پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳

Thursday, 23 May , 2024

اخبار داغ سخنگوی قوه قضائیه؛ از محاکمه روح‌الله زم تا توقیف ملک مداح معروف

سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده‌های مهم روز از جمله آخرین وضعیت پرونده روح الله زم، قطعی شدن حکم اعدام جاسوس سیا و ۲۵ سال حبس برای جعبه سیاه بابک زنجانی توضیحاتی ارائه داد.

نوزدهمین نشست غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه امروز سه شنبه ۱۵ بهمن در محل دفتر سخنگوی قوه قضائیه آغاز شد.

اهم سخنان اسماعیلی را در ادامه بخوانید:

آخرین وضعیت پرونده روح الله زم
برای روح الله زم کیفرخواست صادر و به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شده است. قبلاً هم در رابطه با این فرد در همین شعبه پرونده‌ای تشکیل شده بود. به موجب قانون باید به اتهامات این فرد در همین شعبه رسیدگی می‌شد. تعیین وقت نشده و شاید امروز تعیین وقت بشود. فواصل قانونی باید بین ابلاغ و برگزاری دادگاه رعایت شود.
برای این دادگاه به زودی وقت تعیین می‌شود. به غیر از متهم اصلی پنج نفر در بازداشت هستند که هنوز برای آنها کیفرخواست صادر نشده است و شاید ظرف چند روز کیفرخواست صادر شود.
افراد زیادی دیگری در این پرونده مطرح هستند در رابطه با سایر افراد تحقیقات در حال انجام است. البته برخی افراد هم در جریان رسیدگی با خود اظهاری و ابراز ندامت ارتباطات خود با این شبکه را اعلام کردند.
علنی بودن دادگاه نیز به تشخیص و از اختیارات رییس دادگاه است.

آزادی عیسی شریفی دروغ است
خبر آزادی این فرد دروغ است و به کسانی که چنین اخباری را منتشر می‌کنند توصیه می‌کنیم که صحت خبر مورد نظرشان را پیش از انتشار بسنجند.
در خصوص این فرد در دادسرا کیفرخواست صادر و رسیدگی به آن شروع شده و کار دادسرایش تمام شده و برخی جلسات دادگاه بصورت مستمر در سارمان قضایی نیروهای مسلح در حال برگزاری است.

حکم اعدام برای رحیم پور به جرم جاسوسی برای سیا
امیر رحیم‌پور که جاسوس سیا بود و دستمزدهای کلان می گرفت و تلاش میکرد بخشی از اطلاعات هسته ای ایران را در اختیار سرویس امریکایی قرار دهد محاکمه و به اعدام‌ محکوم شده بود و اخیرا دیوان عالی حکمش را تایید کرد و بزودی سزای عملش را خواهد دید.
دو نفر دیگر از جاسوسانی که در قالب بنیاد خیریه فعالیت می کردند و به جمع آوری اطلاعات برای کشور آمریکا اقدام می‌کردند هم محاکمه شده و به ۱۰ سال حبس به دلیل جاسوسی و ۵ سال حبس به جرم اقدام علیه امنیت محکوم شدند.

۲۵ سال حبس برای جعبه سیاه پرونده زنجانی
سخنگوی قوه قضائیه همچنین درخصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده علیرضا زیبا حالت منفرد که به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی معروف شده بود گفت: این فرد با تاخیر دستگیر شد و پس از رسیدگی ها حکم در دیوان عالی کشور تأیید شد.
این فرد به جرم مشارکت در اخلال عمده در نطام کلان اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای به مبلغ ۱.۲ میلیارد یورو از شرکت HK به ۲۵ سال حبس، استردارد کلیه اموال منقول و غیر منقول و رد آن در حق شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت HK و پرداخت جزای نقدی معادل مال کلاهبرداری شده محکوم شده است.

قالیباف متهم نبوده و کیفرخواستی علیه وی صادر نشده است
ما نسبت به موضوعات شهرداری تهران و پرونده‌هایی که در آن حوزه و شخص قائم مقام شهردار بود رسیدگی کرده و توضیح دادیم.
در مورد این کاندیدا باید بگویم که ایشان جز متهمان نیست و کیفرخواستی ندارد و اینکه گفته شده ۸۰۰ پرونده در حوزه شهری است به آنها رسیدگی شده و پرونده قضایی برای برخی صادر و پرونده انهایی که جرمی نداشتند نیز مختومه شده است.
این موضوع را باید بدانیم که این هشتصد پرونده ای که در برخی رسانه ها مطرح شده است در حوزه مسائل شهری است نه درباره آقای قالیباف.

ماجرای احضار «پروانه سلحشوری» به دادسرا
در مورد خبرهایی که از احضار پروانه سلحشوری نماینده مجلس به گوش می‌رسد نیز قانون مصونیتی برای نمایندگان در راستای وظایف نمایندگی در نظر گرفته است.
اما باید این سوال را مطرح کرد که آیا افترا زدن و کتک زدن و پول گرفتن از موکل و غیره هم از وظایف نمایندگی است؟
وقتی کسی احضار می شود به تشخیص مقام قضایی و اینکه جنبه اتهامی داشته باشد این احضار انجام می‌گیرد و با هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان هم مکاتبه می کنیم و می گوییم ادعا شده و بعد به آن رسیدگی می‌کنیم.
اتهامات این نماینده در دست بررسی است و به نتیجه نرسیده ایم و از بیان اتهامات ایشان معذوریم اما همه در برابر قانون یکسانند.

پلمب خانه یکی از مداحان صحت دارد اما ربطی به پرونده قضایی ندارد
در خصوص پلمب منزل مسکونی یکی از مداحان و ربط آن به پرونده بابک زنجانی و طبری، آنچه اتفاق افتاد ربطی به پرونده‌های قضایی نداشت. این ملک را بابت اخذ تسهیلات از یکی از بانک‌ها به‌عنوان رهن و تضمین ارائه کرده بودند.
گیرنده هم خود فرد نبود. دیگری از بانک وام گرفته بود و با ضمانتی که از مالک این ملک داشت این زمین را به‌عنوان وثیقه قرار داده بود. اصل خبر توقیف درست است ولی در رابطه با تسهیلات وام بانکی و سندی که به بانک سپرده شده بوده است.
در مورد ترور شهید سلیمانی اقداماتی هم در قوه قضائیه و هم در وزارت امور خارجه انجام داده شده است اما خانواده شهدا گفتند بعد از اربعین مراسم شهید شکایت را ارائه می دهند.
اگر کسی از پرسنل تعزیرات عمل مجرمانه ای در حین رسیدگی در پرونده انبار داروی شبنم نعمت زاده در کرج انجام دهد در دستگاه قضایی به آن رسیدگی می‌کنیم اما اگر وصف مجرمانه نداشته باشد خود نظارت‌های صنفی ورود خواهد کرد.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار