جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳

Friday, 19 April , 2024

  • چهارشنبه / 10 آگوست 2022 / 12:53
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 20862
  • خبرنگار : 104

واکسیناسیون بیماری دامی تب برفکی در دشت آزادگان آغاز شد

رییس دامپزشکی شهرستان دشت آزادگان گفت:گام نخست واکسیناسیون بیماری دامی تب برفکی در شهرستان دشت آزادگان و حوضه رودخانه کرخه در غرب خوزستان از روز چهارشنبه آغاز شد.

به نقل از روابط عمومی دامپزشکی استان خوزستان دکتر ناصر عسکری فرد افزود:در این طرح بیش از ۱۵۶ هزار راس دام سنگین و سبک توسط بخش دولتی و خصوصی به صورت رایگان تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۱واکسینه می‌شوند.

وی افزود: بیماری تب برفکی بیماری ویروسی و مسری دام است که می‌تواند خسارت‌ سنگینی به دامداران تحمیل کند ضمن آنکه باعث کاهش تولید در دام می‌شود.

عسکری با بیان اینکه تب برفکی از مقاوم ترین ویروس های شناخته شده است از دامداران خواست با رعایت شرایط بهداشتی و قرنطینه‌ای‌ از قبیل ضد عفونی جایگاه دام از شیوع این بیماری در دام خود جلوگیری کنند.

دامداران غرب خوزستان علاوه بر عواقب ناشی از بیماری دامی تب برفکی ، گرفتار خشکسالی شدید و کمبود آب آشامیدنی برای مصارف دام ناشی از خشک شدن رودخانه کرخه می باشند.

تب برفکی یا “بیماری دهان و پا” یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات از جمله گاو اهلی و اعضای خانوادهٔ گاوسانان می‌شود.

این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت ۲ تا ۳ روز تب شدید ایجاد کرده و متعاقباً تاول هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگی حیوان شود.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار