یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲

Sunday, 25 February , 2024

  • پنج‌شنبه / 26 سپتامبر 2019 / 11:13
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 2144
  • خبرنگار : 104

بازسازی منازل سیل‌زده خوزستان با سرعت در حال انجام است

استاندار خوزستان گفت: مرمت منازل سیل زده تقریبا تمام‌شده و ظرف هفته آینده ۱۴تا ۱۵ هزار واحد تعمیری به پایان می‌رسد؛ همچنین احداث مجدد منازل نیز با سرعت در حال انجام است.

به گزارش خوزآنلاین،غلام رضا شریعتی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان که با حضور حجت السلام علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، با اشاره به حملات تروریستی در ۳۱ شهریور  سال گذشته، اظهار کرد: استان در حوزه مسائل امنیتی دچار دغدغه جدی شد که بعد از کشف اولیه حادثه متوجه شدیم عوامل تروریستی برنامه های سریالی برای ایجاد مشکلات جدی در استان داشتند.

وی با بیان اینکه تمام عوامل حادثه تروریستی دستگیر و مشت آهنین دستگاه امنیتی برای کسانی است که می‌خواستند امنیت جمهوری اسلامی را به خطر بندازند، افزود: تمام  دستگاه‌های امنیتی، نظامی و انتظامی به سرعت وارد عمل شدند و تمام کارکردها و برنامه‌ریزی‌هایی که در صدد بودند حملات پی‌در پی در استان انجام شود را نقش برآب کردند.

استاندار خوزستان بیان کرد: همزمان با حادثه تروریستی با مشکل خشکسالی‌های مستمر  در استان مواجه بودیم به طوری که جریان رودخانه کارون در اهواز حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ متر مکعب بر ثانیه شد.

شریعتی افزود:  مجموع شرایط خشکسالی مشکلات جدی برای کشت و صنعت ها، کشاورزی و نخیلات ما در پایین دست در شهرهای آبادان و خرمشهر به وجود آورده بود و حتی مشکلاتی در زمینه تامین آب شرب ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه  سال گذشته میزان آبی که می توانستیم پشت سدها نگه داریم، یک میلیارد متر مکعب است، گفت: اما به دلیل خشکسالی  موظف شدیم ۱.۵ برابر نیاز آب شرب یکساله استان(یک و نیم میلیارد متر مکعب)  را پشت سدها نگه داریم.

شریعتی با تاکید بر اینکه در سال گذشته نیز بحث خشکسالی یکی از مواردی بود که دولت آمریکا بر اساس آن در صدد بود کشور را با  ناآرامی‌های داخلی مواجه کند، عنوان کرد: همه دشمنان برای کشور و از جمله استان که نقش بی بدیلی در اقتصاد کشور دارد خواب‌های بدی دیده بودند.

وی با اشاره به گره خوردن اقتصاد کشور به خوزستان و برخورداری استان از  منابعی چون نفت، گاز، پتروشیمی و  تولید حجم بالای محصولات کشاورزی، بیان کرد: از ۱۱۲ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی کشور حدود ۱۶.۵ تن از خوزستان است.

شریعتی با بیان اینکه اگر چه امسال با مشکلات سیل مواجه شدیم اما ترسالی را تجربه کردیم، گفت: سیل تمام افکار و برنامه‌ریزی‌هایی که روی خشکسالی حساب باز کرده بودند را نقش بر آب کرد.

وی افزود: در تابستان امسال ۴۶۰ هزار هکتار در خوزستان زیرکشت رفت که حدود۲۰۲ هزار هکتار از آن کشت شلتوک بود که در تاریخ استان بی سابقه ست.

شریعتی بیان کرد: پس از فروکش کردن سیل تلاش کردیم روستاییان و سیل زدگانی که خانه ها و زمین های کشاورزی خود را از دست داده بودند امید را به آنها برگردانیم.

 وی با اشاره به نظرسنجی که از روستاییان سیل‌زده شد، افزود: اهالی روستاها در این نظر سنجی کشت محصولات کشاورزی را اولویت اول و ساخت منازل خود را اولویت دوم عنوان کردند چرا که می خواستند با دست رنج خود امرار معاش کنند.

شریعتی گفت:  طبق آماری که به بنده داده شد در یکسال آبی  تقریبا” ۵۸ میلیارد متر مکعب آورد رودخانه های استان است و حجم ذخایر آبی پشت سدهای ما حدود ۲۳ میلیارد متر مکعب است که البته ۱۰ تا ۱۱ میلیارد مترمکعب حجم  مرده به شمار می رود و ما نمی توانیم آن را تخلیه کنیم.

وی عنوان کرد: در یکسال آبی در حوزه کرخه حداکثر در شرایط طبیعی ۶ میلیارد متر و در سالهای گذشته ۳ میلیارد متر مکعب آورد آب داشتیم اما امسال بیش از ۱۴ میلیارد متر مکعب آورد آب بود.

شریعتی اظهار کرد: ۴۶۰ هزار هکتار حدود ۱۵۰ هزار هکتار زیر سیلاب رفت، اما زمینهای کشاورزی در مدت زمان کوتاهی  تخلیه و برای کشت تابستانه آماده شد.

وی با بیان اینکه پرداخت خسارت به کشاورزان در ابتدا به کندی پیش می رفت، گفت: اکنون پرداخت ها با سرعت در حال انجام است و حدود ۱۰ هزار نفر برای پرداخت خسارت به بانک معرفی شدند.

شریعتی افزود: در بحث منازل سیل زدگان تعمیرات منازل  تقریبا تمام‌شده و  ظرف هفته آینده ۱۴تا ۱۵ هزار واحد تعمیری به پایان می رسد، ساخت منازل نیز با سرعت در حال انجام  است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار