پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳

Thursday, 23 May , 2024

با همت متخصصین داخلی؛ توانستیم برخی اقلام استراتژیک کارخانه را بومی سازی کنیم.

امین ابراهیمی مدیر عامل شرکت فولاد اکسین خوزستان: در راستای حمایت از سازندگان داخلی و به منظور بی اثر کردن تحریم‌ها در شرایط کنونی برنامه‌های مختلف کوتاه مدت و بلند مدت را دنبال می‌کیم. در برنامه‌های کوتاه مدت خود و در شرایط تحریم که امکان واردات میسر نمی‌باشد به دنبال تامین نیازهای اضطراری مجموعه خود بوده و در برنامه بلند مدت، این شرکت بومی‌سازی اقلام استراتژیک کارخانه را مد‌نظر دارد که در حال حاضر نمونه‌های خارجی آن در خط تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به نرخ مصرف و نیاز کارخانه به تدریج تامین می‌گردند.

وی در ادامه گفت، از آنجا که برخی کالاها امکان ساخت درون کشور را دارند ولی به دلیل گران بودن هزینه‌های ساخت مقرون به صرفه نمی‌باشد، این شرکت با اتخاذ راهکارهایی نظیر تجمیع درخواست‌ها و همچنین حمایت‌های سرمایه‌ای از شرکت‌ها بستری مناسب جهت فعالیت در این عرصه را فراهم نموده است.
مدیر عامل شرکت فولاد اکسین بیان کرد، از راهکارهای موثر دیگر می‌توان به فعال نمودن واحد مهندسی معکوس در ساخت قطعات اشاره نمود که با ایجاد ارتباط بین سازندگان و متقاضیان کالا در شرکت، زمینه ایجاد تبادل اطلاعات فنی و افزایش کیفیت ساخت قطعات فراهم شده است. بطوریکه پس از تحویل کالا با پایش‌های منظم و ارایه گزارش از نحوه عملکرد قطعات، باعث بهبود کالا و افزایش طول عمر دستگاه‌ها و تجهیزات خواهد شد.
ایشان در خصوص فعالیت‌های شرکت طی سال و یا سالیان گذشته در رابطه با بومی‌سازی قطعات و تجهیزات گفت، در گذشته این شرکت به منظور تولید ورق می‌بایستی غلتک‌های کاری خود را از شرکت‎هایی نظیرAKERS سوئد و BAKH آلمان تامین می‌کرد، که این نیاز سالانه و بالطبع با تغییر رویکرد به سمت ورق‌های خاص API بیش‌تر و مهم‌تر می‌شد و در صورت تامین از منابع خارجی علاوه بر صرف زمان، باعث خروج مقادیر هنگفت ارز از کشور می‌گردید.
بنابراین پس از بررسی و تلاش متخصصین و کسب دانش فنی ساخت، این نوع غلتک‌ها که مستلزم ریخته‌گری‌های سنگین و پیچیده، ماشین‌کاری بسیار دقیق و خاصی می‌باشد، با در اختیار قرار دادن منابع مالی و تجهیز کارگاه، شرکت سازنده داخلی موفق به تولید نمونه‌های اولیه شد و پس از انجام تست‌های گرم و کسب رضایت از نحوه عملکرد آنها اقدام به تولید انبوه نمود و بدین شکل کشور عزیزمان ایران به جمع پنج کشور تولید کننده این نوع غلتک‌ها در جهان پیوست، در حال حاضر نیز تمامی غلتک‌های کاری این شرکت درون کشور تولید می‌شود.
وی ادامه داد، از موارد دیگر فعالیت‌های این شرکت می‌توان به ساخت هاب اسپیندل اصلی نورد، غلتک‌های لولر و فیدرول، ساخت استریپر گاید و انجام تعمیرات تجهیزات نظیر: تعمیر چهار شاخ گاردان‌های اسپیندل اصلی نورد و غیره اشاره نمود.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار