پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳

Thursday, 23 May , 2024

۸٫۸ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی سدهای خوزستان/ انتظار ورود دبی ۳ هزار مترمکعب بر ثانیه به سد کرخه

معاون سازمان آب و برق خوزستان گفت: مخزن سدهای استان در مجموع ۸.۸ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی دارند که در مجموع سدهای حوزه کارون ۴.۶ میلیارد مترمکعب، سد دز ۱.۳ میلیارد مترمکعب و سد کرخه ۲ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی وجود دارد.

فراز رابعی معاون مطالعات پایه منابع آب سازمان آب و برق خوزستان در گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به سامانه بارشی پیش‌رو، اظهار کرد: سامانه بارشی پیش رو از روزهای گذشته رصد شد اما این سامانه از روز گذشته نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی تشدید یافت و ستاد مدیریت بحران در خصوص این سامانه تشکیل شده است.

وی افزود: این سامانه بارشی روان‌آب‌های قابل‌توجهی ایجاد می‌کند و از ابتدای سال ظرفیت خوبی در مخازن سدها در نظر گرفته شده است.

معاون مطالعات پایه منابع آب سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد: مخزن سدهای استان در مجموع ۸.۸ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی دارند که در مجموع سدهای حوزه کارون ۴.۶ میلیارد مترمکعب، سد دز ۱.۳ میلیارد مترمکعب و سد کرخه ۲ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی وجود دارد.

وی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها و تخمین‌ها در مجموع این سامانه بارشی حدود ۳ میلیارد مترمکعب آب ورودی به سدهای استان خواهد داشت که بیش از ۲.۵ برابر آن ظرفیت خالی مخازن است.

افزایش دبی خروجی سد کرخه

رابعی با اشاره به احتمال وجود بارش‌های خوب در پایان اسفند و اوایل فروردین، اظهار کرد: به منظور مدیریت مخازن با توجه به حجم ذخیره شده باید خروجی سدها افزایش پیدا کند که ظرفیت مناسبی برای سیلاب‌های بعدی فراهم شود.

وی افزود: با پیش‌بینی سامانه بارشی جدید خروجی سد کرخه از ۲۰۰ مترمکعب بر ثانیه به ۳۰۰ مترمکعب بر ثانیه افزایش پیدا کرد و با توجه به تشدید این سامانه بارشی از تمام ظرفیت رودخانه‌ها در پایین‌دست استفاده می‌شود و دبی برای ۱۰ روز آینده تا ۴۵۰ مترمکعب بر ثانیه افزایش خواهد یافت.

رابعی گفت: انتظار یک ورودی ۳ هزار مترمکعب بر ثانیه به سد کرخه با حجم حدود ۱.۱ میلیارد مترمکعب خواهیم داشت که بخشی از آن را با خروجی ایمن در پایین‌دست تخلیه خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان اعلام کرده بود که در بحث مدیریت رودخانه و مدیریت سدها سازمان آب و برق به عنوان متولی این حوزه باید پای کار و فعال باشد، ما نیز اخطارها و هشدارهای لازم را به عنوان ستاد مدیریت بحران به دستگاه های متولی ابلاغ کردیم.

انتهای پیام

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار