پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳

Thursday, 23 May , 2024

  • دوشنبه / 23 سپتامبر 2019 / 14:31
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 1947
  • خبرنگار : 104

۵۳ هزار گردشگر از شوشتر دیدن کردند

رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شوشتر گفت: بیش از ۵۳ هزار گردشگر داخلی و خارجی در نیمه نخست امسال از آثار تاریخی این شهرستان دیدن کردند.

به گزارش خوزآنلاین،علی محمد چهارمحالی روز دوشنبه بیان کرد: از این تعداد حدود ۵۲ هزار و ۴۴۰ گردشگر داخلی و ۵۰۸ گردشگر خارجی بودند.

وی افزود:گردشگران خارجی بیشتر از کشورهای ایتالیا، فرانسه، چین، ژاپن، بلژیک و آلمان بودند.

رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شوشتر ادامه داد: مجموعه آبشارهای شوشتر، قلعه سلاسل و سرای افضل بیشترین بازدید را در این مدت به خود اختصاص دادند.

شهرستان شوشتر دارای حدود ۳۵۰ اثر ثبت ملی و ۱۳ سند تاریخی در فهرست میراث فرهنگی است.

این شهر با بیش از ۱۰۰ بنای آبی تاریخی متعلق به دوران مختلف از شهرهای کهن ایران است و شاهکارهای مهندسی آب در این شهرستان، شوشتر را به عنوان موزه مهندسی آب در جهان تبدیل کرده است.

سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره گیری بیشتر از آب رودخانه استفاده می شدند.؛ در سفرنامه ژان دیولافوآ باستان شناس فرانسوی از مجموعه سازه های آبی شوشتر به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

آثار باستانی این سازه های آبی ،با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار