سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳

Tuesday, 21 May , 2024

استانداری خوزستان: حوضه کرخه؛ آسیب پذیرترین نقطه در سیلاب پیش رو/ همه دستگاه‌ها آمادگی مقابله با سیلاب در این حوضه را داشته باشند

استاندار خوزستان گفت: سیل اخیر و بارش‌های سال آبی گذشته، خوزستان را از خشکی و قحطی خارج و به شرایط نرمال تبدیل شد.

غلامرضا شریعتی روز یکشنبه در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران خوزستان (شورای هماهنگی مدیریت بحران) در اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان بیان کرد:پارسال و اوایل امسال سیل استان را درگیر خود کرد که توانستیم ابربحران سیلاب را کنترل کنیم؛ این سیل در کنار همه مشکلاتی که داشت دستاوردهای خوبی نیز برای استان به ارمغان آورد، که از جمله آن‌ پر شدن حجم مخازن پشت سدها، بهبود یافتن وضع تالابها و سبزینگی قابل ملاحظه در تالاب ها بود در حالی که پارسال خوزستان در بدترین شرایط موجود با یک میلیارد متر مکعب آب وارد سال آبی جدید شده بود که حتی برای آب شرب هم کافی نبود.

استاندار خوزستان با بیان اینکه دولت و نظام در همه مراحل سیل در کنار مردم بودند و برای کمک به مردم سیل زده مجوز کشت بیش از پنج هزار هکتار برنج در خوزستان و همچنین کشت پاییزه صادر شد گفت: برای خساراتی که به بخش مسکن و کشاورزی مردم وارد شد رییس جمهوری قول پرداخت آن‌ را داد و خسارت کشاورزان و تسهیلات قرض‌الحسنه در حال پرداخت است.

وی با بیان اینکه منازل آسیب‌دیده در مناطق سیل زده با سرعت بیشتری در حال احداث هستند افزود:با توجه به کاهش شدت گرما، بتن ریزی واحدهای سیل زده سرعت بیشتری یافته است؛ مدارس تعمیری نیز نوسازی شده‌ و تنها برای مدرسه شاکریه بیش از هشت میلیارد ریال هزینه شده و مدارس غیردولتی نیز به طور کامل تعمیر شدند.

شریعتی با اشاره به احتمال سیلاب پیش رو بیان کرد: ضرورت دارد برای مقابله با سیل احتمالی ، مقاوم‌سازی و استحکام‌بخشی سیل‌بندها انجام شود البته اکنون لایروبی مسیل‌ها، تالاب‌ها و نقاط مختلف در حال انجام است و روستاهایی که نیاز به جابه جایی داشتند در حال جابه‌جایی هستند و سعی می کنیم منازلی که ساخته می شوند امن تر از گذشته باشند.

حوضه کرخه؛ آسیب پذیرترین نقطه در سیل اخیر و سیلاب پیش رو

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز با اشاره به پیش بینی‌های هواشناسی خوزستان گفت: آسیب‌پذیرترین نقطه در بحث سیلاب گذشته و سیلاب احتمالی پیش رو، حوضه آبریز کرخه است به طوری که در سیل گذشته شهرستان اهواز را تهدید کرد لذا همه دستگاه‌ها و نهادهای استان باید با همه امکانات خود آمادگی مقابله با سیلاب در این حوضه را داشته باشند.

کیامرث حاجی زاده با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌ هواشناسی خوزستان مبنی بر وجود بارندگی نرمال در پاییز و کسب تجربیات گذشته هیچ گونه توجیهی پذیرفته نیست و نباید غافلگیر شویم بیان کرد: ترمیم سیل‌بندها از سوی دستگاه‌های متولی در دست انجام است و سازمان آب و برق لایروبی برخی مناطق را آغاز کرده است؛ همچنین نقاط عمده شکستگی دایک مرزی هورالعظیم ترمیم شده است.

وی با تاکید بر اینکه هزینه‌های مقابله با بحران ۱۰ برابر هزینه پیشگیری از بحران است گفت:در سیل اخیر بیش از ۲ هزار ماشین‌آلات بسیج شد و پس از سیل اخیر ۱۵۰ هزار هکتار آب از زمین‌های کشاورزی تخلیه شد، و اکنون ۱۵۰ هزار هکتار در مناطق سیل‌زده به زیر کشت شلتوک رفته است.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد خسارات در بخش کشاوری و مسکن پرداخت شده توضیح داد: در بحران‌های گذشته خسارت فقط به کسانی که منازل یا زمین‌های کشاورزی خود را بیمه می‌کردند پرداخت می‌شد اما در سیل اخیر پرداخت خسارت برای همه افراد خسارت دیده پرداخت شد.

حاجی زاده با اشاره به ترمیم سیل بندها به عنوان یک اصل مهم برای مقابله با سیلاب گفت: در قانون جدید مدیریت بحران اختلاف هایی که در موضوع متولی ترمیم سیل بندها وجود داشت برطرف شده و ترمیم سیل بندها بر عهده وزارت نیرو است؛در این قانون وظایف همه دستگاه‌های اجرایی مشخص شده و شبهاتی که قبلا وجود داشت برطرف شده است.

در پی طغیان رودخانه های کرخه، دز و کارون در فروردین امسال ۲۱ شهرستان خوزستان از سیلاب متاثر شدند. ۱۳۳ روستا دچار آب گرفتگی شد و ۳۷۴ روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار