سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳

Tuesday, 23 April , 2024

مصطفی مستور به «فرضیه زمین مسطح» رسید

کتاب جدید مصطفی مستور سومین نمایشنامه‌ او است با نام «فرضیه زمین مسطح» که در نشر چشمه چاپ و منتشر شده است.

این کتاب قبل از ورود به بازار کتاب در کتابفروشی نشر چشمه البرز در شهر کرج رونمایی شد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

همیشه فکر می‌کردم مرگ چیز عجیبیه اما حالا می‌تونم بگم مرگ هر چی هم عجیب باشه از زندگی عجیب‌تر نیست. مرگ مثل ماشینیه که وسط بیابون کنار جاده‌ای خراب شده و روز و شب زل زده به آدم‌ها و ماشین‌هایی که از کنارش رد می‌شن. اما زندگی یکی از اون ماشین‌هاییه که داره با سرعت از جلو مرگ رد می‌شه و به شهرهایی می‌ره که پُر از چراغ و فروشگاه و کافه و موسیقی و سینما و کتاب‌خونه‌س. پُر از اتفاقات و چیزهای خوبیه که حتی یکی‌شون رو هم نمی‌تونین حدس بزنین. تنها بدی زندگی اینه که پُر از ترسه. انگار تاروپودش رو با ترس بافته‌ن. ترس تموم شدن چیزهای خوب. ترس تموم نشدن چیزهای بد. ترس از نرسیدن به کسی که دوستش داری. ترسِ از دست دادن کسی که بهش رسیده‌ای. ترس از مریض شدن. ترس از جنگ. ترس از به دست نیاوردن پول. ترس از تموم شدن پول. ترس از پیر شدن. ترس از زشت شدن. ترس از آینده. ترس از مُردن. اما تو مرگ آینده‌ای نیست که ازش بترسی. همه‌چی تموم شده. از جنگ و بمب و مریضی هم خبری نیست. ماشینی که کنار جاده ایستاده هیچ‌وقت تصادف نمی‌کنه.

نمایشنامه‌ «فرضیه زمین مسطح» نوشته مصطفی مستور با قیمت ۴۸ هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

«دویدن در میدان تاریک مین» و «پیاده‌روی در ماه» از دیگر نمایشنامه‌های مستور است.

مصطفی مستور سال ۱۳۴۳ در اهواز به دنیا آمده است. وی در سال ۱۳۶۷ در رشته مهندسی عمران از دانشگاه شهید چمران اهواز فارغ‌التحصیل شد و دوره کارشناسی ارشد را در رشته زبان و ادبیات فارسی در همان دانشگاه گذراند. وی هم‌اکنون ساکن تهران است. مستور نخستین داستان خود را با نام «دو چشمخانه خیس» در سال ۱۳۶۹ نوشته و در همان سال در مجلهٔ کیان به چاپ رساند. وی نخستین کتاب خود را نیز در سال ۱۳۷۷ با نام «عشق روی پیاده‌رو» شامل ۱۲ داستان کوتاه به چاپ رساند.

کارهای داستانی این نویسنده شامل مجموعه داستان «عشق روی پیاده‌رو»، رمان «روی ماه خداوند را ببوس»، مجموعه داستان «چند روایت معتبر»، داستان بلند «استخوان خوک و دست‌های جذامی»، مجموعه داستان «من دانای کل هستم»، مجموعه داستان «حکایت عشقی بی‌قاف، بی‌شین، بی‌نقطه»، رمان «من گنجشک نیستم»، مجموعه داستان «تهران در بعد از ظهر»، رمان «سه گزارش کوتاه دربارهٔ نوید و نگار»، داستان بلند «رساله درباره نادر فارابی»، مجموعه داستان «بهترین شکل ممکن» کلیات داستان کوتاه «زیر نور کم»، داستان بلند «عشق و چیزهای دیگر» و داستان بلند «معسومیت» است.

مستور شاعر نیز هست و تاکنون ۲ مجموعه شعر نو با نام‌های «و دست‌هایت بوی نور می‌دهند» و «گربه همسایه» از او منتشر شده است.

این نویسنده خوزستانی دستی هم در ترجمه دارد و آثار داستانی «فیل»، «صمیمیت»، «تلفن بی‌موقع»، «فاصله و داستان‌های دیگر» و «پاکت‌ها و چند داستان دیگر» همگی از ریموند کارور را ترجمه و انتشار داده است. «سرشت و سرنوشت» (سینمای کریشتف کیشلوفسکی) نوشته مونیکا مور از دیگر کارهای مستور در زمینه ترجمه است.

همچنین «مبانی داستان کوتاه» و «پرسه در حوالی زندگی» (عکس‌نگاری) از آثار پژوهشی مستور است.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار