سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳

Tuesday, 21 May , 2024

  • یکشنبه / 9 فوریه 2020 / 08:31
  • سرویس: تیتر اول
  • کد خبر: 2991
  • خبرنگار : 2

انتخاب آگاهانه از منظر رهبری

علاوه بر ضرورت حضور مردم در انتخابات مجلس، انتخاب آگاهانه و گزینش کاندیداهای اصلح نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. مقام معظم رهبری در بیانات خویش به مناسبت های مختلف به این مهم اشاره کرده و مردم را نسبت به دقت در انتخاب کاندیداها توجه داده اند.

جاسم موسی پور/ علاوه بر ضرورت حضور مردم در انتخابات مجلس، انتخاب آگاهانه و گزینش کاندیداهای اصلح نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. مقام معظم رهبری در بیانات خویش به مناسبت‌های مختلف به این مهم اشاره کرده و مردم را نسبت به دقت در انتخاب کاندیداها توجه داده‌اند.

در موضوع معیارهای انتخاب اصلح مهم‌تر از کلمات مومن، انقلابی، شجاع، جهادی، کارآمد و عدالت در فرمایشات اخیر امام خامنه‌ای واژه های “اولا” و “بعد” است! آری؛ مهم‌تر از خود معیارها رتبه بندی آنهاست. خوب دقت کنید، می‌فرمایند: «امّا این خصوصیّات به نظر من در منتخب [باید] وجود داشته باشد: اوّلاً مؤمن باشد… بعد، انقلابی باشند… بعد، شجاع باشند…دارای روحیه‌ی جهادی باشند؛ شب و روز نشناسند. کارآمد باشند؛ به معنی واقعی کلمه طرف‌دار عدالت باشند.۱»

در همین سخنرانی علت اهمیت معیار ایمان را اینگونه شرح می دهند: ایمان است که از کج‌روی و انحراف و پای غلط گذاشتن و پای کج گذاشتن جلوگیری می‌کند؛ ایمان، نمی‌گذارد که وسوسه‌ها در انسان اثر بکند. بعضی‌ها ابتدای کار، آدمهای خوبی هستند، منتها وقتی وارد عرصه‌هایی می‌شوند، وسوسه‌ها اینها را به این طرف و آن طرف می‌کشاند؛ اگر ایمانِ قوی باشد، از این انحراف‌ها مصون می‌مانند.

در جای دیگر از تدین به‌عنوان رکن اصلی تعبیر می‌کنند: « لکن رکن اصلی، تدیّن است؛ یعنی اعتقاد به اسلام و به اصول و پایه های دینی و عامل بودن به اینها. این، اساس قضیه است. نماینده‌­ای که متدیّن باشد، شما خاطرتان جمع است که خیانت نخواهد کرد؛ کار خلاف نخواهد کرد؛ حتی کوتاهی و سستی نخواهد کرد. نماینده متدیّن، هر یک ساعتی را که بخواهد غیبت کند و در مجلس نباشد، احساس می‌­کند این خلاف شرع است و چون متدیّن است، این خلاف شرع را انجام نمی‌­دهد. نماینده متدیّن، از تریبون مجلس برای گفتن سخن ناحق، استفاده نمی‌­کند. نماینده متدیّن، مصالح انقلاب و کشور را بر مسائل شخصی یا گروهی، مقدّم می‌­داند. تدیّن، این خصوصیات و این خواص مهم را دارد. اگر این شرط را بتوانید تأمین کنید و نماینده متدیّن را ان شاء الله پیدا و انتخاب کنید، آن جهات بعدی قابل تأمین‌­تر است.۲»

تقدم تدین و ایمان در کلام رهبری پیشینه دیرینه دارد. با این ملاک عده زیادی از گزینه‌های نمایندگی خارج می‌شوند ولی در نهایت با توجه به درجه بندی این معیار، برای رهایی از خطر گرفتار شدن در دام ظاهرسازان عوام فریب باید آن را بر کاندیداها تطبیق داد.

۱٫ دیدار اقشار مختلف مردم ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
۲. مصاحبه رادیو- تلویزیونی در پایان بازدید از پنجمین نمایشگاه بین­المللی کتاب

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار