سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳

Tuesday, 23 July , 2024

آخرین وضعیت کرونا در خوزستان از زبان استاندار

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در برنامه زنده تلویزیونی آخرین وضعیت کرونا در استان را تشریح کرد.

، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در برنامه زنده تلویزیونی اظهار داشت: از ۱۰ هزار تستی که روزانه در کشور انجام می‌شود ۱۲۰۰ تست آن مربوط به خوزستان است و این رقم به زودی به ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ تست خواهیم رساند

وی ادامه داد: این نقطه قوت ماست که می‌توانیم تست بیشتری بگیریم و سریع‌تر بیماران و افراد آلوده را جدا نموده و قرنطینه خانگی کنیم.

شریعتی گفت: افرادی که نمونه آنها مثبت اعلام میشود و قرنطینه خانگی میشوند شاید بدون علائم و یا دارای علائم خفیف باشند اما لازم است شرایط قرنطینه را بپذیرند تا دیگران را آلوده نکنند و در عین حال با درمانهای حمایتی که دارند و استراحتی که خواهند داشت خودشان به سمت بحرانی شدن نخواهند رفت و جامعه کمتر آلوده خواهد شد.

وی ادامه داد: تعداد بیماران ما بیشتر سرپایی هستند اما به نسبت افراد بستری هم افزایش یافته است. در یک ماه اخیر تعداد بیماران ما سه برابر افزایش داشته اما افراد بستری ۶۰ درصد افزایش داشته است که افزایش قابل توجهی است

استاندار خوزستان افزود: این امر فشار بر کادر درمان و پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان در بیمارستان ها و درمانگاه ها را بیشتر و بیشتر خواهد کرد و آنها را هم خسته می‌کند و احتمال آلودگی آنها را بیشتر می‌کند

شریعتی گفت: خواهش می‌کنیم و اصرار داریم از مردم عزیز که در خانه بمانند و موارد خود مراقبتی را بیشتر رعایت کنند و جز در موارد ضروری از منزل خارج نشوند تا احتمال آلودگی به حداقل برسد.

وی ادامه داد: اگرچه هنوز شرایط پایداری داریم و تعداد تخت‌های ظرفیت‌سازی شده بیش از ۱۳۰۰ تخت است و تعداد تخت های اشباع شده ما ۷۲۰ تخت است و تعداد تخت های ویژه نیز بیش از ۲۰۰ تخت تدارک دیده شده و هم اکنون ۱۵۰ تخت آن اشغال است و حدود ۴۶ بیمار ما به دستگاه کمک تنفسی متصل هستند.

استاندار خاطرنشان ساخت: رشد بیماران ویژه ما آرام است و شتاب ندارد با این وجود شرایط فعلی برای ما هشدار است که اگر جدیت به خرج ندهید و مراقبت نکنیم و اگر به همدیگر تذکر ندهیم با طغیان بیماری و کمبود تخت های ویژه و دستگاههای کمک تنفسی روبرو خواهیم شد و ممکن است تلفات بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: هر روز شرایط را رصد می‌کنیم و تلاش میکنیم منحنی بیماری شتاب افسارگسیخته نگیرد و تا جای ممکن مسطح تداوم داشته باشد تا شرایط از دست ما خارج نشود.

شریعتی گفت: با تلاش‌های شبانه‌روزی مسئولان پزشکی و روسای بیمارستانها و کادر درمانی تا امروز توانستیم بیماری را کنترل کنیم و اجازه ندهیم که ما در بیمارستانها با شرایط بحرانی مواجه شویم اگر چه روند قابل کنترل است اما مستلزم این است که شما مردم هم همکاری کنید.

وی ادامه داد: این ویروس به سمت هر کسی ممکن است برود و تصور نکنید که در مقابل بیماری مقاومت دارید و این ویروس میتواند همه را در بر گرفته و درگیر می‌کند و ما باید با مقاومت و ایستادگی و رعایت و انجام دستورالعمل‌های بهداشتی به مدد الهی در کنار هم ویروس را شکست دهیم و این جز با یکپارچگی و انجام و رعایت دستورالعمل های بهداشتی و درمانی میسر نخواهد بود

استاندار خوزستان تاکید کرد: مردم رعایت کنند و جدی بگیرند چرا که تا امروز برای آن واکسن اختصاصی تولید نشده است و دارویی هم جهت درمان آن تهیه نشده است و هیچ راهی نداریم جز رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی و باید شما کمک و همراهی کنید و همراهی شما رعایت دستورالعمل ها است.

وی ادامه داد: با توجه به تبعات اجتماعی و پیامدهایی که کرونا ایجاد کرده است ما علی رغم میل باطنی تصمیم گرفتیم در برخی از شهرستان ها تا دوشنبه تعطیلی ادارات و اصناف را ادامه دهیم و فاصله گذاری را بیشتر کنیم و مدیریت رفت و آمد در شهرهایی که قرمز محسوب می شود برای کنترل بیشتر انجام دهیم.

وی افزود: شعب منتخب بانک‌ها نیز با پنجاه درصد پرسنل با درهای بسته صرفا برای کارهای عمومی و امور مربوط به دستگاه های اجرایی و شرکت ها فعالیت خواهند داشت و برای کارهای شخصی که امکان انجام آن از طریق اینترنت و موبایل و عابربانک است پذیرشی نخواهند داشت و خدماتی ارائه نمیدهند. بخش های تولیدی و عملیاتی نیز همچنان فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

وی با بیان اینکه دوشنبه شب مجددا شرایط را بررسی می‌کنیم و امیدواریم بازگشایی ادارات و اصناف را داشته باشیم گفت: تاکید میکنم هر زمان که به بازگشایی تصمیم گرفتیم صرفا اصنافی که در سامانه وزارت بهداشت ثبت نام کردند و مقید و متعهد به رعایت دستورالعمل های بهداشتی باشند اجازه بازگشایی دارند در غیر این صورت اجازه بازگشایی نمی دهیم.

شریعتی گفت: بر اساس پارامترهایی که سخت گیرانه محاسبه نمودیم و فراتر از شاخص های ملی در نظر گرفتیم هم اکنون ۱۶ شهرستان وضعیت قرمز دارند که از نظر شدت و گستردگی شیوع و موارد مثبت ابتلا در صد هزار نفر به ترتیب عبارتند از شهرستان های دزفول، باوی، کارون، اهواز، شوشتر، شوش، هفتکل، حمیدیه، مسجدسلیمان، خرمشهر، گتوند، هندیجان، رامهرمز، آبادان، دشت آزادگان و ماهشهر.

وی ادامه داد: همچنین شهرهای زرد ما شامل امیدیه، باغملک، رامشیر، اندیمشک و شادگان هستند البته اندیمشک و شادگان بین سفید و زرد هستند و شهرهای سفید نیز شامل لالی، هویزه، بهبهان، ایذه، اندیکا، آغاجاری و دهدز است.

استاندار خاطرنشان ساخت: فرمانداران و مدیران شهرهای قرمز باید تمام تمهیدات واقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند تا به سمت زرد شدن و پس از آن سفید شدن حرکت کنیم.

وی افزود: خوزستان حدود ۵ میلیون نفر جمعیت دارد که ۶.۲ درصد جمعیت کشور می شود و به صورت طبیعی انتظار می رود که حدود ۶ درصد مبتلایان و قربانیان کشور را نیز به خود اختصاص دهد اما تا امروز تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کرونا در خوزستان کمتر از این رقم است که نشان‌دهنده عملکرد موفق و خوب کادر درمانی ماست.

انتهای پیام

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار