پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳

Thursday, 18 July , 2024

ثبت روز رودخانه کارون در تقویم شمسی در شورای فرهنگ عمومی مطرح شد

معاون استاندار خوزستان گفت: ثبت روزی در تقویم به نام رودخانه کارون در شورای فرهنگ عمومی مطرح شده و ما دنبال ثبت آن فقط به عنوان اسم در تقویم نیستیم بلکه به عنوان رویدادی که بتواند اعتبار زندگی و زنده بودن را برای رودخانه کارون حفظ کند، هستیم.

 هدف پیگیری مستقیم مسائل و مشکلات مردم راه‌اندازی  شده است و در سریع‌ترین زمان به پیگیری موارد اعلامی می‌پردازد

«ثبت روز نکوداشت کارون بزرگ» یکی از عناوینی بود که از طریق مخاطبان در سامانه فارس من به ثبت رسید که موضوع را پیگیری کردیم.

علی حسین حسین زاده  معاون سیاسی و اجتماعی استاندار خوزستان بعد از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگارا فارس در اهواز، در رابطه با ثبت روزی در تقویم شمسی به نام رودخانه کارون اظهار کرد: این مساله در شورای فرهنگ عمومی مطرح شده و ما  دنبال ثبت آن  فقط به عنوان اسم در تقویم نیستیم  بلکه به عنوان رویدادی که بتواند اعتبار زندگی و زنده بودن را برای  رودخانه کارون حفظ کند، هستیم.

وی با بیان اینکه رودخانه کارون نیز مانند کوه دماوند سنبلی از ایران بزرگ است، افزود: رودخانه کارون از قدیم به دلیل برخورداری از  ظرفیت گردشگری، محلی برای استفاده از گردشگری آبی به شمار می‌آید اما در چند سال اخیر به دلیل برخی بی‌مهری‌ها حال خوشی ندارد.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان با تاکید بر اینکه کارون زنده است و حق حیات دارد، گفت: حمایت و حفاظت از رودخانه کارون باید به صورت علمی اجرا شود تا بتوانیم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

حسین‌زاده  با تاکید بر حفاظت از رودخانه کارون گفت: انتظار می‌رود هر گونه  ساخت و سازی که در حریم و بستر رودخانه کارون صورت گرفته باشد وزارت نیرو  به دستگاه قضائی معرفی کند تا دادگاه بتواند حکم تخریب صادر کند.

وی با بیان اینکه حفظ طبیعت برطرف کننده بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه خواهد بود، گفت: حفظ و مراقبت از این رودخانه بزرگ می‌تواند زمینه اشتغال را در بخش‌های مختلفی به ویژه صنعت گردشگری فراهم کند.

حسین‌زاده  لایروبی نشدن و اجرای  طرح‌های انتقال آب  رودخانه کارون را ازچالش‌های جدی این رودخانه عنوان کرد، و افزود: با ساخت صنایع آب بر در فلات مرکزی و انتقال آب از سرشاخه رودهای خوزستان، این استان را دچار مشکل می‌کند.

وی با انتقاد از رهاسازی بی رویه پساب های صنعتی، شهری و کشاورزی به این رودخانه، عنوان کرد:  این شرایط وضعیت نامطلوبی را از نظر آلودگی کیفی آب رودخانه به وجود آورده است و  نگرانی‌هایی را از نظر تخریب کیفی این منبع حیاتی ایجاد می‌کند.

حسین زاده با بیان اینکه تعیین روزی به نام  رودخانه کارون در تقویم کافی نیست و این اثر طبیعی باید ثبت جهانی نیز شود، گفت: امید وار هستیم با تعیین روزی برای نکو داشت رودخانه کارون  در تقویم بتوانیم مسائل و مشکلات مربوط به این رودخانه بزرگ را حل کنیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار