سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳

Tuesday, 23 April , 2024

برداشت ۱۰ هزار تن رطب و خارک در خوزستان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان میزان رطب و خارک برداشت شده از سطح نخلستان‌های استان را ۱۰ هزار تن اعلام کرد.

محمد حسنی نسب گفت: سطح نخلستان‌های استان خوزستان ۴۲ هزار هکتار است که ۳۶ هزار هکتار از نخیلات بارور هستند.

وی افزود: از ابتدای فصل برداشت رطب و خارک تاکنون، ۱۰ هزار تن محصول برداشت و روانه بازار مصرف شده است.

حسنی نسب با بیان اینکه ۳۰ رقم رطب در خوزستان برداشت و به بازار مصرف ارسال می‌شود، ادامه داد: پیش بینی می‌شود بیش از ۲۸۰ هزار تن محصول از نخیلات استان برداشت شود که ۶۵ هزار تن خارک و رطب خواهد بود.

به گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان؛ تاکنون بیشترین میزان برداشت خارک و رطب در شهرستان‌های شادگان و آبادان ثبت شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد خارک و رطب به صورت تازه خوری در استان مصرف می‌شود، اضافه کرد: برداشت این محصول تا اواسط آبان ماه امسال ادامه دارد.

حسنی نسب شرایط نخلستان‌های استان را مطلوب توصیف کرد و افزود: چنانچه در ادامه روند رسیدگی محصول تنشی به نخیلات وارد نشود، انتظار می‌رود میزان محصول نسبت به سال قبل افزایش یابد.

وی می‌گوید: باتوجه به مزیت تجاری ارقام خرمای در حال توسعه خوزستان، در سال‌های اخیر خارک و رطب استان در معرفی و عرضه با استان‌های مختلف کشور، به بازار‌های جدید نظیر ترکیه نیز راه پیدا کرده است.

حسنی نسب درخصوص اشتغالزایی در این زمینه گفت: در حال حاضر ۲۳ هزار نفر بهره بردار به طور مستقیم در نخلستان‌های استان مشغول به کار هستند و حدود ۲۰هزار نفر دیگر نیز در زنجیره برداشت، بسته بندی و صادرات خرمای استان اشتغال دارند.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار