جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳

Friday, 19 April , 2024

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی عنوان کرد ارزآوری ۱۸ میلیارد دلاری صادرات پتروشیمی/ دعوت از سرمایه‌گذاران برای حضور در صنعت پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به ۹۰ میلیون تن در سال رسیده است، گفت: امسال پیش بینی می کنیم از محل صادرات محصولات پتروشیمی ۱۸ میلیارد دلار ارز برای کشور به دست آید.

مرتضی شاهمیرزایی امروز، ۴ شهریورماه در مراسم رسمی بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح های وزارت نفت در خوزستان اظهار کرد: از همه سرمایه گذاران دعوت می کنیم تا به کمک صنعت پتروشیمی بیایند زیرا سرمایه گذاری در این حوزه هیچ ریسکی ندارد.

وی افزود: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به ۹۰ میلیون تن در سال رسیده است و ارزش فروش محصولات پتروشیمی کشور در سال گذشته ۲۵ میلیارد دلار بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: امسال پیش بینی می کنیم از محل صادرات محصولات پتروشیمی ۱۸ میلیارد دلار ارز برای کشور به دست آید.

شاهمیرزایی با بیان اینکه محصولات زنجیره پروپیلن از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، عنوان کرد: برای واردات برخی از محصولات مورد نیاز صنایع پتروشیمی ۵ میلیارد دلار ارز از کشور خارج می شود.

وی افزود: بیش از ۷۰ درصد از واردات مربوط به محصولات زنجیره پروپیلن است و به منظور تامین این محصول و کاهش وابستگی به خارج باید به توسعه طرح های زنجیره ارزش توجه ویژه کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تامین پروپیلن برای طرح های زنجیره ارزش یک چالش مهم صنعت پتروشیمی است و تقاضا برای این ماده بسیار زیاد است.

شاهمیرزایی ادامه داد: ظرفیت تولید پروپلین یک میلیون تن در سال است اما میزان نیاز به این محصول بیشتر از ظرفیت اسمی تولید این محصول در کشور است.

وی با بیان اینکه لازم است بر تامین پروپیلن و تولید محصولات آن تمرکز شود، افزود:  در افق ۱۰ ساله صنعت پتروشیمی ۳۵ طرح تولید پروپیلن با ظرفیت اسمی ۱۳ میلیون تن در سال پیش یینی شده است.

شاهمیرزایی ادامه داد: با فرض رفع کمبود مجتمع های تولیدی در افق ۱۴۱۲، ظرفیت تولید پروپیلن کشور به ۱۴ میلیون تن در سال و میزان مصرف آن به ۱۱ میلیون تن در سال خواهد رسید.

وی افزود: امروز واحد PDH بیدبلند خلیج فارس که کنار پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس اجرایی می شود یکی از طرح هایی است که ما را در این افق حرکت خواهد داد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: پروپیلن به عنوان یکی از اصلی ترین محصولات پتروشیمی و به عنوان خاویار صنعت پتروشیمی است و باید به تولید این محصول توجه ویژه داشت.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار