جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳

Friday, 19 April , 2024

۱۴ طرح کلان عمرانی برای شهرستان کارون تصویب شد

معاون برنامه‌ریزی استاندار خوزستان از تصویب ۱۴ طرح کلان عمرانی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر ۷۲۰ میلیارد ریال در شهرستان کارون خبرداد.

نشست مدیران و مسئولان شهرستان کارون امروز با حضور دو نماینده، معاون برنامه ریزی استاندار خوزستان برای بررسی پروژه‌های مهم این شهرستان برگزار شد. در این جلسه پس از بررسی و کارشناسی فنی ۱۴ پروژه غیرفعال عمرانی فعال و همچنین ۲ طرح کلان اقتصادی تصویب شد که مجموع اعتبارات تخصیصی این پروژه‌ها بالغ بر ۷۲۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.
فرماندار کارون: تولید اشتغال پایدار اولویت شهرستان کارون است

فرماندار کارون در این جلسه با بیان برخی مشکلات شهرستان کارون پرداخت و اظهار داشت: در بحث چارت اداری مشکلات بزرگی در شهرستان کارون داریم. موضوع عدم وجود اداره کار همچنان به عنوان یکی از بزرگترین چالش‌های ما شمرده می‌شود که با توجه به اولویت تولید شغل پایدار فعالیت‌های اقتصادی شهرستان را تحت الشعاع قرار داده است.

سعید کعبی با بیان مشکلات برخی از پروژه‌های کلان شهرستان، بیان کرد: در پروژه آبزی‌پروری و شیلات پیوست اجتماعی آن لحاظ نشده بود و حالا نتیجه آن در شکل‌گیری معارض و نارضایتی‌های مردم بومی مشاهده می‌شود که البته در دولت مردمی و انقلاب معتقدیم از سرمایه‌گذاران باید به صورت کامل حمایت کرد و در کنار آن به حقوق بومیان توجه شود. لذا انتظار داریم شیلات در این زمینه موضع صریح بگیرد و با ارائه بانک اطلاعاتی با فرمانداری همراهی کند.

وی تاکید کرد: چرا کسی که برنامه ریزی می‌کند نظرات مردم بومی منطقه و حق و حقوقشان را لحاظ نمی‌کند؟ عدم توجه به این حقوق احساس تبعیض ایجاد می‌کند و منجر به شکل گیری معضلات اجتماعی می‌شود.

رئیس شورای اداری شهرستان کارون ادامه داد: شهرستان کارون از این جهت که کوت عبدالله یک دهستان بوده و بعد به شهرستان ارتقا یافت فاقد زیرساخت‌های لازم است و برای حل مشکلات آن نیاز است توجه ویژه به آن شود.

کعبی با بیان اینکه دولت برای جبران عقب‌ماندگی‌های کارون شب و روز نمی‌شناسد افزود: در ابتدای ورود ما به کارون طرح فاضلاب پیشرفت ۸ درصدی داشت که در این ۶ ماه با همت همه دست‌اندرکاران و با پیگیری مستمر در سطح فرمانداری و در سطح استان به پیشرفت ۴۸ درصدی رسیده است که اتفاق چشم‌گیری بوده است.

توجه ویژه دولت به طرح فاضلاب اهواز و کارون

در ادامه رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان بیان کرد: با توجه به اهمیت طرح فاضلاب اهواز و کارون برای دولت، اواخر سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد.

مهرداد نیکو بیان کرد: با وجود این اعتبارات انتظار داریم سرعت اجرای پروژه فاضلاب کم نشود و موانع تکمیل پروژه‌ها در برخی مناطق شهرستان سریعا رفع شوند.

وی در موضوع کمک به شهرداری کوت عبدالله بیان کرد: در بحث عوارض آلایندگی در کوت عبدالله تحول ایجاد شد که امیدواریم به خوبی مصرف شود. برای نمونه فقط در فروردین ماه امسال ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان عوارض آلایندگی به شهرداری کوت عبدالله ابلاغ شد که عدد قابل توجهی است.

این مقام مسئول ادامه داد: مجتمع آبزی پروری دو فاز دارد که فاز اول آن رو به اتمام است و فاز دوم با فاز اول متفاوت است و باید بیشتر کار توسط سرمایه گذاران پیش برود.

امام جمعه: مشکلات عمرانی و اقتصادی ما را از مشکلات فرهنگی غافل نکند

امام جمعه شهرستان کارون ضمن تاکید بر پروژه‌های عمرانی از عدم توجه به مشکلات فرهنگی انتقاد کرد و بیان کرد: توجه به مشکلات عمرانی و اقتصادی نباید ما را از توجه به مشکلات فرهنگی بازدارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خضیراوی با اشاره به نشست زمین در مصلای کوت عبدالله عنوان کرد: وضعیت نشست زمین در مصلای کارون بسیار خطرناک است و هر آن احتمال وقوع یک حادثه ناگوار وجود دارد.
وی تاکید کرد: مساجد و هیئات این منطقه انتظار حمایت دارند که حداقل برای برنامه تابستانه دانش‌آموزان در مساجد و برنامه‌های اوقات فراغت دچار مشکل نشوند.

برای حل مشکل اشتغال باید زیرساخت‌ها را حل کنیم

سید کریم حسینی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به کند شدن اجرای فاضلاب و آسفالت در کوت عبدالله اشاره کرد و گفت: نمی‌خواهم کارها و فعالیت‌های اداره آبفا را زیر سوال ببرم ولی همین امروز صبح قبل از منطقه بازدید میدانی داشتم وعده‌هایی که اواخر سال گذشته به بنده و فرماندار داده شده هنوز محقق نشده‌اند.

همچنین مجتبی یوسفی دیگر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در زمینه میدان میوه و تره بار گفت: طرح میدان و میوه و تره بار کارون چهار سال است توسط بخش خصوصی مطرح شده است، هم زمین از خودشان است و هم سرمایه و تنها معطل مجوز آن است که شایسته است در کمترین زمان مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان ضرورت تسریع در اجرای پروژه فاضلاب گفت: نباید کار به گونه‌ای پیش رود از چندین جبهه پروژه پیش رود ولی در آخر هیچ کدام به پایان نرسد.

یوسفی در موضوع اشتغال گفت: ما اگر بخواهیم مشکل اشتغال را در استان خوزستان و کشور حل کنیم که مشکل کلیدی کشور است موظف هستیم زیرساخت ها را حل کنیم. برای نمونه یکی موضوع شیلات و فاز دوم پرورش آبزیان که طبق اظهارات کارشناسان حدود پنج هزار شغل مستقیم ایجاد می کند، دوم مجتمع دامپروری، سوم میدان میوه و تره بار است که همچنان معطل مجوز مانده است، دیگر بازار ماهی. اینها تولید اشتغال پایدار میکند

وی خاطرنشان کرد: به خاطر معارضات نباید پروژه ها متوقف شود بلکه باید پیگیری قانونی کنند تا به حقوق خود دست یابد.

در پایان فرماندار کارون با اشاره به همراهی نمایندگان مجلس در کنار دولت بیان کرد: حضور و همراهی نمایندگان محترم مجلس در کنار دولت نقش بسزایی در اجرا و پیشرفت و تامین اعتبارات مورد نیاز داشته است که ثمره همدلی و وحدت است.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار