دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲

Monday, 26 February , 2024

زیارت اربعین با خودرو شخصی و بدون هیچ هزینه از مرزهای خوزستان

با فرا رسیدن اربعین حسینی و با توجه به جمعیت میلیونی مشتاقان اباعبدالله الحسین(ع) شاید شما نیز از آن دسته خانواده‌هایی باشید که ترجیح می‌دهید این زیارت را به همراه خانواده و با خودرو شخصی تجربه کنید در این گزارش کوتاه به چگونگی این سفر پرداختیم.

به گزارش خوزآنلاین،سفر همیشه بهترین انتخاب خانواده‌ها برای فرار از روزمرگی‌ها است که هوایی، دریایی و زمینی بودنش را سطح درآمد سالانه خانوار تعیین می‌کند اما در این میان اشخاصی وجود دارند که سفر با خودرو شخصی را بر هر وسیله نقلیه دیگری ترجیح می‌دهند.

 قوانین نیز در همین راستا به کمک افرادی می‌آید که امتداد تمایل به سفر با خودروهای شخصیشان به دیگر کشورها نیز می‌رسد و قطعا اولین واژه‌ای که در این مسیر با آن مواجه خواهند شد کاپوتاژ خودرو است.

سفر با خودرو شخصی

افراد ممکن است به دلایل شخصی، کاری و حتی تفریحی سفر با خودرو شخصی را ترجیح دهند اما برای رانندگی در خاک کشورهای دیگر نیاز به رعایت قوانینی است که کاپوتاژ یکی از آن‌ها است.

تعریف کلی کاپوتاژ به این معنا است که شما می‌توانید کالایی را از طریق مرزهای مختلف خاکی یا آبی از کشور مبدا به مقصد منتقل کنید و این کالا ابتدا در خاک کشور خودتان تا مرز حمل شده و سپس با رعایت ضوابط مشخصی وارد خاک کشور مقصد شود.

خودرو نیز جزو کالاهایی است که باید قوانین مربوط به کاپوتاژ را برای آن رعایت کرد به همین دلیل برای کاپوتاژ خودرو و اینکه بتوانید با خودرو شخصی خود در خاک کشوری دیگر رانندگی کنید باید گواهینامه و پلاک بین‌المللی داشته باشید که برای این کار باید به یکی از مراکز گمرکی مراجعه کرده و برای گرفتن کاپوتاژ خودرو اقدام کنید.

کاپوتاژ خودرو در اربعین

با فرا رسیدن اربعین حسینی و با توجه به جمعیت میلیونی مشتاقان اباعبدالله الحسین(ع) شاید شما نیز از آن دسته خانواده‌هایی باشید که ترجیح می‌دهید این زیارت را به همراه خانواده و با خودرو شخصی تجربه کنید؛ خبرنگار فارس در این رابطه با غلامرضا بلوطی میرزا، ناظر گمرکات خوزستان به گفت‌وگو نشسته است.

ناظر گمرکات خوزستان در رابطه با کاپوتاژ خودروها در اربعین عنوان کرد: برای کاپوتاژ خودرو در اربعین هیچ هزینه‌ای از مردم دریافت نمی‌شود و پرداختی‌ها عملا صفر است اما حتی در صورتی که خودرویی به مقصد زیارت اربعین و عراق کاپوتاژ شده و هزینه‌ای از او دریافت کرده‌اند با مستندات به گمرک مراجعه کرده تا هزینه برگشت داده شود.

وی ادامه داد: طبق دستورات اعلام شده هزینه‌ای معادل ۲۰هزار تومان در ایام اربعین برای کاپوتاز خودروها باید دریافت شود اما ارزش زیارت اربعین بسیار بالاتر از این عددهای ریالی است به همین دلیل ما حتی این هزینه اندک را نیز دریافت نکردیم و معتقدیم شخصی که به زیارت می‌رود را باید به طور کامل حمایت کرد.

کاپوتاژ خودرو در دیگر روزهای سال

در خبرها آمده بود که کاپوتاژ خودرو در خوزستان نسبت به سایر استان‌ها گران‌تر است؛ ناظر گمرکات خوزستان در این باره بیان کرد: کاپوتاژ خودرو در دیگر روزهای سال محدود و انگشت شمار و تنها مخصوص خودروهای اروندی است.

وی افزود: کاپوتاژ خودرو ما بسیار محدود و دو الی سه مورد را شامل می‌شد اما اینکه در بعضی استان‌ها هزینه کمتری دریافت می‌شود شاید به دلیل ورود بخش خصوصی باشد که کمک‌های بیشتری ارائه داده است؛ بخش خصوصی ما نیز اگر با بخش تعاونی همکاری کند به فراخور نفرات هزینه خواهد شد و تفاوت هزینه کاپوتاژ ما با سایر استان‌ها بسیار اندک است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار