سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳

Tuesday, 21 May , 2024

  • چهارشنبه / 20 سپتامبر 2023 / 15:48
  • سرویس: اخبار ویژه
  • کد خبر: 22120
  • خبرنگار : 104

عملیات اجرایی پروژه قطار شهری اهواز به زودی آغاز می‌شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اهواز با بیان اینکه پروژه قطار شهری اهواز یک پروژه فرا استانی و ملی است، گفت: امیدواریم با گره‌گشایی‌هایی که به زودی ایجاد می‌شود، عملیات اجرایی این پروژه به زودی آغاز شود.

حجت‌الله سلیمانی در یکصد و سی‌امین جلسه علنی شورای شهر اهواز که امروز (۲۹ شهریورماه) برگزار شد، در خصوص موضوع خرید اوراق مشارکت قطار شهری و ناوگان حمل و نقل اظهار کرد: درخواست ۳ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای قطار شهری و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اتوبوس داریم که در این راستا نیاز به مصوبه شورای شهر داریم.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰، پس از رفع مشکل بانکی، برای اولین بار ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت دریافت کردیم که این رقم به قرارداد دوم خرید اتوبوس اختصاص داده شد و تاکنون ۲۶ دستگاه از ۶۴ دستگاه اتوبوس تحویل داده شده است.

سلیمانی بیان کرد: چالش اصلی این قرارداد در خصوص سهم آورده دولت رفع شده و در ایام اربعین حسینی(ع) با شهرهای کوچک تسویه شد و عملا تنها کلانشهرها باقی ماندند که با پیگیری‌های انجام شده قول داده شده است که اواخر مهرماه یا اوایل آبان‌ماه محموله‌ای از اتوبوس‌های این قرارداد که مربوط به ایران خودرو دیزل است را به شهرداری اهواز تحویل بدهند.

وی افزود: از چهار اتوبوسی که در آستانه اربعین حسینی(ع) از این شرکت برای اهواز در نظر گرفته شده بود، سه دستگاه به اهواز رسید و یک دستگاه در حوالی اراک دچار خرابی شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اهواز گفت: در خصوص قرارداد نخست خرید اتوبوس با شرکت عقاب افشان که اتوبوس با کیفیت‌تر و یارانه بیشتری دارند، هنوز چالش‌هایی وجود دارد که امیدواریم ابهامات قراردادی آن رفع شود.

 

 

سلیمانی گفت: در سال ۱۴۰۱، دریافت اوراق مشارکت برای خرید اتوبوس را پیگیری کردیم که ۳۰۰ میلیارد تومان را نقد کرده‌ایم. از اواخر مردادماه نیز مذاکرات با کارخانه عقاب برای خرید ۱۰۰ دستگاه میدل باس، ۱۰۰ دستگاه اتوبوس ۱۲ متری و ۱۵ دستگاه اتوبوس بی‌آرتی با حدود یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آغاز شده است. در تلاش هستیم این قرارداد با نرخ ارزی منعقد شود. در صورتی که بتوانیم از ارز نیمایی و معافیت‌های وارداتی استفاده کنیم، مقداری هزینه تمام‌شده اتوبوس برای شهرداری کاهش می‌یابد.

وی افزود: در حال حاضر ۳۰۰ میلیارد تومان در دست داریم و درخواست ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت از سازمان شهرداری‌ها داشتیم که در این خصوص به مصوبه شورای شهر اهواز نیاز است.

سلیمانی بیان کرد: امسال کل اوراق مشارکت کشور ۱۸ هزار میلیارد تومان برای قطار شهری، خرید ناوگان حمل و نقل همگانی و حمایت از حمل و نقل دانش‌آموزان استثنائی است که هر چه عدد بزرگ‌تری از این سبد را به اهواز اختصاص دهیم عملا خدمات حمل و نقل همگانی سال‌های آینده اهواز را گارانتی کرده‌ایم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اهواز در خصوص آخرین وضعیت قطار شهری گفت: رای قطعی دادگاه در خصوص متروی اهواز روز دوشنبه صادر شد که برنده اصلی این رای مردم هستند. این پروژه فرا شهری، فرا استانی و حتی ملی است. پروژه قطار شهری اهواز از سال ۹۲ به بعد تقریبا پیشرفت فیزیکی خاصی نداشته و از سال ۹۵ به بعد پیشرفت فیزیکی آن صفر بوده است که امیدواریم با گره‌گشایی‌هایی که به زودی ایجاد می‌شود، عملیات اجرایی این پروژه به زودی آغاز شود.

برچسب‌ها:

شعار سال 1401

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار