سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳

Tuesday, 16 April , 2024

  • پنج‌شنبه / 11 آگوست 2022 / 12:26
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 20868
  • خبرنگار : 104

مدیرکل توسعه و نظارت بر مراکز و موسسات غیردولتی بهزیستی: ۲۱ هزار موسسه تحت نظارت بهزیستی فعالیت می‌کنند

مدیرکل دفتر توسعه و نظارت بر مراکز و موسسات غیردولتی سازمان بهزیستی از فعالیت ۲۱ هزار موسسه تحت نظارت بهزیستی در سراسر کشور خبر داد.

بابک قانعی در جلسه کمیته نظارت بر موسسات و مراکز غیر دولتی بهزیستی خوزستان که با حضور مدیر کل و شورای معاونین و سایر اعضای کمیسیون ماده ۲۶ و اعضای هیات نظارت بر موسسات و مراکز غیردولتی بهزیستی خوزستان امروز (۱۹ مردادماه) برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به فعالیت ۲۱ هزار موسسه در سطح کشور، رتبه‌بندی موسسات، همگرایی دستورالعمل‌ها، سیاست‌گذاری مراکز مثبت زندگی و تفکیک وظایف از اهم اقدامات دبیرخانه مراکز غیردولتی کشور است.

وی ادامه داد: با توجه به تنوع مجوزهای صادر شده از سوی بهزیستی (۹۲ نوع مجوز) و حجم بالای کار در دفتر مراکز غیردولتی در طول یک سال گذشته، سعی در بهبود و ارتقای کیفیت سامانه سنتر داشته‌ایم.

وی با اشاره به اهمیت و لزوم وجود دستورالعمل نظارت بر مراکز و موسسات غیردولتی در سامانه ای که به منظور نظارت بر مراکز غیردولتی در حال طراحی است نظارت در سطوح گوناگون همچون خودارزیابی موسسه و مرکز، نظارت سازمانی (شهرستانی، استانی، ملی)، نظارت صنفی وشبه صنفی، نظارت ذی نفعان و نظارت نخبگانی دیده شده است.

مهران کریمیان مدیرکل بهزیستی خوزستان نیز با اشاره به فعالیت۸۲۰ مرکز غیردولتی تحت نظارت بهزیستی در استان گفت: با راه اندازی ۱۸۹ مرکز مثبت زندگی در سطح استان، بهزیستی خوزستان رتبه چهارم تعداد مراکز مثبت زندگی را در کشور داراست.

وی ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی سامانه صدور مجوزهای بهزیستی و اتصال آن به سامانه صدور مجوزهای دولت افزود: عدم امکان تمدید مجوز موافقت اصولی و پروانه فعالیت موسسات و مراکز غیردولتی از چالش های سامانه مذکور است.

وی با تاکید بر اهمیت اصلاح فرآیند نظارت بر مراکز و موسسات غیرولتی افزود: ایجاد ظرفیت نظارت از طریق فضای مجازی، اعتماد به تشکل های صنفی و استفاد از پتانسیل انجمن ها در بحث نظارت، انجام نظارت توسط دستگاه های متولی همچون علوم پزشکی و اداره کار، تامین اعتبار کافی به منظور نظارت مستمر بر عملکرد مراکز، کوتاه کردن فرآیند نظارت، همسان سازی دستورالعمل های ماده ۲۶ و سایر دستورالعمل های حوزه های تخصصی بخشی از اقدامات قابل اجرا در بهبود کیفیت نظارت و رفع چالش های پیش رو است.

مدیرکل بهزیستی خوزستان گفت: تبیین فعالیت های متنوع بهزیستی برای آحاد جامعه از طریق صدا و سیما و رسانه های جمعی و ایجاد بستری برای اگاه‌سازی عمومی بسیار حائز اهمیت است.

سیدغلامعلی جعفری، معاون توانبخشی بهزیستی خوزستان نیز ضمن تاکید بر لزوم ارتقای کیفیت زندگی شغلی کارکنان مراکز به ارائه گزارشی از قیمت تمام شده خدمات در برخی از مراکز توانبخشی پرداخت و گفت: سازمان بهزیستی از جمله معدود دستگاه هایی است که با اعتماد به ظرفیت مردم و خیرین، کارهای غیرحاکمیتی را برون سپاری کرده است.

رامین کیانی رئیس اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات بهزیستی خوزستان نیز گفت: عدم تفکیک فعالیت کارشناسان حوزه فناوری و مشارکتهای مردمی، حجم زیاد فعالیت مراکز مثبت زندگی، مشکلات پیش روی اعطای مجوز مراکز مثبت زندگی و عدم وجود نیروی کافی در سطح شهرستان ها از جمله چالش هایی است که به طور روزانه با آن روبه‌رو هستیم.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار