سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳

Tuesday, 16 April , 2024

  • یکشنبه / 6 آگوست 2023 / 10:22
  • سرویس: تیتر اول
  • کد خبر: 21566
  • خبرنگار : 104

در دیدار وزیر اقتصاد کشورمان با طرف عراقی مورد تأکید قرار گرفت: تداوم همکاری های تجاری و صنعتی ایران و عراق و تکمیل خط ریلی شلمچه به بصره

در دیدار وزیر اقتصاد کشورمان با «حازم مجید ناجی الخالدی» مشاور نخست وزیر عراق، مسایل مربوط به ادامه همکاری های مشترک دو کشور برای تاسیس مناطق مشترک صنعتی و تکمیل خط ریلی شلمچه- بصره، بررسی و مورد توافق قرار گرفت.

از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «سید احسان خاندوزی» طی سخنانی در این دیدار که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، اظهار داشت: با وجود فضاسازی‌های منفی و موانعی که برخی بدخواهان ایجاد کرده بودند، با اراده دولت رئیسی و «السودانی» در عراق، طی یک سال اخیر مناسبات دو کشور بسیار رو به بهبود بوده و زمان آن است که فراتر از مسایل سیاسی بتوانیم پیوندهای عمیق‌تری را در حوزه‌های مختلف اقتصادی نیز ایجاد کنیم.

وی گفت: با گفت و گوهای خوبی که در چند ماه اخیر به بهانه برگزاری پنجمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق در بغداد انجام شد، زمینه‌های خوبی ایجاد شده و همکاران من در وزارت اقتصاد و سایر وزارتخانه‌ها به دنبال این هستند که بتوانیم تفاهم‌های انجام شده را به شکل عملیاتی و اجرایی در پروژه‌های مشخص به سرانجام برسانیم.

براساس این گزارش، «حازم مجید ناجی الخالدی» مشاور نخست وزیر عراق نیز در سخنانی در این دیدار اظهار داشت: مشترکات بین دو کشور دوست و برادر، ایران و عراق در همه زمینه‌های سیاسی، تاریخی، دینی و فرهنگی آن قدر زیاد است که به هیچ وجه قابل شمارش نیست.

وی تصریح کرد: پس از نخستین سفر مقام های جمهوری اسلامی به عراق در دولت السودانی، ما به جد پیگیر اجرایی شدن توافقات با ایران هستیم و همه اهتمام ما این است که همه توافقات ما با شما که تاکنون بر روی کاغذ آمده است را هر چه سریع‌تر وارد فاز عملیاتی کنیم.

مشاور نخست وزیر عراق با بیان اینکه از جمله مهم ترین این توافقات تکمیل خط ریلی شلمچه به بصره است، تصریح کرد: ما همه مسایل و مشکلاتی که باعث پیچیدگی این مساله شده بود را شناسایی کرده ایم و دو روز قبل از سفر به ایران، در جلساتی که با مقامات خودمان داشتیم، همه موافقت های لازم را گرفتیم و الان همه تجهیزات و افراد در نقاط مورد نظر مستقر هستند و موانع برطرف شده است و آماده عملیاتی کردن این پروژه هستیم.

وی همچنین موضوع ایجاد مناطق آزاد تجاری و تاسیس شهرک های مشترک صنعتی با ایران را از جمله دیگر مسایل مورد تاکید دولت عراق در ارتباط با تفاهمات انجام شده با جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که این کشور هر چه سریع تر به دنبال اجرایی کردن آن است.

خاندوزی وزیر اقتصاد کشورمان در ادامه، در سخنانی با تشریح اقدامات انجام گرفته توسط جمهوری اسلامی درباره ساخت خط ریلی شلمچه به بصره، اظهار داشت: ما مذاکراتی با شرکت هایی که برای حضور در مناطق آزاد تجاری دو کشور و نیز شهرک های صنعتی مشترک اعلام آمادگی کرده اند، انجام داده ایم.

وی زمینه فعالیت نخستین گروه از تجار و شرکت هایی که برای سرمایه گذاری در این مناطق اعلام آمادگی کرده اند، از جمله در حوزه های لوازم خانگی، تجهیزات صنعتی و الکترونیکی و ابزار های انتقال و تقویت جریان برق اعلام کرد که در حال حاضر، کار صادرات همین محصولات به عراق را نیز انجام می دهند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار