سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳

Tuesday, 16 April , 2024

تبعیض بین خوزستان و دیگر استان‌ها در اعلام تعطیلی به دلیل گرمای هوا!

یک شهروند اهوازی گفت: مسؤولان حتی در اعلام تعطیلی نیز بین مردم خوزستان و دیگر استان‌ها تبعیض قائل می‌شوند و این در حالی است که در شهرهای استان خوزستان هیچ تمهیداتی برای مقابله با گرما وجود ندارد.

 مردم با راه‌اندازی کمپینی خواستار تعطیلی شهرهای استان خوزستان در دماهای بالای ۵۰ درجه شدند. این کمپین با عنوان «چرا روزهای داغ خوزستان تعطیل نمی‌شود؟» در سامانه «فارس من» ثبت شده است.

مخاطبان فارس در این کمپین عنوان کرده‌اند: «در برخی مواقع دولت روزهایی که دمای هوا در خوزستان به ۵۰ درجه نرسیده را در کل کشور تعطیل اعلام می‌کند اما در دماهای بالای ۵۰ درجه خبری از تعطیلی در شهرهای استان خوزستان نیست.»

تعطیلی روزهای داغ و شرجی در خوزستان در حالی در پرده‌ای از ابهام قرار دارد که مردم این استان مجبورند که زندگی روزمره خود را در گرمای طاقت‌فرسا ادامه دهند بی‌آنکه در سطح شهر یا در وسایل حمل‌ونقل عمومی تسهیلاتی برای فائق آمدن به دماهای بالای ۵۰ درجه اندیشیده شده باشد.

مسؤولان به تبعیض اعتراف کنند

یکی از شهروندان اهوازی در این خصوص اظهار کرد: در هفته‌های گذشته دولت چهارشنبه و پنج‌شنبه را به دلیل وقوع دمای ۴۹ درجه تعطیل اعلام کرد اما در دماهای ۵۵ و ۵۴، اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان تعطیل نمی‌شوند.

وی ادامه داد: اگر مسؤولان قصد دارند به چنین رویکرد تبعیض‌آمیزی ادامه دهند بهتر است رسما عنوان کنند تا ما هم نسبت به ماندگاری در این استان تجدید نظر کنیم.

یکی دیگر از شهروندان اهوازی نیز با انتقاد از اینکه در شهر اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان هیچ امکاناتی برای مقابله با گرما وجود ندارد، گفت: حتی درختی در خیابان نیست که برای فرار از تابش آفتاب سوزان به سایه‌اش پناه ببریم.

وی ادامه داد: در عین حال هیچ امکاناتی نظیر دسترسی به آب آشامیدنی خنک، سایه‌بان و دیگر تسهیلات مربوط به مناطق گرمسیر در خیابان‌ها، محله‌های خرید و مراکز پرتردد شهر اهواز برای فائق آمدن به این گرمای طاقت‌فرسا وجود ندارد.

شهروند دیگری نیز به خبرنگار فارس گفت: در اطلاعیه‌های ادارت بحران و هواشناسی فقط از مردم می‌خواهند که در مصرف آب و برق به ویژه در ساعات اوج مصرف صرفه‌جویی کنند و از ترددهای غیر ضروری از ظهر تا غروب پیشگیری کنند اما هیچ امکانات رفاهی و مراقبتی برای جلوگیری از گرمازدگی نداریم.

هواشناسی خوزستان دمای ۵۵ درجه را رسما اعلام نمی‌کند

سید احمد موالی‌زاده سرپرست فرمانداری اهواز در خصوص تعطیل نشدن ادارات و دستگاه‌ها با وجود وقوع دماهای ۵۰ درجه اظهار کرد: در اصل اینکه فعالیت ادارات از ساعت ۶ تا ۱۳ باشد مختص خوزستان بوده است اما با توجه به تنش آبی و به منظور استمرار برق‌دار بودن همه نقاط، ساعات فعالیت ادارات در کل کشور تغییر پیدا کرد.

وی در خصوص اعمال نشدن تعطیلی در این شرایط افزود: در استانداری خوزستان کمیسیونی داریم که این وضعیت را بررسی می‌کند و به محض اینکه هواشناسی اعلام کند دما به این عدد رسیده است، تعطیلی اعمال می‌شود.

برای تعطیل کردن شهر باید جوابگو باشیم

سرپرست فرمانداری اهواز ادامه داد: هواشناسی اعلام می‌کند دماهای ۴۹ درجه و بالاتر رخ خواهد داد اما اگر هواشناسی رسما اعلام کند دما به ۵۰ درجه رسیده است، تعطیلی اعمال می‌شود.

موالی‌زاده عنوان کرد: برخی اوقات دمای احساسی به ۵۵ درجه می‌رسد در حالی که هواشناسی وقوع چنین دماهایی را اعلام نمی‌کند. دادستان که مدعی‌العموم است بر همه این موارد نظارت می‌کند و ما باید این کار را انجام دهیم و باید هم در مورد تعطیلی و هم تعطیل نشدن جواب نهادهای نظارتی را بدهیم.

وی با اشاره به لزوم فراهم آوردن امکانات مورد نیاز شهروندان در گرمای شدید هوا و وقوع دمای ۵۰ درجه افزود: قطعا در شهری که چنین دماهایی رخ می‌دهد باید تمهیداتی اندیشیده شود به گونه‌ای که اتوبوس‌ها و حتی ایستگاه‌ها کولردار باشند. وجود آبخوری در سطح شهر نیز ضروری است که در این زمینه اقدام می‌کنیم و نظارت‌ها نیز باید بیشتر شوند تا نهادهای متولی بیشتر به انجام این امور بپردازند.

 محمد سبزه‌زاری مدیر کل هوشناسی خوزستان اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته شهر اهواز گرمترین مرکز استان کشور گزارش شده است.

در صورت تمایل از این کمپین حمایت کنید: «چرا روزهای داغ خوزستان تعطیل نمی‌شود؟»

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار