دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳

Monday, 27 May , 2024

از شایعه تا واقعیت| ماجرای گم‌شدن ۲ هزار مبتلا به ایذر در سیل خوزستان

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: هیچ کدام از بیماران مبتلا به ایدز، هپاتیت و دیابت در زمان سیل از دسترس ما خارج نشدند.

به گزارش خوزآنلاین،روز گذشته خبری در برخی رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی با این تیتر دست به دست شد که «سیل خوزستان ۲ هزار مبتلا به ایدز را گم کرد».

در ادامه آمد بود که رئیس مرکز تحقیقات ایدز کشور گفته است که در سیل اخیر سال جاری در لرستان و خوزستان دو هزار نفر از بیماران ما که تحت درمان بوده و دارو می‌گرفتند، یکدفعه به ما مراجعه نکردند و اما ما در عرض کمتر از یک ماه فقط ۱۹ نفر این بیماران را پیدا نکردیم و بقیه را شناسایی کردیم. نیروهای مربوطه با قایق و بالگرد جای آنها را پیدا کرده و به آنها دارو رساندند؛ البته این کار با رازداری کامل در این مراکز درمانی انجام می‌شود.

در همین خصوص خبرنگار فارس به سراغ سید مهدی حسینی‌زاده رئیس مرکز بهداشت خوزستان رفت تا صحت و سقم این خبر را پیگیری کند.

حسینی‌زاده در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: به طور حتم سیل خوزستان با سیل استان لرستان متفاوت است چرا که در سیل لرستان به صورت آنی همه چیز به هم ریخته شد اما در خوزستان به تدریج سیل وارد مناطق مختلف شد.

وی با بیان اینکه در روستاهای استان، مراکز بهداشت و همچنین خانه بهداشت وجود دارد، افزود: هیچ جمعیتی از مناطق سیل‌زده، چه کسانی که مبتلا به بیماری‌های واگیر بودند و چه کسانی که هیچ مشکل یا بیماری نداشتند حتی مادران باردار  و سالمندان در شرایط سیل گم نشده‌اند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر اینکه در زمان سیل هم زمان با جابه‌جایی اهالی مناطق درگیر سیل، تیم سلامت ما نیز با آن‌ها جابه‌جا می‌شد، عنوان کرد: هیچ کدام از بیماران ما که مبتلا به  ایدز، هپاتیت و دیابت هستند در  زمان سیل از دسترس ما خارج نشدند و از آنجایی که بیماران مبتلا در مناطق مختلف تحت نظارت ما بودند برای درمان به سراغ آن‌ها می‌رفتیم.

حسینی گفت: در شرایطی که تصمیم به انتقال سیل‌زدگان به جنگل‌ها گرفته شد تیم سلامت ما در کنار چادرهای سیل‌زدگان مستقر شد.

وی با بیان اینکه تمام بیماران HIV در استان تحت کنترل ما هستند، عنوان کرد: مراکز دی آی سی علاوه بر درمان بیماران مبتلا به ویروس HIV و معتادان که ممکن است در معرض خطر باشند خدمات ویژه ای ارائه می‌دهد تا میزان انتقال بیماری ایدز را به حداقل برسانند.

حسینی گفت: درمان بیماری ایدز مانند گذشته نیست و در روش جدید کسانی که دچار  بیماری هستند، میزان ویروس HIV موجود در خون بیمار را به حدی کاهش می‌دهند که دیگر قابل انتقال نباشد.

وی با تاکید بر اینکه ما انتقال ویروس ایدز از مادر به فرزند نداریم، افزود: به همین دلیل مادر بارداری که مبتلا به بیماری  ایدز بود پس از اینکه تحت درمان قرار گرفت نوزاد سالم به دنیا آورد چرا که موفق شدیم میزان ویروس در خون وی را کم کنیم.

انتهای پیام/ر

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار