سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳

Tuesday, 23 April , 2024

ادامه روند مرمت پل ساسانی دزفول

سرپرست معاونت میراث‌ فرهنگی اداره ‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خوزستان با اشاره به روند مرمت پل ساسانی دزفول از کف‌سازی عرشه و جداره‌های این پل خبر داد.

براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، غلام‌رضا سلمان‌پوردزفولی در این باره گفت: این پل یکی از آثار تاریخی شاخص استان خوزستان در دوران ساسانی است که ساحل شرق و غرب رودخانه دز را در شهرستان دزفول به هم متصل می‌کند.

او افزود: با توجه به اهمیت حفاظت و صیانت از این اثر تاریخی، طی سال‌های گذشته طرح‌های تخصصی مطالعاتی این اثر توسط مشاوران ذیصلاح اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی و سازمان آب و برق خوزستان تهیه و به تصویب شورای فنی استان رسید.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان ضمن توضیح در خصوص مطالعات و اقدامات مهمی که در سال‌های گذشته در راستای حفظ و مرمت این اثر تاریخی انجام شده است گفت: پر کردن حفره‌های ناشی از آب‌شستگی در کنار پایه‌های پل، مرمت بخش‌هایی از طاق‌ها و پایه‌ها، برچیدن پیاده‌روی فلزی الحاق ‌شده به جداره شمالی پل و اجرای جان‌پناه براساس الگوی اصیل پل و مستندات موجود، از عمده فعالیت‌های صورت ‌گرفته در فصول پیشین در خصوص مرمت پل ساسانی دزفول بود که در راستای حذف مداخلات و کاهش آسیب‌های ناشی از آن تاکنون انجام شده است.

او ادامه داد: در ادامه روند اقدامات گذشته، در سال جاری نیز با تأمین اعتباری بالغ بر ۲۰میلیارد ریال، پروژه مرمت پل قدیم دزفول آغاز شد که براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، این مرحله از مرمت اثر، با رویکرد رفع خطر، انجام اقدامات حفاظتی و مرمت اضطراری و حذف عوامل آسیب‌رسان، در حال انجام است.

سلمان‌پوردزفولی گفت: مرمت طاق‌ها، پایه‌ها و بند میانی، مرمت تعدادی از موج‌شکن‌های آسیب‌دیده، برچیدن بقایای پایه‌های بتنی برجای‌مانده از پیاده‌رو فلزی الحاقی، پرکردن حفره‌های روی موج‌شکن‌‎ها با ملات و مصالح همخوان و مرمت و کف‌سازی عرشه و جداره‌های پل از جمله اقداماتی است که در دستور کار تیم مرمت قرار گرفته است.

او با اشاره به پیمانکار این طرح و عوامل اجرایی آن اضافه کرد: با توجه به اهمیت رعایت اصول و ضوابط مرمتی در این‌ پروژه، انعقاد پیمان از راه مناقصه با پیمانکار ذیصلاح و دارای توان تجهیزاتی و فنی انجام گرفت و به ‌زودی همه مراحل با نظارت اداره ‌کل میراث‌ فرهنگی خوزستان و شهرستان دزفول آغاز خواهند شد.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار