سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳

Tuesday, 16 April , 2024

  • پنج‌شنبه / 28 جولای 2022 / 11:48
  • سرویس: تیتر اول
  • کد خبر: 20648
  • خبرنگار : 104

دروازه عاشقی| ظرفیت قطارها به مقصد خرمشهر دو برابر خواهد شد/ تلاش برای اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، از افزایش ظرفیت قطارها به‌ مقصد خرمشهر و فعالیت ۲۴ ساعته خط ریلی خرمشهر به شلمچه در ایام اربعین خبر داد.

سید میعاد صالحی مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در بازدید از خط ریلی مرز شلمچه، با اشاره به تاکیدات ریاست جمهور برای اجرای طرح اتصال خط ریلی شلمچه به بصره عراق، اظهار کرد: در طول ماه‌های گذشته و در دیداری که دو هفته قبل با نخست وزیر عراق صورت گرفت، از تهران یک سفر ریلی را برای چند هدف آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه نخستین هدف ما از این سفر احیای قطار مسافری تهران-خرمشهر-شلمچه-بصره-کربلا است، گفت: بالغ بر ۳۲ کیلومتر این مسیر فاقد ریل است، که موقتا مسافران به‌صورت ترکیبی از تهران تا شلمچه با قطار و از شلمچه با اتوبوس راهی بصره خواهند شد و سپس از بصره به مقصد عتبات عالیات و کربلای معلی، با قطار انتقال داده خواهند شد.

صالحی ادامه داد: هم‌اکنون نیز مرز شلمچه هستیم تا بر اساس توافق‌های صورت گرفته، وارد خاک عراق شده تا از راه‌آهن بصره راهی عتبات شویم که این مسیر به‌طور کامل آزمایش شود.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: طبیعی است که برای انجام این مهم به توافق با طرف عراقی نیاز داریم که ان‌شاالله به موازات موضوع احداث و تکمیل این خط ریلی که مصوبه هیات دولت و در دستور کار قرار گرفته، دولت این موضوع را به راه آهن جمهوری اسلامی ایران تکلیف کرده است.

صالحی اذعان کرد: از سایر مجموعه‌هایی که در کشور هستند تقاضای همکاری داشتیم که الحمدالله، هم دبیرخانه شورایعالی عالی مناطق آزاد و هم منطقه آزاد اروند، بناست که در بحث پایانه ریلی و هم بارنداز باری با توجه به تفاهم‌نامه‌های پیشین، با سرعت بیشتری ما را به سمت اهداف مشترک برساند.

وی با اشاره به توافق صورت گرفته برای تسهیل در تردد زائرانی که از خطوط ریلی استفاده می‌کنند، گفت: در این سفر تلاش می‌کنیم تا تفاهمات لازم برای تسهیل ازسوی طرف عراقی نیز اعمال شود.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ما این اقدامات باری و مسافری لازم‌الاجرا در مرز شلمچه را به‌عنوان قطعه‌ای مهم در میسر شدن مسیر تهران-کربلا می‌بینیم، یادآور شد: امیدواریم که مجموع دستگاه کمک کنند این آرزویی که سال‌ها زائران ایرانی انتظار آن را داشتند، اتفاق ییفتد. با این اتفاق زائران عراقی هم می‌توانند به قم به مشهد متصل شوند.

وی در خصوص نهایی شدن این توافق در سفر پیش رو به کشور عراق، گفت: موانعی بر سر راه است که ما در طول این چند ماه گام به گام در حال برطرف ساختن موانع هستیم، امیدوارم با کاهش موانع، احداث آن آغاز خواهد شد.

صالحی خاطرنشان کرد: مسیری که به شلمچه منتهی شده را به سمت بصره ادامه خواهیم داد، چرا که از همین نقطه باید بالغ بر ۱۶ کیلومتر مین‌روبی صورت گیرد، اراضی وجود دارد که باید تصرف شود و پلی روی اروند نیز احداث شود‌ تا به ایستگاه بصره برسیم، هر کدام از این اقدامات مطالعات جداگانه‌ای دارد که در حال انجام است و این بیانگر این است که این یک موضوع ساده و کوچک نیست و گام به گام باید آن را برطرف کنیم.

وی با اشاره به برنامه راه‌آهن کشور برای ایام اربعین، عنوان کرد: در ایام اربعین، صندلی‌هایی که برای مسیرهای منتهی به شلمچه است را دو برابر در نظر گرفته و امیدواریم با توجه به اینکه امسال پیش بینی استقبال بیشتری می‌رود و برآوردها خبر از جمعیتی بین سه تا پنج میلیون می‌دهد، بنا داریم از خرمشهر تا شلمچه یک قطار ۲۴ ساعته مسافری مستقر کنیم و همچنین ظرفیت‌ها قطارهایی که از مشهد و تهران به سمت خرمشهر می‌آیند را دو برابر کنیم.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار