سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳

Tuesday, 23 April , 2024

  • پنج‌شنبه / 24 آگوست 2023 / 14:41
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 21902
  • خبرنگار : 104

۵۰ میلیون بطری آب وارد استان خوزستان می‌شود

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه تغذیه زائران نیز با همکاری موکب‌ها ساماندهی می شود گفت: برای جلوگیری از گرمازدگی قرار است ۵۰ میلیون بطری آب وارد استان شود ضمن اینکه کارخانه‌های یخ نیز ساماندهی شده‌اند.

علی اکبر حسینی محراب، اظهار داشت: دولت در این دوران در ۲ مرحله بودجه‌های خوبی به استان خوزستان تزریق کرده است، در دوره اول ۳۴۰ هزار میلیارد ریال پروژه در حوزه آب، کشاورزی، صنعت، راه‌ها، اسکله و بنادر در تمام استان تعریف شد.

وی در ادامه افزود: در دوره دوم سفر رییس جمهور نیز ۱۸۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال پروژه در استان خوزستان تعریف شد که بخش وسیعی از استان را تحت پوشش قرار داد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه دولت بودجه‌ای از محل آلایندگی و مسئولیت‌های اجتماعی به استان خوزستان اختصاص داده است، گفت: افزون بر ۱۵۰ هزار میلیارد ریال پول نقد از محل مالیات بر ارزش افزوده و مسئولیت‌های اجتماعی نفت و سایر صنایع به شهرداری‌ها و بخش‌های مختلف تعلق گرفت که باعث شد استان به کارگاه تبدیل شود. این هزینه در شهرهای مختلف استان به ویژه بخش‌ها و روستاهای مختلف اجرا شد که می‌تواند موجب جهش در استان شود.

وی با بیان اینکه اصرار دولت بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است تا به مرحله بهره برداری برسند، گفت: ‌کارهای بزرگی در سفر دوره اول رئیس جمهور در خصوص آب غدیر، پروژه آب فدک و آب کوثر انجام شده است. مشکل اصلی استان خوزستان آب بود. دولت بر روی این موضوع متمرکز شد و در حال حاضر به مرحله خوبی رسیده‌ایم.

حسینی محراب در ادامه گفت: پروژه آب کوثر در جنوب شرق استان حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشته است که این پروژه حوزه وسیعی را در بر می‌گیرد؛ در این پروژه آب به هندیجان، ماهشهر، سربندر، رامشیر و امیدیه می‌رسد و مشکل آب شرب و کشاورزی را حل می‌کند.

وی با بیان اینکه حل مشکل فاضلاب اهواز یکی از مطالبات مردم بود گفت: خاک اهواز توپوگرافی پیچیده‌ای دارد زیرا رودخانه ماسه‌ای دارد و وقتی کف با ماسه برخورد ‌کند مشکلاتی ایجاد می‌شود. مشکل فاضلاب با تاکتیک‌های مهندسی تثبیت می شود لذا امیدواریم با صبوری مردم در سال‌های آینده شاهد آرامش در سطح شهر باشیم.

محرابی از شرکت های پتروشیمی و نخبگان خواست برای انتقال آب خلیج فارس برای استفاده در پتروشیمی استفاده کنند چرا که در سال‌های آینده جریان آب کارون برای آنها قطع می شود.

وی با بیان اینکه آب گرانبهاترین موجود روی زمین است، گفت: دولت سیزدهم نگاه ویژه‌ای به مناطق روستایی داشته است؛ در گام اول از محل آلایندگی حدود ۵۰ هزار میلیارد ریال و در دوره دوم ۳۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بین روستاها و دهیاری‌ها توزیع کردیم.

حسینی محراب با بیان اینکه این اعتبار در بیش از چهار هزار روستای خوزستان توزیع شده است، گفت: حق مسئولیت‌های اجتماعی در روستاها به ورزشگاه، زمین چمن، تجهیزات انتقال زباله و آسفالت هزینه شد به طوری که پروژه بر زمین مانده‌ای در روستاها باقی نماند البته هرچه در روستاها کار شود کم است.

استاندار خوزستان در خصوص طرح فاضلاب استان نیز گفت: از ابتدای انقلاب طرح فاضلاب اهواز حدود ۳۲ درصد کار شده بود که اکنون به حدود ۶۰ درصد پیشرفت رسیده و کمتر از یکسال دیگر طرح کامل می شود.

حسینی محراب در خصوص مصرف برق در استان خوزستان نیز گفت: در پیک برق حدود ۷۴ هزار مگاوات برق در کشور مصرف شد، مصرف برق در خوزستان نیز زیاد است.برای بهینه سازی مصرف برق وزارت نیرو به صنایع برنامه داد تازمان غیر از پیک برق نیز فعال باشند که برنامه ای که اعلام شد وضعیت ساماندهی شد البته در برخی مواقع شرمنده صنایع بزرگ از جمله فولاد شدیم ولی شرکت های فولاد باید بدانند باید نیروگاه مستقل داشته باشند چرا که مصرف برق فولاد به اندازه برق تمام اهواز است.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های مصرف برق تا ۱۵ شهریور است از همکاری صنایع، کشاورزی و دیگر بخش ها در اجرای برنامه های وزارت نیرو قدردانی کرد و گفت: ترانس برخی نقاط به علت بار زیاد سوخت که مشکلاتی ایجاد شد ولی با افتتاح نیروگاه جدید ۲ کوهه و واحدهای برقابی مشکل تا حدودی حل شد.

استاندار خوزستان بر ضرورت حرکت به سمت انرژی‌های نو تاکید کرد و گفت: خوزستان در این حوزه عقب مانده و انرژی های نو فقط در برخی روستاها اجرا شده اند.

وی به مهمترین پروژه های چند ماه اخیر خوزستان اشاره کرد و گفت: افتتاح واحد پرورش میگوی هندیجان در مزرعه هزار هکتاری، افتتاح پالایشگاه هویزه، فاز ۲ پالایشگاه آبادان و طرح فولاد جهان آرا در خرمشهر از جمله دسترنج های بخش های مختلف در خوزستان است به گونه ای که یک هزار و ۱۵۰ پروژه کوچک و بزرگ در انتهای سال گذشته اجرا شد که حل مشکل هفت تپه یکی از آنها بود.

استاندار خوزستان  بابیان اینکه بازارچه‌های مرزی اروند کنار و آبادان که تعطیل شده بودند را نیز دوباره فعال کردیم گفت: محصولات تولیدی استان باید صادر شوند تا برای مردم درآمدزایی ایجاد شود، راه اندازی پایانه صادراتی دزفول و برقراری پروازهای بین المللی فرودگاه این شهرستان برای صادرات محصولات شمال خوزستان نیز در دستور کار است البته اتاق بازرگانی باید فعال‌تر باشد.

وی در ادامه گفت: سمیناری با موضوع توسعه صادرات با حضور سفرای دیگر کشورها در خوزستان برگزار خواهد شد که در این سمینار از نخبگان و تجار دعوت می شود برای بیان فرصت های استان ورود کنند؛ حدود ۱۰۰ پروژه بی نام در خوزستان داریم که از تجار درخواست می شود برای اجرای آنها اقدام کنند.

استاندار خوزستان در خصوص پروژه مسکن مهر نیز گفت: پروژه مسکن مهر به ویژه در اهواز به‌خاطر جانمایی بد خوب عمل نکرد، دولت سیزدهم طرح مسکن را با خودمالکی آغاز و زمین واگذار کرد تا پس از آماده کردن زیرساخت ها خود مردم ساخت و ساز کنند.

وی با تاکید بر اینکه بهترین زمین ها باید برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن انتخاب شوند گفت: تاکنون ۷۷ هزار و ۷۰۰ نفر واحد شرایط مسکن ملی در استان خوزستان هستند. دولت سیزدهم باید در چهار سال خدمت خود ۲۸۰ هزار واحد مسکونی بسازد که تا کنون ۴۳ هزار واحد ساخته شده است.

وی اظهارامیدواری کرد با ارائه تسهیلات بانکی و همکاری انبوه سازان بتوانیم مشکل مسکن خوزستان را حل کنیم.

استاندار خوزستان در خصوص راه های استان نیز گفت: مسیر هندیجان تا بندر دیلم راه ۲ طرفه است، جاده بهبهان کمی تعریض شده و مسیر ایذه و لردگان به عنوان یک پروژه ملی در دستورکار است.

محرابی با بیان اینکه بیشترین بودجه ها در حوزه راه خوزستان اختصاص می یابد گفت: مسیر اهواز به خرمشهر نیز در دست اقدام است که تاکنون ۱۰ کیلومتر آن تعریف شده و ۱۰۰ کیلومتر باقی مانده است این جاده در سفر دوم گنجانده شده و امیدواریم در ردیف بودجه دیده و در کمترین زمان اجرا شود.

استاندار خوزستان بیان کرد: جاده طریق الحسین در مسیر اهواز به چزابه نیز در حال انجام است که امیدواریم تا پایان شهریورماه اجرا شود. تمام توان استانداری و اداره کل راه و شهرسازی و وزارت راه برای تامین اعتبار برای این جاده است زیرا برای اجرای این پروژه ۴۲۰ هزار میلیارد ریال نیاز است تا جاده چهاربانده شود.

حسینی محراب در خصوص اربعین و استقبال از زائران حسینی نیز گفت: قبل از عید برای اربعین برنامه ریزی و نشست های بسیاری انجام شده است، مشکل اصلی اربعین حمل و نقل است زیرا طبق پیش بینی ها قرار است ۲ میلیون نفر در مرزهای شلمچه و چزابه میهمان استان خوزستان باشند که حمل و نقل آنها از طریق هواپیما، اتوبوس، سواری، قطار و امکانات شخصی انجام می شود تا به مرز برسند و بعد از آن به شهر خود برسند که این امر نیازمند سازماندهی خوبی است.

استاندار خوزستان اظهارکرد: با رایزنی هایی که با ترکیه انجام شد ۲ هزار دستگاه اتوبوس از آنها برای رفت و آمد زائران اجاره و امکان پارک ۱۵۰ هزار خودرو در پارکینگ های مرزی دیده شد. همچنین برای اسکان زائران نیز آمادگی لازم را داریم تا اسکان آنها از ورودی استان تا شلمچه و چزابه فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه تغذیه زائران نیز با همکاری موکب ها ساماندهی می شود گفت: برای جلوگیری از گرمازدگی قرار است ۵۰ میلیون بطری آب وارد استان شود ضمن اینکه کارخانه های یخ نیز ساماندهی شده اند.همچنین در بخش بهداشت و درمان نیز تونل های سرد پیش بینی شده اند زیرا گرمازدگی احتمال بروز خطر جانی برای زائران را به همراه داشته باشد.

استاندار خوزستان در ادامه افزود: نیروهای اورژانس، هلال احمر در مرزها مستقر شده اند و امنیت مرز مربوط به گذرنامه و انتقال افراد در کمترین زمان در گیت‌های گذرنامه انجام می‌شود، چند موکب بزرگ نیز آن طرف مرز راه‌اندازی شده و استان خوزستان برای استقبال از زائران اربعین آماده است.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار