دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲

Monday, 26 February , 2024

شرحی از یک خدمت عاشقانه؛موکب «خدام زوار الحسین (ع)»

متولی یکی از نخستین و بزرگترین مواکب مرز بین‌المللی شلمچه در روزهای اربعین از نحوه خدمت رسانی به زائران می‌گوید.

عشق به سالار شهیدان و خدمت به زائران کویش در اربعین حسینی، سبب خلق حماسه‌هایی ماندگار شده که تنها تاریخ می‌تواند بزرگی این خدمات بی‌منت را درک کرده و در دل خود جای دهد.

از زمان آغاز حرکت مردمی و خودجوش پیاده‌روی عظیم اربعین، جهان تشیع صحنه‌ها، رخدادها و اقداماتی را به چشم خود دیده که مافوق تصور هر انسان، با هر بینش و ملیت بوده، اقداماتی که هیچ توجیه اقتصادی برای مردمانی که عمدتاً در شرایط بد اقتصادی و امکاناتی حضور دارند، ندارد اما داشته‌های خود را با همنوعان و هم‌کیشان خود نه تنها قسمت کرده‌، بلکه بخش اعظم و البته بهتر خود را به زائران اربعین سیدالشهدا با افتخار و بعضاً با التماس تقدیم کرده‌اند.

خدماتی که از پاک کردن کفش زائر و اعطای چای برای رفع خستگی میهمان کوی ابا عبدالله (ع) شروع می‌شود و تا پهن کردن سفره‌های رنگین اطعام و اماکن شاهانه استراحت نیز ادامه دارد.

مواکب و تکیه‌ها نیز در این بخش پررنگ‌ترین نقش را در حال ایفا هستند، اماکن مذهبی که کار سنگینی در هدایت افکار و تهییج شیعیان برای زیارت اربعین ایفا می‌کنند و همین اقدامات باعث شده تا دنیا در تحیر از کارهای این قشر بماند که چگونه در مدت بیش از یک ماه به طور شبانه روز در حال خدمت‌رسانی و سرویس دهی به زائران میلیونی هستند، در حالی که نه بودجه دولتی برای ایشان وضع شده و نه تسهیلاتی برای آنان در نظر گرفته می‌شود.

یکی از مواکبی که به مدت ۱۲ سال در مرز شلمچه مستقر شده و اولین و بزرگترین ایستگاه خدمت رسانی به زائران را در این مرز لقب دارد، موکب «خدام زوار الحسین (ع)» است.

این موکب یکی از میزبانان اصلی پایانه مرزی شلمچه است که سالانه شاهد تردد میلیونی زائران به سمت عتبات عالیات است، موکبی که خدمات بسیاری را به‌صورت شبانه‌روزی به زوار ایران و غیر ایرانی ارائه داده و از انبوه خدام نیز بهره می‌برد، نحوه خدمت‌رسانی مستمر و به‌دور از خستگی و گستره خدمات اطعام همواره مورد تقدیر زائران، مسؤولان و بازدید کنندگان بوده است و توسط دو وزیر کشور دولت‌های نهم، دهم و یازدهم تجلیل شده است.

این ایستگاه صلواتی با مشارکت حسینیه سید الشهداء خرمشهر به مدت چهار سال ابتدایی تنها ایستگاه صلواتی مستقر در مرز بوده و به‌صورت ۲۴ ساعته به زائران خدمت رسانی کرده است.

همچنین در طول ۱۲ سال خدمت به زوار، توزیع سه وعده اصلی و پذیرایی میان وعده، توزیع انواع میوه‌، شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های سرد و گرم، از ابتدا تا آخرین روز ماه صفر تنها بخشی از عملکرد این موکب است.

ضمن اینکه تمامی خدماتی که در این موکب ارائه می‌شود، کاملا مردمی و به‌صورت هیئت امنایی تأمین می‌شود، یکی از ویژگی‌های خاص موکب خدام زوار الحسین (ع ) که همواره مورد اشاره زائران و مسؤولان است،  آمادگی بالا و لحظه‌ای خدام برای توزیع غذا در ۲۴ ساعت شبانه روز است، به‌طوری که در هر ساعت از شبانه روز زائر تقاضای وعده غذایی کند خادمان جوان موکب با تمام وجود و ظرف چند دقیقه درخواست زایر را لبیک و تقدیمش خواهند کرد.

آمار تهیه غذای موکب بستگی به حضور زوار در مرز شلمچه متغیر است، و این آمار از روزانه حداقل سه هزار الی ۲۵هزار پرس در یک شبانه روز می‌رسد.

با وجود جمیع خدماتی قابل تقدیری که در این نگارش به آن اشاره شد، هر ساله و به تبعیت از قوانینی که در دستگاه‌های محلی برای ساماندهی در مرز شلمچه وضع می‌شود، موکب‌ها موظف هستند تا بر اساس مقررات تبیین شده، نسبت به ایجاد ایستگاه صلواتی خود اقدام کنند.

قوانینی که در سال‌های اخیر، متولیان این موکب را که یکی از پنج موکب حاضر در پایانه مسافربری است، به زحمت انداخته و در سال جاری نیز، با توجه به آغاز حرکت زائران به سمت عتبات، هنوز مجال لازم را برای برپایی این ایستگاه صلواتی به‌وجود نیاورده است.

متولی این موکب در تشریح اقدامات صورت گرفته در این ایستگاه صلواتی به خبرنگار فارس گفت: از سال ۸۶ در مرز شلمچه موکب داریم  و در چهار سال ابتدایی اولین و تنها موکبی بودیم که در این مرز خدمات ارائه می‌کردیم.

نوراله زبیدی تصریح کرد: این موکب حدود ۱۷۶ خادم دارد که انواع خدمات از جمله پخت و پز غذا، ارائه خدمات بهداشتی، پخت نان و خیاطی را برای خدمت به زائران انجام می‌دهند.

وی یادآور شد: این موکب در سال‌های گذشته ۴۸ متر عرض داشت، سال گذشته سازمان منطقه آزاد اروند دستور داد تا ۱۲ متر از عرض آن کم شود که ما نیز دستور اجرا کردیم.

این خادم حسینی عنوان کرد: در حالی که بالغ بر ۹ میلیون تومان از هزینه‌هایی که مردم و هیأت امنا برای کمک به زائران اختصاص داده‌اند، بابت انتقال کانتینرها، جابه جایی وسایل با تریلر، داربست هزینه شده و خود مسؤولان این سازمان نیز شاهد این اقدامات بودند، فردای برپایی این ایستگاه دستور دیگری مبنی بر عقب نشینی دیگری به عرض ۱۲ متر به ما ابلاغ شد که پس از پیگیری‌های بسیار این مشکل برطرف شد.

زبیدی تأکید کرد: ما عنوان کردم که عقب‌تر زمین ناهموار است و سرویس بهداشتی سپتیکی در نمای موکب قرار می‌گیرد و شرایط برای ما و زائران بسیار سخت و مشمئز کننده خواهد شد، اما سرانجام مشکل برطرف شد

متولی ایستگاه صلواتی «خدام زوار الحسین (ع)» با بیان اینکه ما از هیچ ارگان و نهادی کمک نمی‌خواهیم ولی انتظار داشتیم که کارشکنی در مسیر خدمت صادقانه این جوانان صورت نگیرد، ادامه داد: سازمان منطقه آزاد اروند به این دلیل که در مجاورت ما یک تونل شیشه‌ای احداث کرده و قصد دارد در ایام اربعین در آن اقدامات فرهنگی و تبلیغاتی راه‌اندازی کند، این هزینه‌ و زحمات را بر دوش ما می‌گذارد تا ویترین خود را به نمایش بگذارد و مکان مورد استقرار خود کاملا دیده شود.

وی با تأکید بر این موضوع که قصد داشتیم، این موکب تغییر وضعیت داده و به مرز چذابه نقل مکان کنیم، گفت: با مرز چذابه نیز تماس گرفته شد و درخواست کردیم تا مکانی به ما اختصاص دهند تا تمامی امکانات و تجهیزات خود را به آن مرز منتقل کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، ارائه خدمات ویژه و منحصر به این موکب از جمله عرضه رایگان لوازم بهداشتی در بین  بانوان زائر و ما یحتاج نوزادان از جمله پوشک و شیر خشک بخشی دیگر از خدمات آن به شمار می‌رود و پخت روزانه انواع نان گرم تنوری محلی و نیز انواع کیک و کلوچه محلی توسط بخش بانوان موکب از دیگر خدمات قابل ارائه در آن است.

ایستگاه صلواتی  «خدام زوار الحسین (ع)» خدمت به زائران را در این مرز محدود نکرده و اولین ایستگاه صلواتی از استان خوزستان است که در مشهد مقدس در دو نقطه (جاده قوچان)، (چهار راه ابوطالب قرنی ۲۴) به مدت ۷ سال متوالی به زائران علی ابن موسی الرضا (ع) نیز خدمت‌رسانی می‌کند.

انتهای پیام

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار