ساز دستورالعمل خاص خود را دارد به گونه ای که ۴۰۰ میلیون ریال وام قرض الحسنه پنج درصد ۱۰ ساله برای احداث،  ۱۰۰ میلیون ریال وام بدون عوض و ۱۵۰ میلیون ریال وام معیشتی به روستاییان تعلق می گیرد.

بخشدار مرکزی اهواز ادامه داد: برای تعمیرات نیز ۱۵۰ میلیون ریال، ۵۰ میلیون ریال وام بدون عوض و ۱۵۰ میلیون ریال وام معیشتی پرداخت می شود که ممکن است برای تعمیر و یا احداث تمام بخش های خانه از جمله حیاط کافی نباشد.

وی اضافه کرد: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) یک بسته شامل یخچال و یک تخته فرش ۲  تخته پتو، گاز صفحه ای و سرویس قابلمه و ظروف به سیل زدگان اهدا کرد که در مرحله دوم بر اساس آمار دهیاران به افرادی که تعلق نگرفته واگذار می شود.

تهیه بسته های آموزشی توسط آموزش و پرورش

بلم چی گفت: با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید، آموزش و پرورش خوزستان بسته های آموزشی آماده کرده که به زودی بین دانش آموزان مناطق سیل زده توزیع می شود.

بخشدار مرکزی اهواز با بیان اینکه دهیاران نیز باید در کمک به خانواده های بی بضاعت یاری برسانند ادامه داد: کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی نیز با تهیه و توزیع بسته های حمایتی به خانواده های زیر پوشش کمک رسانی می کنند.

وی افزود:خیرین و موسسات خیریه را سمت روستاها گسیل کرده ایم تا برای کمک های آموزشی اقدام کنند.

بازسازی راه های روستایی

بلم چی در خصوص تعمیر جاده های مسیر بامدژ گفت: برای بازسازی راه های روستایی مسیر بامدژ ۶۵ میلیارد ریال و برای ترمیم جاده های روستاهای حلاف و بروایه ۳۵ میلیارد ریال تسهیلات تعیین شده است.

بخشدار مرکزی اهواز ادامه داد: هشت مدرسه در مناطق سیل زده بامدژ و بروایه ها و حلاف ها در بخش مرکزی اهواز در حال احداث است؛ ۱۲ مدرسه بازسازی اساسی شدند و بزرگترین مدرسه در مناطق سیل زده  بخش مرکزی اهواز در روستای سادات جعاوله در مسیر بامدژ کلنگ زنی شده است.

تخصیص وام برای روستاهای حریم رودخانه 

وی افزود: مشکل تخصیص وام برای روستاهای حریم رودخانه ها شامل سید یدیم و سید نبی حل شده و وزارت کشور، استانداری و سازمان آب و برق خوزستان برای ترمیم و تقویت سیل بندها برنامه ریزی دارند.

بلم چی در خصوص تامین آب شرب روستاهای سیل زده نیز گفت: برای تامین آب شرب یک ایستگاه تقویت فشار انتقال آب با عنوان شهدای سید سلمان در روستای سید سلمان راه اندازی شده که برای هشت روستا شبکه کشیده شده است.

بخشدار مرکزی اهواز ادامه داد: حادترین مشکل روستاها تامین آب است که اعتبار سنگینی را می طلبد؛ آب شرب شبکه ای هنوز تامین اعتبار نشده و امید است با اعتبارات سیل بتوانیم خط شبکه داخلی را بکشیم.

وی بیان کرد: پروژه های آب و فاضلاب هزینه بر هستند که با توجه به کمبود شدید اعتبارات دولتی به کندی پیش می روند.

بلم چی ادامه داد: مساحتی در حدود ۵۰ هکتار از بامدژ و روستاهای بخش مرکزی اهواز به دلیل نبود خروجی طبیعی آب همچنان زیر آب هستند که امکان تخلیه وجود ندارد و با لوله و پمپ تخلیه می کنیم که البته بخشی از آب ناشی  از تخلیه زه آب های مزارع شلتوک است.

نگرانی مردم از بارندگی های پیش رو

بلم چی اضافه کرد: نگرانی عمده مردم این است که بارندگی های آبان و آذر، زمین های زیر کشت شلتوک را که تنها امید آنها است با مشکل روبه رو کند و مردم به شدت  نسبت به وضعیت سیل بندها نگران هستند.

بخشدار مرکزی اهواز ادامه داد: یکی از خواسته های اصلی مردم این است که سیل بندها ترمیم و تقویت شوند و همچنین به آسیب های معنوی و اجتماعی و روانی آنها رسیدگی شود.

سیلاب فروردین امسال در خوزستان حدود ۱۲۵ هزار میلیارد ریال به تاسیسات عمومی و زیربنایی، صنعتی، کشاورزی و مسکونی خسارت وارد کرد و بر زندگی ۴۰۰ هزار نفر در ۲۱ شهرستان این استان نیز تاثیر گذاشت.

به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ۵۰۰ میلیارد ریال کمک بدون عوض دولتی تا پایان شهریور امسال به حساب کشاورزان خوزستانی خسارت دیده از سیلاب مهیب فروردین ماه ۱۳۹۸ واریز شد.

کیخسرو چنگلوایی افزود: این کمک ها به ۲۳ هزار و ۵۰۰ کشاورز ، باغدار و آبزی پرور استان که پرونده آنان پس از تایید خسارت وارد سامانه شده است پرداخت شد.
وی گفت: پرداخت کمک بدون عوض دولت به بهره برداران زیرمجموعه بخش کشاورزی خوزستان پس از تخصیص اعتبار ادامه خواهد یافت.
چنگلوایی همچنین از شروع پرداخت ۶هزار و ۴۰۰میلیارد ریال تسهیلات بانکی قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد به بهره برداران خسارت دیده بخش کشاورزی خوزستان از سیل فروردین امسال، خبر داد.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار