دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳

Monday, 15 July , 2024

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح: مقتدرانه در برابر تهدیدات ایستادیم

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت:در سال ۹۸ با مشکلات، تحریم ها و نیت آمریکا برای براندازی نظام مواجه بودیم اینها در حالی است که در هر برهه ای به موقع به آنها پاسخ دادیم و مقتدرانه در برابر تهدیدات ایستادیم.

سرلشکر پاسدار محمدباقری در بیست و چهارمین همایش سراسری فرماندهان، معاونان و مدیران ناجا (ویدئو کنفرانس)، اظهارداشت: یاد و خاطره امام راحل، شهیدان انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، شهدای عرصه امنیت به ویژه شهیدان نیروی انتظامی را گرامی می داریم.

وی افزود: همچنین یاد و خاطره شهید بزرگوار اسلام و انقلاب سردار سپهبد “حاج قاسم سلیمانی” که حق بزرگی بر گردن ملت ایران از منظر تامین امنیت و سربلندی کشور دارند را نیز گرامی می داریم؛ مردم در مراسم بدرقه پیکر ایشان و همراهانشان نشان دادند که قدردان خادمان خود هستند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ادای احترام و سلام دارم و خدمت تک تک فرماندهان، مدیران، کارکنان خدوم و پرتلاش نیروی انتظامی نیز سلام و خداقوت می گویم؛ خدا را شاکر هستم که فرصتی فراهم شد تا با ابتکار مناسب فرمانده نیروی انتظامی در این همایش سراسری که به شکل غیرحضوری و ویدئو کنفرانسی در حال برگزاری است، حضور داشته باشم و نکاتی را خدمت عزیزان تقدیم کنم.

سرلشکر باقری بیان کرد: در ابتدا، جا دارد از تلاش های همه عزیزان خدوم در نیروی انتظامی قدردانی کنم؛ حقیقتا نیروی انتظامی در همه سال ها، روزهای پرتلاش و رو به رشدی را تجربه کرده است اما سال ۹۸؛ سال خاصی برای کشور و نیروی انتظامی بود.

وی اضافه کرد: سال ۹۸ از حیث حوادث طبیعی در کشور و ماموریت های دیگر سال خاصی برای نیروی انتظامی بود و ناجا چه از حیث حوادث طبیعی که در کشور اتفاق افتاد و چه از جهت ماموریت هایی که به اقتضاء زمان در سال گذشته پیش آمد توانست به خوبی نقش آفرینی کند؛ در مسئله غیرمترقبه شیوع ویروس کرونا در کشور نیز نیروی انتظامی توانست به خوبی ایفای نقش کند.

سرلشکر باقری یادآور شد: نیروی انتظامی در اجرای ماموریت های برنامه ریزی و طراحی شده از قبل، کاملا آماده، پابه کار و با مدیریت مناسب وارد میدان عمل شد این در حالی است که باید بگویم این نیروی خدوم و پرتلاش در ماموریت های غیرمترقبه و غیرقابل پیش بینی شده نیز عملکرد خوبی داشته است.

*نیروی انتظامی در اجرای ماموریت ها سربلند است

وی مطرح کرد: احتمال وقوع سیل در ابتدای سال ۹۸ را کسی نمی داد و یا شیوع ویروس کرونا در اواخر سال پیش بینی نشده بود اما نیروی انتظامی با انعطاف مناسب، چابکی کامل، مدیریت کارآمد و حضور به موقع در صحنه توانست در اولین لحظات و پیش از سایر ارگان ها، سخت ترین ماموریت ها را بر عهده بگیرد و در اجرای آنها سربلند باشد که این رویکرد نیروی انتظامی نیز جای قدردانی دارد.

*هیچ چیز نمی تواند در برابر سازمان جهادی و مدیریت انقلابی مانع ایجاد کند

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به روند برگزاری بیست و چهارمین همایش سراسری فرماندهان ناجا به صورت ویدئو کنفرانس، ادامه داد: با ابتکار عمل شاهدیم که در این جلسه ویدئو کنفرانسی بیش از ۱۲۰۰ نفر در بیش از ۱۰۰ نقطه و به شکل بر خط امکان حضور و بهره مندی از جلسه را دارند که بیانگر این است علی رغم کاستی ها و مشکلات هیچ چیز نمی تواند در برابر سازمان جهادی و مدیریت انقلابی ایجاد مانع کند بلکه می تواند باعث اتفاقات، پیشرفت ها و اجرای مناسب تر ماموریت ها شود.

عالی ترین مقام ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: از تلاش های معاونت فاوای ناجا به جهت برگزاری چنین جلسه ای قدردانی می کنم و باید بگویم معاونت فاوا ناجا همواره جزء موفق ترین فاواهای نیروهای مسلح بوده است.

سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: نیروی انتظامی در سال ۹۸ علاوه بر ماموریت های جاری، ماموریت های بزرگی را بر عهده گرفت و با گسترش بی نظیر خود در سراسر کشور و سطح جغرافیایی توانست امور و ماموریت هایش را پیش ببرد.

*مردم قدرشناس این امنیت پایدار و کارآمد هستند

وی افزود: از اولین نقطه مرزی، عزیزان مان در مرزبانی با هوشیاری، آمادگی و توانمندی بالا در برابر شرارت ها، قاچاقچیان، ناامنی ها و … ایستاده اند و ماموریت های ذاتی خود را انجام داده و به شایستگی از مرزها حفاظت و صیانت می کنند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: از طرفی پرتلاشان نیروی انتظامی در جاده ها، یکایک شهرها، کلان شهرها، روستاها و نقطه به نقطه کشور تامین نظم و امنیت را عهده دار هستند.

وی گفت: ناجا علاوه بر امور تخصصی مختلفی که در حیطه ماموریت های ذاتی و قانونی دارند، ماموریت های دیگری  نیز در طول سال به نیروی انتظامی افزوده می شود و با این حال این نیرو به خوبی در تامین امنیت پایدار نقش آفرینی می کند، البته که مردم قدرشناس این امنیت پایدار و کارآمد هستند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح اضافه کرد: ما انسان ها نوعا تا زمانی که غرق نعمتی هستیم، قدر آن را نمی دانیم، در مسئله شیوع ویروس کرونا یکایک مردم جهان و کشور قدر سلامت را دانستند و تا حدی متوجه اهمیت این موضوع شدند و در حوادث و گرفتاری ها، مردم نیز به خوبی قدر امنیت را می فهمند.

وی گفت: باید بدانیم این امنیت پایدار و کارآمد در کشور موضوع ساده ای نیست و با تلاش و جانفشانی های نیروهای مسلح از جمله نیروی انتظامی به دست آمده است.

*کشور ما در اوج امنیت به سر می برد

وی با اشاره به وجود برخی ناامنی ها در بعضی از کشورهای پیرامونی و همسایه، خاطر نشان کرد: برخی از اخبار ناامنی در کشورهای پیرامونی را در تلویزیون و اخبار می بینیم، در خیلی از کشورهای پیرامونی و همسایه ، مردم می گویند وقتی از منزل قصد خروج داریم وصیت نامه می نویسیم و یا زمانی که فرزندانمان به قصد مدرسه از منزل خارج می شود نمی دانیم که آیا سالم به منزل بازمی گردد یا خیر ؟!

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد:این اتفاقات در حالی است که به لطف خداوند و تلاش نیروهای مسلح، امنیت مطلوبی در کشور داریم و بحمداله کشور ما در اوج امنیت به سر می برد و نیروی انتظامی در همه سطوح و جغرافیا در حوزه تامین نظم و امنیت مسئولیت را عهده دار است و به نحو احسن کار می کند که جای قدردانی دارد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور مطرح کرد: از آغازین ساعات شیوع این ویروس در کشور یعنی از اولین ساعاتی که مشخص شد این ویروس به کشور وارد شده و احتمال همه گیری دارد، نیروی انتظامی وارد عمل شد.

وی افزود:ناجا چه در مسئله کنترل شهرها و جاده ها و چه در مسئله مدیریت فضای مجازی و جلوگیری از شایعه پردازی و ایجاد ناامنی های روانی و از طرفی در برخورد با محتکران نیازمندی های اساسی مردم به خوبی عمل کرد این اقدامات در حالی صورت گرفت که این نیرو در مسئله امنیت مرزها و جلوگیری از ورود غیرمجاز اتباع بیگانه نیز عملکرد خوبی داشته است.

سرلشکر باقری بیان داشت: ناجا از طرفی به پاک سازی و گندزدایی معابر و نقاط آلوده پرداخت، همچنین درمان بیماران در بیمارستان های ناجا از دیگر اقدامات این نیروی پرتلاش بود.

*نیروی انتظامی ماموریت های ذاتی اش را حتی برای لحظه ای تعطیل نکرد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: علاوه بر تمام اقداماتی که برشمردم، نیروی انتظامی ماموریت های ذاتی اش را حتی برای لحظه ای تعطیل نکرد و تمام ماموریت های این نیرو به صورت شبانه روز در حال جریان است و همه ماموریت ها با چابکی و تلاش پیش رفت.

 مقام ارشد ستاد کل اعلام کرد: باید بگویم اقدامات ناجا در این برهه زمانی و در کنار انجام و اجرای ماموریت های ذاتی و قانونی، مسئله کوچکی نیست .

وی عنوان کرد: باید از تجربه مواجهه با ویروس کرونا استفاده کنیم چرا که این موضوع برای ما درس های زیادی به همراه داشت.

سرلشکر باقری تصریح کرد: شاید ما و سایر کشورهای جهان هرگز پیش بینی نمی کردیم با چنین پدیده ای با این سطح از اپیدمی مواجه شویم، حتی در زمان جنگ جهانی جنگ اول و دوم نیز شرایط این گونه نبود که تمام جهانیان درگیر یک موضوع واحد و مشترک شوند و یا در زمان بیماری های واگیردار گذشته، این چنین گستردگی را شاهد نبودیم و محدود به برخی کشورها و قاره ها بود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: بیماری کرونا سطح گسترده ای دارد و به گونه ای توسعه پیدا کرد که همه جهان درگیر شد؛ تمام اجتماعات جهان را به تعطیلی کشاند و رفتارهای مردم با تغییرات اساسی مواجه شد به گونه ای که این ویروس مردم را برای مدت قابل توجهی خانه نشین کرد و فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … را به تعطیلی کشاند و شرایط خاصی را همه کشورهای جهان تجربه کردند.

سرلشکر باقری با طرح این سوال که این حادثه و حوادثی مشابه چه تاثیری در نحوه اجرای ماموریت های سازمان های نیروهای مسلح از جمله ناجا دارد؟ خاطر نشان کرد: آیا ساختار و سازمان دهی ما اعم از نیروی انسانی ، آموزش ، تجهیزات و … متناسب با چنین پدیده ای است یا نیاز به اصلاح دارد ؟

وی ادامه داد: حتما باید در ساختار و سازمان دهی های اشاره شده بازنگری هایی کنیم یعنی توان، آمادگی، آموزش ، تمرین و … ما در انجام وظایف و ماموریت ها در بخش های مختلف باید متناسب با پدیده ها باشد .

عالی ترین مقام مسئول در ستاد کل نیروهای مسلح اذعان کرد: یکی از تاثیرات بزرگ این حادثه، توجه و بهره برداری از فضای مجازی بود در واقع در این چنین شرایطی بهره برداری از فضای مجازی به شدت توسعه پیدا کرد اما این سوال پیش می آید که آیا ما فرهنگ استفاده از فضای مجازی در این سطح را داریم؟ یا با چه آسیب هایی مواجه هستیم ؟ بدخواهان و مجرمان چه ترفندها و روش های جدیدی را در این شرایط به کار می گیرند .

سرلشکرباقری تاکید کرد: در چنین شرایطی باید هر موضوعی را پیش بینی و پیشگیری کنیم و امنیت فضای مجازی را بهتر از گذشته تامین نماییم چرا که تامین آرامش روانی مردم بسیار حائز اهمیت است و باید با جدیت این امور را دنبال کنیم.

وی به تلاش ناجا در این خصوص پرداخت و گفت: در این برهه زمانی نیروی انتظامی نیز به خوبی عمل کرد و بسیاری از سایت ها و مجرمان سایبری مورد برخورد ناجا قرار گرفتند و در موارد متعددی برخورد انضباطی و قضائی صورت گرفت اما باید بگویم لازم است در هر شرایطی آماده باشیم.

وی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به نیروهای مسلح مبنی بر تشکیل قرارگاه بهداشتی امام رضا (ع)، یادآور شد: فرماندهی معزز کل قوا در امر تشکیل قرارگاه بهداشتی امام رضا (ع) توسط نیروهای مسلح فرمودند:”این را به عنوان یک رزمایش دفاع بیولوژیک در نظر بگیرید” و واقعا نیروی انتظامی در عمل به این دستور، چنین رویکردی داشت.

این مقام عالی نیروهای مسلح اضافه کرد: این رزمایش ویژگی ها، سطوح، ابعاد و لایه های مختلفی دارد و نیروی انتظامی با تجربه گرانسنگی که در جریان رزمایش به دست آورده حتما در برنامه های سال ۹۹ این تجربیات را به کار بگیرد به گونه ای که بداند با چه تغییر و تحولی می تواند در این فرآیندها ارتقاء یابد.

*قدردانی از زحمات کادر پزشکی، درمانی و بهداشتی نیروی انتظامی

سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در اینجا لازم می دانم از زحمات کادر پزشکی، درمانی و بهداشتی نیروی انتظامی نیز قدردانی کنم.

 وی تصریح کرد:در کنار تلاش همه فرماندهان و کارکنان ناجا، کادر درمانی نیروی انتظامی نیز عملکرد خوبی داشت از طرفی برای بیماران مبتلا آرزوی بهبودی و سلامتی دارم و برای عزیزانی که جان عزیزشان را در جریان ماموریت ها از دست دادند و شهید شدند نیز طلب مغفرت و آمرزش از درگاه خداوند متعال می کنم.

وی اضافه کرد: آمارها نشانگر این است که در مجموعه سازمان های نیروهای مسلح از جمله نیروی انتظامی با توجه به وجود فرهنگ، آگاهی و مراقبت بیشتر، درصد کمتری به این بیماری مبتلا شدند و بیماران بستری شده در بیمارستان های نیروهای مسلح از جمله بیمارستان های ناجا درصد کمتری از فوتی ها و از طرفی درصد بالاتری از بهبود یافتگان را نسبت به سایر سازمان ها داشته اند .

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: این واقعیت است که کشور ما و همه جهان درگیر این ویروس هستند و به نوعی باید با این ویروس خو بگیریم و کنار بیاییم.

سرلشکر باقری ادامه داد:ممکن است در فصل تابستان شیوع این بیماری  قدری کاهش یابد اما بر مبنای نظر وزارت بهداشت و متخصصان امکان دارد در پاییز و زمستان اپیدمی ویروس کرونا توسعه یابد بنابراین لازم است که ما خودمان را برای روزهای آینده به صورت حداکثری آماده کنیم و از فرصت باقی مانده بهار و به ویژه تابستان به عنوان فرصت استثنایی در سال ۹۹ در بخش های مختلف از جمله آموزش بهره ببریم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: باید از روزهای تابستان به قدر کفایت برای موضوعاتی چون انجام آموزش، تمرینات، برگزاری رزمایش ها و … با رعایت پروتکل های بهداشتی استفاده کنیم چون ممکن است در پاییز و زمستان مجددا گرفتار شویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت منطقه و تهدیدات پیرامونی پرداخت و گفت: سال ۹۸ در ادامه تهدیدات سال ۹۷ برای ملت ایران و منطقه بود؛ آمریکای بدعهد و جنایتکار اعلام خروج از برجام را کرد و تمام تعهدات را کنار گذاشت و با وجود بدعهدی آمریکا و علی رغم همه تحریم ها و فشارهای اقتصادی و … ملت ایران در مسیر خود به خوبی پیش رفت و راهبرد مقاومت را به صورت فعال هدایت کرد.

سرلشکر پاسدار “محمد باقری” خاطر نشان کرد: ما در سال ۹۸ در کنار مسئولیت های ذاتی، با تمام قوا در زمان وقوع بلایا به کمک دولت و مردم آمدیم و از طرفی با وجود همه تهدیدات به نحو احسن ماموریت هایمان را پیش بردیم و در اجرای فرآیند محور مقاومت، اقدامات موثری نیروهای مسلح داشتند که دفاع جانانه از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی یکی از اقدامات اساسی ما بود.

وی ادامه داد: پهپاد متجاوز به مرزهای هوایی ما مورد هدف قرار گرفت و شناور متخلف انگلیسی را تصرف و توقیف کردیم و پس از ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید “حاج قاسم سلیمانی” ، پایگاه عین الاسد مورد هدف قرار گرفت. توطئه و تهدیدات فراوانی را در طول سال ۹۸ خنثی کردیم و امنیت پایداری برای کشور به ارمغان آوردیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: بازدارندگی در برابر دشمنان خونخواری چون آمریکا و رژیم صهیونیستی مسئله کوچکی نیست؛ کشورهایی که به جای رسیدگی به مردمشان، منابع و امکاناتشان را صرف جنگ افروزی می کنند در تمام سال ها جرات و جسارت تجاوز به کشور ما را نداشتند و ندارند و در مقابل هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد قدرت حمله به ما را نداشتند و این بیانگر قدرت بازدارندگی و  توان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید “حاج قاسم سلیمان”ی توسط آمریکا ادامه داد: این اقدام مذبوحانه و منفعلانه از جانب دشمن بود اینکه فردی مهمان کشوری دیگر باشد و این چنین مورد ترور قرار بگیرد اقدام شجاعانه ای نیست بلکه ترور مذبوحانه است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: نیروهای مسلح ما پاسخ مناسبی دادند و مردم عراق و محور مقاومت نیز پاسخ محکمی به این ترور مذبوحانه دادند به گونه ای که اخراج نظامیان آمریکا در مجلس عراق تصویب شد، که این مسئله کوچکی نیست .

سرلشکر باقری ادامه داد: پس از ترور سپهبد شهید “حاج قاسم سلیمانی” و همرزمانش ، موضوع تصویب اخراج نظامیان آمریکا از عراق دنبال شد و دولت عراق به دنبال اجرای این مصوبه است و ان شاء الله محور مقاومت نیز تحقق این مصوبه را دنبال می کند.

عالی ترین مقام ستاد کل نیروی های مسلح ادامه داد: در سال ۹۸ با مشکلات، تحریم ها و نیت آمریکا برای براندازی نظام مواجه بودیم اینها در حالی است که در هر برهه ای به موقع به آنها پاسخ دادیم و مقتدرانه در برابر تهدیدات ایستادیم؛ در همه برهه ها نحوه پاسخ ما پیرو تدبیر و فرمایش رهبری مبنی بر این بود که در برابر تهدیدات به معنای واقعی صبر، ایستادگی، مقاومت، مقابله و پیشبرد ماموریت ها به نحو احسن دنبال شود ما نیز این رویکرد و امر فرماندهی معزز کل قوا را دنبال کردیم و این راه را ادامه خواهیم داد.

وی یادآور شد: مردم نیز به خوبی نشان دادند که دشمنان را می شناسند و در برابر توطئه های آنها ایستادگی می کنند.

وی گفت:در سال گذشته رفتار و منشی که مردم در مراسم تشییع و بدرقه پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانشان از خود نشان دادند، بیانگر این بود که پایبند به انقلاب و ارزش ها هستند ، در این مراسم از همه سلیقه های سیاسی به خیابان ها آمدند و فریاد مقاومت سردادند و بر تداوم راه شهیدان و انقلا ب اسلامی تاکید کردند.

*نیروی انتظامی در مسیر رشد و ارتقاء با فرماندهی سردار “اشتری”

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرماندهی سردار “حسین اشتری” در نیروی انتظامی اظهار کرد: پنج سال است که برادر عزیز سردار “حسین اشتری” به عنوان فرمانده مقتدر نیرو از جانب فرماندهی کل قوا منصوب شده و در حال انجام وظیفه هستند و در تمام این سال ها نیروی انتظامی در مسیر رشد ، ارتقاء و بهبود ماموریت ها را اجرا کرده و با گذشت زمان، تسلط ایشان و همراهی شما فرماندهان و کارکنان زحمتکش و خدوم اجرای ماموریت ها بهتر و شاخص های کیفی بهبود یافته است.

این مقام ارشد نیروهای مسلح یادآور شد: دیدید و شنیدید فرمانده محبوب کل قوا فرمودند خداوند متعال ، قدرت و توان را دروجود انسان مومن گذاشته که حرکت رو به رشد او پایان نداشته باشد ، امروز در نیروی انتظامی روال رشد و پیشرفت را شاهدیم اما تا نقطه ایده آل راه زیادی مانده است.

*نیروی انتظامی پا به کار، آماده ، توانمند و در کنار ملت است

وی با بیان اینکه حرکت مخلصانه ، همکاری و تعامل را در پیشبرد ماموریت های ناجا شاهدیم اذعان کرد: در سال ۹۸ منوال ماموریت ها را با مدیریت صحیح و تلاش پرسنل شاهد بودیم ، ماموریت نیروی انتظامی در سیل، در راهپیمایی بزرگ اربعین، تشییع پیکر شهیدان، ناامنی های آبان ماه ، برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در امنیت ، برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن و … به خوبی انجام شد و دهها  ماموریت کوچک و بزرگ نشان داد که پای کار، آماده، توانمند و در کنار ملت است.

سرلشکر باقری با اشاره تعامل نیروی انتظامی با سایر دستگاه ها و سازمان ها اشاره کرد: امروز شاهد ارتقاء تعامل ناجا با سایر دستگاه ها به ویژه قوای سه گانه، قوه قضائیه و نیروهای مسلح هستیم.

سرلشکر باقری اعلام کرد: در واقع تعامل ناجا با قوای سه گانه ، قوه قضائیه و نیروهای مسلح در اوج است و در نیروی انتظامی فرماندهان با برادری ، رفاقت در کنار انضباط، فرمانبری و رعایت سلسله مراتب امور را پیش می برند و این از امتیازات مهمی است که به اذعان بازرسان و ناظران ما در طی مشاهداتشان رسیده اند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر تداوم تعاملات ناجا با سایر سازمان ها ادامه داد: بر این رویکرد تعاملی و برادری تاکید می کنم البته با عطف به امر فرماندهی معزز کل قوا ، همه ارگان ها مسئول هستند به نیروی انتظامی کمک کنند و بایستی ناجا نیز در تعاملات این رویکرد را داشته باشد.

وی با اشاره به لزوم تعامل نیروی انتظامی با قوه قضائیه ادامه داد: حضور آیت الله رئیسی به عنوان عزیزی پای کار، جوان، پرتلاش و باسابقه و تجربه در قوه قضائیه فرصت مغتنمی برای تعاملات بیش از پیش ناجا با قوه قضائیه است.

وی افزود:از طرفی اصلاح برخی قوانین و بازنگری در آنها برای رفع موانع بر سر راه نیروی انتظامی، نیازمند تعاملات بیش از پیش این نیرو با مجلس است.

*مقابله با قاچاق نیازمند تجهیزات به روز است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مقابله با قاچاق خاطر نشان کرد: این فرآیند نیازمند تجهیزات به روز است و باید ناوگان خودرویی ، شناوری و سایر امکانات ناجا به روز باشد و معتقدیم که نیروهای مسلح از این حیث باید به این نیرو کمک کنند.

*روحیه اجتماعی و مردم داری در نیروی انتظامی وجود دارد

وی ادامه داد: امروز روحیه اجتماعی و مردم داری در نیروی انتظامی وجود دارد و ناجا نسبت به سنوات گذشته این رویکرد را در خود تقویت کرده است و همچنان تقویت می کند؛ سرمایه اجتماعی ناجا، مردم هستند و شاهدیم که این سرمایه اجتماعی بیش از گذشته است و باید همچنان رو به رشد باشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: باید همواره مراقب حال و شرایط مردم باشیم و سعی در خدمتگزاری بهینه به مردم داشته باشیم به گونه ای که نقش پدری، برادری و دلسوزانه مان را نسبت به چنین مردم فداکار و دلسوزی به خوبی ایفا کنیم.

وی ادامه داد:در کنار احساس دلگرمی که مردم به نیروهای مسلح دارند مجرمان باید از پلیس احساس ترس و وحشت داشته باشند به گونه ای که همه مجرمان بدانند که در رصد پلیس هستند.

*برخورد با مفسدان اقتصادی؛ یکی از اقدامات ارزشمند ناجا

عالی ترین مقام مسئول در ستاد کل نیروهای مسلح در تشریح سایر اقدامات ارزشمند نیروی انتظامی خاطر نشان کرد: یکی از کارهای ارزشمند ناجا در طی سال های اخیر به ویژه سال گذشته برخورد با مفسدان اقتصادی بود ؛ که این کار بسیار ارزشی بود و بسیاری از مفسدان را به دام انداخت و حقوق ملت را بازگرداند .

وی با تاکید بر لزوم تداوم برخورد پلیس با مفسدان اقتصادی، عنوان کرد: نباید کسی به خودش جرات دهد که با ظاهری حق به جانب به حقوق ملت تعدی کند و برخورد با چنین افرادی از وظایف ناجا است.

سرلشکر پاسدار محمد باقری مطرح کرد: مسئله حفظ اقتدار پلیس بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد، نیروی انتظامی روز به روز توسعه پیدا کرده بنابراین ابعاد اقتدار این نیرو نیز باید رشد کند و این مهم از لباسی که یک نیروی پلیس بر تن می کند تا آموزش، فرهنگ برخورد با مردم، تجهیزات و … باید ظهور و بروز داشته باشد.

وی اضافه کرد: برخورد با جرایمی چون سرقت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که وقوع این جرم در امنیت روانی مردم بسیار تاثیرگذار است و بایستی به جد با سرقت مبارزه و مقابله شود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: جرایم سایبری روز به روز در حال توسعه است و ما نیازمند توسعه و تقویت پلیس فتا هستیم و لازم است همه پلیس ها در بخش های مختلف به فراخور ماموریت به فضای مجازی و ابزار آن مسلط باشند.

وی افزود: در سال ۹۸ به لطف پروردگار مصوبه ارزشمندی در مورد فرماندهی مرزبانی ناجا داشتیم ، چرا که مرزبانی ماموریت چشمگیر و قابل توجهی دارد و دفاع و حفظ حقوق مرزی بر عهده مرزبانی است.

سرلشکر باقری ادامه داد: مرزبانان در سخت ترین شرایط در دورترین نقاط مشغول خدمت هستند بنابراین ساختار مناسبی برای مرزبانی در راستای تقویت آن تعریف و تدوین و ابلاغ شد.

*لزوم توسعه و تقویت تجهیزات فرماندهی مرزبانی

سرلشکر باقری بر لزوم توسعه و تقویت تجهیزات فرماندهی مرزبانی به ویژه از حیث امکانات الکترونیکی و ارتباطی تاکید کرد و گفت: در کنار توسعه انسانی ، تقویت مرزبانی از حیث تجهیزات بسیار حائز اهمیت است و باید به این مهم توجه ویژه ای شود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به شعار سال با عنوان “جهش تولید” خاطر نشان کرد: پلیس امنیت اقتصادی ناجا و گمرک در برخورد با قاچاق ، کمک به تولید کشور و رونق آن نقش اساسی دارند و درفرآیند مبارزه با قاچاق مسئولیت اصلی با ناجا است و این ماموریت باید به نحو احسن انجام شود.

*مبارزه با مواد مخدر و انسداد مرزها باید با جدیت دنبال شود

وی تاکید کرد: مبارزه با مواد مخدر و انسداد مرزها باید همچنان با جدیت دنبال شود و به سمت بهبودی و ارتقاء در کشفیات مواد مخدر پیش رود.

سرلشکر باقری در ادامه بر لزوم توسعه و تقویت یگان های ویژه ناجا ، یگان امداد ، پلیس امنیت ، فاوا ناجا و سایر رده ها تاکید کرد و افزود: نیروی انتظامی تنها سازمانی است که توسعه منابع انسانی را در آن لحاظ کرده ایم اما در کیفیت نیروی انسانی تاکید می کنم.

وی تاکید کرد:جذب نیروی انسانی انقلابی ، اصیل ، ولایی، متعهد و با دانش از اولویت ها است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: کیفیت نیروی انسانی بسیار حائز اهمیت است و ان شاء الله نیروی انتظامی با اخوتی که با سازمان بسیج دارد بتواند زمینه جذب بهترین نیروها را فراهم کند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به آموزش و مهارت محوری، خاطر نشان کرد: روند آموزش و مهارت محوری در نیروی انتظامی نسبت به گذشته بهتر شده است اما تا رسیدن به پلیس در تراز انقلاب فاصله داریم و انتظار است که این مسیر با قدرت و سرعت بیشتری و البته با دقت طی شود.

سرلشکر پاسدار محمد باقری با اشاره به اهمیت اشراف اطلاعاتی یادآور شد: بسیاری از اقدامات نیروی انتظامی مستلزم اشراف اطلاعاتی است بنابراین تمرکز ناجا در این حوزه باید توسعه و تقویت یابد.

وی تقویت موضوعات فاوایی و تجهیزات فنی را نیز حائز اهمیت دانست و گفت: البته در این حوزه نیز وضعیت نسبت به گذشته بهبود داشته است و از آنجایی که این موضوعات پایه رشد همچنان باید مورد توجه قرار بگیرد .

سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم توجه به همتا پروری، شایسته گزینی، جانشین پروری و شایسته پروری تاکید کرد و گفت: بحمداله بر مبنای سامانه و سازوکاری که در ناجا شکل گرفته شاهد تحقق این مهم در ناجا هستیم اما معتقدم که این روند همچنان باید با جدیت دنبال شود.

*قدردان زحمات کارکنان خدوم نیروی انتظامی هستم

عالی ترین مقام ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه توجه به خانواده کارکنان را نیز توصیه و خاطر نشان کرد: لازم می دانم از یکایک خانواده های کارکنان ، همسران، فرزندان ، پدران و مادرانشان قدردانی کنم.

وی افزود: از طرفی قدردان زحمات کارکنان خدوم نیروی انتظامی نیز هستم؛ توجه به خانواده ها و رسیدگی به آنان از توصیه ها و تاکیدات همیشگی ما می باشد. بنابراین نباید از رسیدگی به خانواده کارکنان خدوم ناجا غافل شد.

سرلشکر پاسدار محمد باقری، سازمان عقیدتی سیاسی ناجا را یک بازوی قدرتمند در کنار فرماندهان معرفی کرد و گفت: شما فرماندهان بازوی قدرتمندی در کنار خود دارید و امروز با مدیریت مجاهدانه حجت الاسلام و المسلمین “سیدعلیرضا ادیانی” در این سازمان باید از فرصت بهره ببرید ؛ فرصت خوبی داریم تا از عزیزان روحانی در ماموریت ها کمک بگیریم .

وی اضافه کرد: همه ما نیازمند بصیرت، آگاهی و ارتقاء معنویت هستیم و باید از فرصت باقی مانده شعبان و رمضان پیش رو حداکثر استفاده را ببریم و ان شا ء الله خداوند متعال مدد می کند ماموریت هایمان با اخلاص و معنویت انجام دهیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه سازمان حفاظت اطلاعات ناجا را نیز بازوی ارزشمندی معرفی کرد و گفت: سازمان حفاظت اطلاعات ناجا چون بازوی ارزشمند به آگاهی ما کمک می کند و امروز سردار “محسن فتحی زاده” از مدیران ارزشمند و باسابقه ناجا در مسئولیت ریاست حفاظت اطلاعات ناجا ایفای نقش می کند و قدردان زحمات ایشان و همکارانشان هستیم.

*اظهار رضایت رهبری از پیشرفت های ناجا

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهار رضایت فرماندهی معزز کل قوا (مدظله العالی) از نیروی انتظامی خاطر نشان کرد: هر گاه در محضر مقام معظم رهبری بحث نیروی انتظامی را مطرح کردیم ، با رضایت معظم له مواجه شدیم و در شرفیابی فرماندهان نیروی انتظامی و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و … ایشان همواره قدردانی از زحمات ، تلاش ها و پیشرفت های ناجا را مطرح  و انتظاراتشان را نیز عنوان کردند و این اظهار رضایت سرمایه بزرگی برای نیروی انتظامی است.

گفتنی است بیست و چهارمین همایش سراسری فرماندهان ، معاونان و مدیران ناجا صبح امروز به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور سر لشکر پاسدار “محمد باقری”؛ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ، سردار “حسین اشتری”؛ فرمانده نیروی انتظامی، هیات رئیسه ناجا ، معاونان و روسای پلیس های تخصصی آغاز شد و در بیش از ۱۰۰ نقطه از سراسر کشور با حضور بیش از ۱۲۰۰ نفر از فرماندهان ناجا در نقاط مختلف، این همایش در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار