پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲

Thursday, 22 February , 2024

  • پنج‌شنبه / 26 سپتامبر 2019 / 11:06
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 2138
  • خبرنگار : 104

هیچ‌کدام از روستاهای سیل‌زده خوزستان جابه‌جا نمی‌شوند

رئیس بنیاد مسکن کشور با بیان اینکه در استان خوزستان تعمیرات ۱۵ هزار و ۴۰ واحد سیل زده تمام شد، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، هیچ کدام از روستاهای آسیب دیده از سیل نیاز به جا به جایی ندارند بلکه روستاها ایمن می‌شوند.

به گزارش خوزآنلاین،علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن کشور چهارشنبه شب در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه مسؤولیت بازسازی حوادث در کشور را برعهده داریم و سیل یکی از حوادث مهم کشور بود، اظهار کرد: اولین مرحله بازسازی، ارزیابی سریع است که در  ارزیابی که انجام شد حدود ۱۴۰ هزار واحد مسکونی آسیب دیده در کشور  شناسایی شد و از این تعداد،  ۷۰ هزار واحد تعمیری و ۶۶ هزار واحد احداثی بود.

وی با اشاره به اعتباری که برای بازسازی منازل سیل زده در دو مرحله اختصاص داده شد، افزود:  در مرحله اول، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان وام  با کارمزد  ۴ درصد برای  ۳۰ هزار واحد احداثی و ۳۹ هزار واحد تعمیری و ۴۲ هزار واحد معیشتی بود در اختیار ما قرار داده شد.

رئیس بنیاد مسکن کشور با بیان اینکه ۲۳ استان معین را به استان های سیل زده ارسال کردیم، عنوان کرد: در حال حاضر ۴۴ هزار واحد احداثی و ۶۷ هزار  واحد تعمیری به بانک های معرفی کردیم.

تابش  با اشاره به پایان یافتن وام های بلاعوض بنیاد مسکن کشور،  افزود: عمدتا” کار واحدهای تعمیری سیل زده تمام شده است، و اکنون کار  بالای ۸۰ هزار  واحدهای تعمیری به اتمام رسید.

وی با بیان اینکه ۱۴۸ هزار واحد عقد قرارداد کردیم، گفت: از ۱۴۸  هزار واحد عقد قرارداد شده ۳۱ هزار واحد پی کنی شده، ۲۳ هزار واحد آرماتور بندی و ۱۵ هزار واحد سیستم سازه ای  آنها نصب شده است؛ در مرحله اول بازسازی ۴۵ درصد  در منازل احداثی پیشرفت کار داشتیم و منازل تعمیری را تمام کردیم.

وی با اشاره به آغاز مرحله دوم بازسازی عنوان کرد: در خوزستان ۱۵ هزار و ۴۰ واحد تعمیرات به پایان رسید  و ۴ هزار واحد احداثی که مرحله اول بود کار آنها آغاز شده است.

تابش افزود: سهمیه خوزستان در مرحله دوم به ۵ هزار و ۶۰۰ واحد رسید و ۳ هزار واحد آن به بانک معرفی شده است که تعداد ۲ هزارو ۷۰۰ واحد روستایی و مابقی شهری هستند.

وی  با بیان اینکه هوای گرم استان سبب شد سرعت کار بازسازی کند شود و  از استان های سردسیر  فاصله بگیرد، گفت: مردم باید تشویق شوند و برای بازسازی منازل خود عقد قرارداد مراجعه کنند کنند اگر مردم نیایند سهمیه خوزستان را به سایر استان ها واگذار می کنیم.

تابش گفت: وزارت نفت برای یک هزارو ۳۰۰  واحد در مناطق نفتی به ازای هر واحد حدود ۱۰ یا ۱۲ میلیون تومان در قالب میلگرد به صورت بلاعوض می دهد.

وی افزود: کمیته امداد نیز  برای مددجویان  خود  مبلغ ۱۰  میلیون تومان پرداخت می‌کند مابقی که تحت پوشش این دو نیستند را خود ما پرداخت می‌کنیم.

تابش با تاکید بر اینکه مرکز ثقل سیل زده ها در بین خوزستان، لرستان، مازندران، ایلام و گلستان است، گفت: استان های دیگر نیز که  از سیل آسیب دیده بودند را تا پایان سال به پایان می‌رسانیم.

 وی با بیان اینکه دایک های ۱۳ روستا در  اولویت  ترمیم هستند، عنوان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشگاه شهید چمران اهواز  هیچ کدام از روستاهای آسیب دیده از سیل جا به جا نمی‌شوند بلکه روستاها ایمن می شوند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار