دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳

Monday, 27 May , 2024

تولید خرما در خرمشهر ۵۰ درصد کاهش یافت

مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر از کاهش ۵۰ درصدی تولید خرما در این شهرستان خبر داد و گفت: در سال زراعی جاری سه هزار و ۵۰۰ تن خرما اغلب رقم استعمران از نخلستان‌های منطقه برداشت و به نرخ تضمینی خریداری شد.

به گزارش خوزآنلاین،محمد مطرودی شنبه شوری و کمبود آب سال گذشته را از عوامل موثر بر تولید کمی محصول خرما در نخلستان‌های خرمشهر بیان کرد و گفت: تولید خرما در سال جاری به دلیل تاثیر منفی شوری و نرسیدن آب کافی به نخلستان‌های خرمشهر در سال گذشته تولید محصول خرمای امسال را به ۵۰ درصد کاهش داد.

وی میزان تولید خرما در سال گذشته را ۶هزارتن بیان کرد و گفت: در سال گذشته ۶ هزار تن خرمای مازاد بر نیاز نخلداران خرمشهری اغلب استعمران خریداری و به خارج از کشور صادر شد.

مطرودی شمار کارگاه‌های بسته‌بندی خرما در خرمشهر را پنج واحد عنوان کرد و گفت: از این تعداد سه کارگاه فعال و ۲ کارگاه دیگر به دلیل کمبود نقدینگی نیمه فعال هستند و به زودی تسهیلات موردنیاز به این واحدها پرداخت می‌شود.

به گزارش خوزآنلاین، در سال گذشته سه هزار تن خرمای اغلب رقم استعمران از سوی کارگاههای بسته‌بندی در خرمشهر به نرخ هرکیلوگرم ۲۹ هزار ریال و مابقی خرمای درجه ۲ به نرخ ۲۴ هزار و ۶۰۰ ریال خریداری شد.

شهرستان خرمشهر سه هزار و ۷۰۰ هکتار نخیلات دارد که از این میزان ۲هزار و ۱۰۰ هکتار بارور و یکهزار و ۶۰۰ هکتار به مرحله ثمردهی نرسیده است.
در سال زراعی گذشته بیش از ۱۹ هزار و ۵۰۰ اصله انواع پاجوش نخل از نوع برحی و سایر ارقام در خرمشهر کشت شد که از این میزان ۷۰ درصد اصله پاجوش نخل بر اثر بالا رفتن شوری آب رودخانه کارون و اروند از بین رفته است.
شهرستان خرمشهر ۴۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار