پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲

Thursday, 22 February , 2024

چالش فاضلاب اهواز؛ چشم امید به یک فرمان ویژه +عکس

رهبر انقلاب جهت رفع مشکل شبکه فاضلاب خوزستان دستور ویژه صادر کرده که این مشکل تبعات اجتماعی و زیرساختی دارد، سلامت مردم را به خطر انداخته و تنها به بوی بد جریان آن در معابر شهری و رودخانه محدود نمی‌شود.

بیش از ۲۰ سال از معضل شبکه فاضلاب اهواز می‌ گذرد، معضلی که روز به روز بر ابعاد آن و همینطور بر هزینه ریالی اصلاح آن افزوده می‌شود ومشکلات بسیاری را برای مردم به وجود آورده است.

از مجموع ۲۴۰۰ کیلومتر شبکه جمع آوری و خطوط اصلی انتقال فاضلاب اهواز حدود ۹۰۰ کیلومتر آن از جنس بتنی و فرسوده بوده است؛ فرسودگی لوله های انتقال و آثار مخرب درختچه های کنوکارپوس بر زیرساخت‌های شهری دو عامل اصلی این معضل بزرگ معرفی می‌شوند؛ معضلی که در سال‌های اخیر همواره با برکناری مدیرعامل‌های شرکت آبفا همراه بوده است.

معابر شهری بدبو

پس زدگی و بالازدگی فاضلاب در معابر شهری حتی در فصل تابستان کابوس تکراری مردم به ویژه در مناطق کم برخوردار است که در این زمینه بیش از ۴۰۰ نقطه بحرانی توسط شهرداری اهواز شناسایی شده اند و این نقاط در فصل بارندگی شرایط سخت تری خواهند داشت.

همچنین انسداد شبکه فاضلاب و آبگرفتگی معابر تا روزها و هفته ها پس از هر بارندگی، زندگی را برای مردم سخت می‌کند؛ کافی است مردم که برای رفتن به مدرسه و محل کار بیدار می‌‌شوند، در خانه را باز کنند، تا پس از دیدن صحنه مقابل خود و چند دقیقه سکوت متوجه شوند که تنها راه خروج از منزل قایق است.

البته تمام این شرایط برای مناطق با وضعیت نسبتا مطلوب رخ می‌دهد، برای افرادی که در کوی علوی، کمپلو، مشعلی، شکاره و خیلی مناطق دیگر زندگی می‌کنند قضیه متفاوت است زیرا آن‌ها شب تا صبح درحال جمع کردن فرش و وسایل زندگی خود هستند که در ترکیب آب باران و فاضلاب در خانه معلق شده‌اند.

چالش مهم بالازدگی فاضلاب و آبگرفتگی معابر سبب شده تا آسفالت بسیاری از نقاط اهواز و خوزستان، آسیب ببیند و زمان ماندگاری آن به کمترین حد ممکن برسد به طوری که برای مثال در منطقه ۶ اهواز کمترین نقطه ای دارای آسفالت مناسب دیده می‌شود.

علیرغم قطعی مکرر آب در مناطق مختلف اهواز، اما نگرانی بزرگتر مردم در خصوص تلاقی آب و فاضلاب است که بارها توسط نمایندگان، مسوولان و کارشناسان نسبت به تاثیر آن بر سلامت مردم و ابتلا به بیماری های مختلف هشدار داده شده است.

کوی سادات اهواز

ورود ۷۰ درصد فاضلاب اهواز به کارون

بلاهای ناشی از شبکه فاضلاب اهواز به همین جا ختم نمی‌شود و نمی‌توان از ورود روزانه ۱۸۵ هزار مترمکعب فاضلاب شهری و بیمارستانی از ۲۷ شعبه به رودخانه کارون چشم پوشی کرد؛ آلوده کردن رودخانه کارون موجب شده تا مبالغ هنگفتی برای تامین آب شرب اهواز و شهرهای غربی و جنوبی استان از کیلومترها دورتر و از سد کرخه هزینه شود که تاکنون نیز اهداف آن محقق نشده است.

محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در این خصوص وضعیت تصفیه فاضلاب ۱۳ بیمارستان خوزستان را نامناسب اعلام کرده و می‌گوید: از این تعداد ،فاضلاب عفونی ۶ بیمارستان به صورت تصفیه نشده و خام وارد رودخانه‌ها و منابع آبی می‌شود.

مهدی حسینی زاده رییس مرکز بهداشت خوزستان نیز با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد فاضلاب اهواز وارد رودخانه کارون می شود، گفت: لازم است برنامه وسیع و استراتژی مشخصی برای جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه کارون تدوین شود.

خسارات هنگفت سیل نتیجه تعلل در حل مشکل فاضلاب است

از ابتدای امسال و با وقوع سیلاب، وضعیت شبکه فاضلاب اهواز بحرانی تر شد به طوری که تجهیزات برقی و مکانیکی ۲۰۰ ایستگاه‌های پمپاژ آسیب دید و تمام تلاش شرکت آبفا به رفع موقتی انسداد فاضلاب در مناقطی مختصر شد که سیل فاضلاب به درون منازل کشیده شده بود.

برآورد ریالی خسارات سیل در اهواز بنابر اعلام شرکت آبفا، ۴۶۷ میلیارد تومان بوده است خساراتی که در صورت تکمیل طرح جامع آب و فاضلاب وارد نمی‌شد و حل معضل شبکه فاضلاب را پس از سیلاب دشوارتر نمی‌ساخت.

وقوع سیلاب و برگشت آب رودخانه از مبادی ورود فاضلاب به کارون، موجب شد ۲۲۰ نقطه از شبکه فاضلاب اهواز دچار ریزش شود؛ در آستانه بازندگی ‌های پیش‌رو، نگرانی‌هایی جدی از خطر ریزش بخش هایی از شبکه فاضلاب و بروز تلفات جانی وجود دارد که لازم است هرچه سریع تر در این خصوص اقدام شود.

منطقه گلستان اهواز – مهر ۹۸

مشکل ما تنها کمبود اعتبار نیست

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در این رابطه معتقد است: مشکلات تنها به کمبود اعتبار مربوط نمی‌شود و بخش عمده آن به سوء مدیریت‌ها باز می‌گردد زیرا مدیران، دلسوز و جسور نیستند و این طرح ها را پیگیری نمی کنند.

وی اظهار می‌کند: تصفیه خانه غرب اهواز در سال ۹۳ در شورای اقتصاد مصوب شد اما تا سال ۹۵ هیچ کاری برای آن انجام نشده بود؛ مجوز اجرای کلکتور فاضلاب اهواز را در سال ۹۶ گرفتیم ولی حتی پیمانکار نیز انتخاب نشده که این مساله گلایه سازمان برنامه و بودجه را نیز به دنبال داشته است.

شریعتی می‌افزاید: اهواز مهمترین شهر خوزستان است اما از نظر فاضلاب و از نظر مدیریت بدترین شرایط استان را دارد و مشکلات جدی آن باید مرتفع شود که انتظار است با مدیریت جدید راهکاری برای آنها پیدا شود.

به گفته وی در صورت داشتن برنامه مدون، ۸۰ تا ۹۰ درصد مشکل فاضلاب اهواز تا سه سال آینده قابل حل است.

فرمان ویژه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور

با توجه به معضلات و مشکلات مردم خوزستان در زمینه شبکه فاضلاب اهواز، رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۲۲ مردادماه ۹۸ به رئیس جمهور دستور داد تا فوراً برای رفع این مشکل اقدام و اعتبارات مورد نیاز اختصاص یابد.

به این ترتیب دولت موظف شده تا آخرین اقدامات خود در این خصوص را به صورت ماهانه به دفتر مقام معظم رهبری گزارش کند.

بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت‌ کشور در سفر هفته گذشته به اهواز اظهار کرد: دستور مقام معظم رهبری مبنی بر حل مشکل فاضلاب خوزستان به هر طریق ممکن و با سرعت زیاد از محل اعتبار ویژه اجرا می‌شود.

یک توجیه بی نظیر!

وی گفت: در هیچ شهری این توجیه را از زبان مسئولان نشنیدم که برای جاری نشدن فاضلاب در خیابان، آن را در رودخانه بریزند اما این اتفاق در اهواز رخ می دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس، معضلات ناشی از شبکه فاضلاب نه تنها در اهواز بلکه در بسیاری از مناطق استان خوزستان از جمله کارون، حمیدیه، باوی، سوسنگرد و امیدیه در کنار معضل بیکاری یکی از بزرگترین مشکلات مردم به شمار می‌رود که تبعات اجتماعی و زیرساختی خاص خود را پدید آورده است.

اخیرا و پس از تاکید و پیگیری رهبر انقلاب موجی از امیدواری را در بین مردم خوزستان برای حل این معضل مهم پدید آورده است و همگان انتظار دارند که به این مشکل به عنوان یک چالش ملی نگاه شود و سازمان‌ها و نهادهای مختلف هرچه سریع‌تر با هم افزایی و همکاری یکدیگر در این زمینه اقدام کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار