دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲

Monday, 26 February , 2024

پیشنهادسفر همگانی در عید فطر یا قربان با اختصاص بنزین سفر داده شد

کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی پیشنهاد ایجاد فرصت سفر همگانی بعد از بحران کرونا و تشویق مردم به سفر در اعیاد فطر و قربان با ملحوظ کردن بنزین سفر را به هیات دولت ارائه داد.

در دومین نشست کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی در خصوص پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، اعضای این کمیته در خصوص ایجاد فرصت سفر همگانی و تخفیف هتل‌ها و تأسیسات گردشگری در سراسر کشور به توافق رسیدند و این پیشنهاد برای تصویب به‌همراه دیگر مصوبات کمیته از سوی علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس ستاد ملی مدیریت کرونا ارسال شد.

در این نشست که به میزبانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ورزش و جوانان، راه و شهرسازی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (سازمان حج و زیارت) و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا و معاونت‌های این وزارتخانه برگزار شد، موضوعات مختلف مرتبط با حوزه گردشگری در شرایط شیوع بیماری کرونا مورد بررسی قرار گرفت.

تشدید ایران‌هراسی به بهانه کرونا ممنوع

در ابتدای این نشست ولی تیموری معاون گردشگری کشور و دبیر کمیته با اشاره به ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای کنترل و کاهش آسیب‌های بیماری کرونا با همکاری دستگاه‌های مسئول بر ضرورت هوشیاری دستگاه‌ها برای جلوگیری از سو استفاده برخی کشورها برای تشدید ایران‌هراسی به بهانه بیماری کرونا و خدشه‌دار کردن خصلت مهمان‌نوازی ایرانیان تاکید کرد و رعایت اصول اخلاقی و اخلاق حرفه‌ای را در مواجهه با هموطنان و حتی مبتلایان احتمالی به بیماری کرونا لازم و ضروری دانست.

او همچنین اعلام کرد که پیشنهادهای اقتصادی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای جبران خسارات واحدهای و اماکن عمومی که به معاونت اقتصادی ریاست جمهوری ارسال شده، در آن نهاد در دست بررسی قرار گرفته که امیدواریم منتج به تصمیم‌های خوبی شود.

تعطیلات عید فطر و قربان، فرصت سفر همگانی

در ادامه این جلسه، اعضای کمیته مصوب کردند که به‌دنبال ابلاغ پروتکل‌های مربوط به پیشگیری و کنترل بیماری کرونا نظارت‌های لازم برای اجرایی شدن آنها در واحدهای تابعه و تحت پوشش دستگاه‌های عضو کمیته انجام پذیرد، همچنین ایجاد فرصت سفر همگانی بعد از دوره بحران بیماری کرونا و تشویق مردم به سفر در اعیاد فطر و قربان با ملحوظ کردن بنزین سفر و تخفیف در هزینه‌های سفر مانند تور، اقامت، پذیرایی و… به‌عنوان پیشنهاد این کمیته به هیئت دولت ارائه شود.

ضمن این‌که با توجه به اعلام آمادگی پلیس اماکن عمومی ناجا برای انجام امور مربوط به ضدعفونی، تأسیسات گردشگری، مقرر شد جزئیات کار سریعاً بررسی و برای اجرا به دبیرخانه کمیته اعلام شود.

توقف فعالیت تأسیسات گردشگری که به دلیل کمبود اقلام بهداشتی و ضدعفونی، امکان رعایت پروتکل‌های پیشگیری و کنترل کرونا را ندارند، تا عادی شدن شرایط، اقدامات لازم برای جبران آسیب‌های مربوط به شیوع بیماری کرونا در تأسیسات گردشگری و ورزشی و حمل‌ونقل و اماکن زیارتی تا حصول نتیجه و لغو مراسم نوروزگاه‌ها با توجه به ضرورت اتخاذ تدابیر احتیاطی لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا از دیگر مصوبات این کمیته است.

همچنین در این جلسه مصوب شد، دستگاه‌های عضو برنامه‌هایی را برای پر کردن اوقات فراغت مردم، برنامه‌ریزی و به اجرا درآورند که از آن جمله می‌توان به گردشگری مجازی و ورزش‌های خانگی در محیط منازل و همچنین لیگ بازی‌های رایانه‌ای و ادعیه و زیارت‌های مجازی و… اشاره کرد.

اعضای این کمیته تصویب کردند که دستگاه‌های عضو، با اتخاذ تدابیر لازم مراجعات حضوری مردم را به حداقل ممکن کاهش دهند. در همین راستا مقرر شد تمدید مجوزها و پروانه‌های فعالیت ذی‌نفعان به پایان اردیبهشت ماه موکول شود و تا آن تاریخ مجوزهای موجود، معتبر قلمداد شود.

در ادامه این نشست همچنین گزارش اقدامات دستگاه‌ها در زمینه پیشگیری و کنترل شیوع بیماری کرونا، همکاری پژوهشکده‌های وزارتخانه‌های علوم و بهداشت برای سرعت‌بخشی به تولید مواد، اقلام و ملزومات ضدعفونی کننده محیط‌های عمومی و اهتمام به آموزش از طریق فضاهای مجازی و نیز همکاری صدا و سیما در برگزاری گردشگری مجازی در موزه‌ها و جاذبه‌های تاریخی با همکاری معاونت میراث‌فرهنگی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار